„Koncert pořádá Asociace trumpetistů České republiky, která nás tři pozvala. Hrál jsem na stejné akci před dvěma lety, kdy při ní obdrželi Cenu Pavla Josefa Vejvanovského trumpetisté Miroslav Kejmar, Jan Slabák a Jaromír Hnilička," říká Kumpan.

Asociace udělí ceny i nyní, a zpětně Preisovi k osmdesátinám, Dezcimu k pětasedmdesátinám a Kumpanovi ke čtyřicetinám.

„Bude to pro mě pocta, stát vedle takových osobností. Zvlášť když jsem o polovinu mladší než oni," počítá nahlas rodák ze Slovenska.

Pořadatelé o čtvrtečním koncertu mluví jako o trumpetové smršti napříč žánry. Preis zastupuje klasiku, emigrant Deczi spolu se skupinou Celula New York zase jazz a Kumpan s jeho muzikanty dechovku.

„Začneme tak, jak se na nás patří, tedy dechovkou. Ale polka či valčík by hosty dlouho nebavily, takže zařadíme i nějaké sólové skladby," slibuje Kumpan.

Vzpomíná si, že při minulém udílení cen si trumpetisté zahráli i spolu za doprovodu big bandu. „Letos o něčem podobném nevím, ale třeba se to rozhodne až na poslední chvíli," těší se.

Přitom o vystoupení nemá Kumpan nouzi. S Kumpanovými muzikanty hraje asi šedesát čtyřhodinových koncertů ročně. Hlavně v Německu, Rakousku, Nizozemí či Švýcarsku. Již dvanáctou sezonu. Předtím sbíral zkušenosti v jiných kapelách.

„V republice máme každý rok o maličko více vystoupení, cizina ale stále jasně převažuje. Zatím nás výjezdy do zahraničí baví. I ty patnáctihodinové cesty tam a zpátky. Někdy je zpříjemní láhev vína," tvrdí s úsměvem Kumpan.

V Asociaci trumpetistů je také členem, stejně jako i světoví trumpetisté zvučných jmen Arturo Sandoval či Bobby Shew.

Pražský koncert začne zítra v půl osmé večer.