V nejbližších dnech přijede navíc ještě druhý štáb z Chorvatska. „Jde o historické publicistické dílo,“ popisuje práci vznikající pod rukama českých tvůrců místopředsedkyně Sdružení občanů chorvatské národnosti Lenka Kopřivová.

Osud Chorvatů
· Přicházet na Moravu začali v šestnáctém století.
· Některé obce byly později převážně chorvatské.
· Po druhé světové válce došlo k odsunu.
Záznam se stane průřezem dějinami Chorvatů na českém území. Dotkne se především Jevišovky, Dobrého Pole či Nového Přerova na pomezí Břeclavska a Znojemska. Právě v Jevišovce sdružení sídlí a ve vsi dodnes několik Chorvatů žije. „Vznik dokumentu velmi vítáme, protože dosud nic takového nevzniklo,“ pochvalovala si Kopřivová. Je přesvědčená, že výsledek mnohým lidem otevře téma o této menšině vůbec poprvé.
Část dokumentu má být podle informací Deníku Rovnost hraná. Půjde o takzvané oživlé obrazy. „Scénář je zajímavý a poučný,“ těší starostku Jevišovky Boženu Bošiakovou.
Přibližně padesátiminutový snímek bude možné vidět v televizi na jaře příštího roku, kdy se přiblíží výročí poválečného vysídlení Chorvatů. Ty tehdejší komunističtí představitelé podezřívali z kolaborace s nacisty.
Takové provinění ale Chorvaté striktně odmítají. „Natáčení stále trvá, datum vysílání zatím nebylo stanoveno,“ vzkázala mluvčí České televize Karolína Blinková.

V Jevišovce se stále koná Kiritof – chorvatský kulturní den.