Mistři České republiky. Tímto titulem se může nově pochlubit velkobílovická dechová hudba Legrúti. Šestnáct mladých muzikantů z Velkých Bílovic, blízkého okolí a dokonce ze slovenského Záhorí si však kromě toho odvezlo z Hodonína i první místo z devatenáctého ročníku soutěže Zlatá křídlovka, putovní pohár a ceny za nejlepší pěvecký výkon a dramaturgii. Břeclavsko zastupovali jako jediní.

Přivezli jste si z Hodonína cenný úspěch. Je první?
My jsme celkem mladá dechovka. V tomto složení hrajeme asi od roku 2001. Věkový průměr hráčů je přibližně třiadvacet let. Většina lidí si o nás pořád myslela, že jsme ještě malé děti, které hrát neumí. Když nás poslouchali, tak jen mávli rukou. A teď jsme dokázali, že to umíme a naše muzika za něco stojí. Úspěchy jsme ale slavili už v minulosti. Třikrát za sebou jsme vyhráli soutěžní přehlídku dechových hudeb v Mikulově.

Ale mistry republiky jste poprvé…
Mistrovství České republiky se vlastně letos konalo vůbec poprvé. Právě v rámci Zlaté křídlovky. Takže o to je naše vítězství cennější, protože už pořád budeme ti první. Na soutěž Zlatá křídlovka jsme se chtěli přihlásit už před dvěma lety, ale tehdy jsme si řekli, že raději počkáme. Že to ještě není ono. Byli jsme však rozhodnutí, že to rozhodně zkusíme pouze jednou, protože jsme přípravě obětovali hodně volného času. Nejsme profesionální hudba, máme i svá zaměstnání. Takže jsme trénovali po večer a o víkendech. Bylo to opravdu náročné. Hodně nám pomohl i náš umělecký vedoucí Pavol Hoďa, který nás držel na uzdě.

Takže i vaši blízcí vám odpustili dlouhý čas strávený tréninkem?
Manželka už mi nadávala, že pořád nejsem doma. Ale myslím, že ví, že to stálo za tu námahu.

Jak takové mistrovství republiky dechových hudeb vypadá?
Přihlásilo se přes třicet dechovek z celé republiky a porota vybrala na finálové kolo osm nejlepších. Z Břeclavska jsme byli jediní. V soutěžním programu hrála každá dechovka asi půl hodiny. Většina hudeb zahrála šest písniček, my a Dubňanka osm. Porota pak bodovala intonaci, ladění, rytmiku, dynamiku.

Pomýšleli jste hned od začátku na vítězství?
Chtěli jsme vyhrát. Ale vítězství nás samozřejmě překvapilo. Výsledky přitom porota vyhlásila až druhý den. Všichni jsme šli průvodem přes Hodonín na slavnostní koncert, kde dechovky hrály od třetího místa po první. Do poslední chvíle jsme tak nevěděli, jestli jsme zvítězili my nebo Hanačka.

Viděl jste vy sám rozdíly mezi jednotlivými vystupujícími?
Bodově moc velké rozdíly nebyly. Podle mého hodně záleželo na tom, jak dechovka pojala svůj program. Porota po nás chtěla, abychom bavili publikum. Téměř všichni měli i nějakou moderní písničku. Hráli dobře, ale asi jsme na porotu zapůsobili tím, že jsme byli dynamičtí a zaujali jsme i publikum.

Co jste si připravili vy?
Chtěli jsme mít program co nejrozmanitější. Aby tam byla i sólovka, nástroj i moderna. Hráli jsme polky, valčíky, a to i se zpěvem.

Z Hodonína jste ale nepřivezli jen mistrovský pohár.
Vyhráli jsme vlastně celou soutěž Zlatá křídlovka, takže máme i putovní pohár, ke kterému se postupně přidávají štítky se jmény vítězných dechovek. Naše zpěvačka Lenka Ďuricová získala diplom a pohár za nejlepší pěvecký výkon se skladbou od Whitney Houston. A ocenění máme i za nejlepší dramaturgii soutěžního vystoupení.

Porota byla přísná, nebo jste s bodovým ohodnocením spokojení?
Získali jsme 96,4 bodu. Myslím si, že je to akorát. Byli velice příjemní.

Myslíte, že o vás teď bude větší zájem?
To nevím. Ale už jsme dostali několik nabídek na vystoupení. S vítězstvím souvisí i pozvánky na přehlídky do Prahy, Ratíškovic, Nového Bydžova, Strání a nakoncerty do například do Opavy či Holýšova. Teď máme o vystoupení rozhodně postaráno.

Postoupili jste i na nějakou další soutěž?
V příštím roce bychom měli reprezentovat Českou republiku na mistrovství Evropy v moravské a české dechovce v Německu. Připravíme určitě něco nového, musíme si zjistit, kdo bude v porotě. Většinou je to tak, že tam je třeba jen jeden porotce z České republiky. Těšíme se na to, protože budeme hrát v zahraničí. Už jsme sice měli i několik nabídek, ale nikdy nám to nevyšlo.