Právě u ní se sešli bývalí žáci a kolegové této významné osobnosti břeclavské kultury a společně s představiteli města zavzpomínali na velkého člověka, který začal svoji učitelskou kariéru před padesáti lety.

„Bedřicha Kaněru jsem poznala v sedmé třídě. Učil v Poštorné a zaskakoval zrovna při pracovním vyučování. Tehdy jsme měli za úkol vysadit vrby podél silnice z Poštorné do Břeclavi a on šel s námi,“ zavzpomínala jedna z jeho prvních žaček Zdeňka Košárková.

Právě ona se už před několika lety rozhodla, že by se tomuto výjimečnému muži měla vzdát nějakým způsobem čest.

„První vrbu, která ještě dnes stojí v Poštorné u schodů u Dyje, zasadil on. Řekl nám, abychom si nachystali lístečky s tím, co nás trápí. Přinesl krabici a tu pak i se všemi problémy vložil pod strom,“ uvedla Košárková s tím, že takto si Kaněra získal jejich srdce.

Původně chtěla, aby pamětním stromem byla právě tato stará vrba. Jenže kvůli jejímu špatnému stavu to nešlo. I tak je dnes podle jejích slov velmi krásná.

„Mám teď krásný pocit. Pořád si říkám, že kdybychom pro Bedřicha Kaněru i jeho ženu Janu udělali cokoliv, pořád to bude málo. Oni pro Břeclav jako takovou i pro Poštornou udělali hrozně moc. Jeho odkaz nemůže nikdy zahynout,“ byla přesvědčená hlavní iniciátorka pátečního slavnostního aktu.

Do Břeclavi v pátek přijela poděkovat a pomoci nový strom zasadit i Jana Kaněrová se synem Hynkem.

„Pro mě i celou naši rodinu znamená vysazení tohoto stromu opravdu moc. Byla jsem mile překvapená, je to opravdu jedna z největších poct, které se člověku, jako byl můj manžel, může dostat. Myslím si totiž, že ne všude mají lidé ke svým učitelům takový vztah jako tady na jižní Moravě,“ svěřila se dojatě.

Se sázením stromu nakonec pomohli i bývalí žáci Bedřicha Kaněry a zástupci škol, v nichž působil. Kromě toho také zazpíval břeclavský gymnaziální soubor Polyfonia a děvčata ze základní školy v Poštorné zarecitovala básně.

Bedřich Kaněra učil dlouhá léta na břeclavské obchodní akademii. Do srdcí Břeclavanů se zapsal jako režisér, dramaturg, recitátor i herec. Manželé Kaněrovi se zasloužili o založení několika souborů – divadelních, recitačních a pěveckých. Sám Kaněra také hrával v divadelním souboru Břetislav. Zemřel v roce 2002.