Často doprovází krojované při vrtěné, verbuňku, valčíku či polce. A právě polka dala tomuto uskupení i název. Na hodech, plesích a různých přehlídkách se tak mohou lidé setkat s dechovou hudbou Zlaťulka. „Nechtěli jsme pojmenování typu kapela odněkud, ale aby bylo neutrální," vysvětluje označení kapelník a hráč na křídlovku Peter Ondriska.

Historie dechovky se začala psát na jaře roku 1993. U jejího zrodu stálo několik muzikantů ze zanikající dechovky Starohorka z Velkých Pavlovic. Ti chtěli nadále pokračovat v hraní tradičních krojových hodů a zábav ve stylu a duchu známých Juráčků.

„V letošním roce slavíme dvacet let. Pokud se nám to podaří, rádi bychom nahráli nové CD. Chceme také na přehlídce dechovek v Hodoníně uspořádat koncert," prozrazuje plány pro tento rok Ondriska.

Hudba z Podluží

Duchovním otcem, manažerem a kapelníkem Zlaťulky se po jejím založení stal Petr Straka z Lanžhota, hráč na první křídlovku, kterého o tři roky později vystřídal právě Peter Ondriska. Spolu s ním hraje v dechovce dalších třináct muzikantů.

Vít Baloun, Ondřej Lukeš, Martin Horák, Peter Okasa, Josef Smetana, Vladimír Štvrtecký, Petr Konečný, Rostislav Toman, František Sedláček, Tibor Kukliš, Jana Janošková a Jaroslav Snopek jsou hudebníci z různých koutů Moravy i Slovenska. „Působíme však jako podlužácká kapela," podotýká kapelník.

Také základní kámen repertoáru Zlaťulky tvoří převážně písničky z regionu Podluží. Posluchači tak mezi nimi najdou skladby Metoděje Prajky, Antonína Žváčka, Jožky Konečného a dalších lidových autorů.

„Nebráníme se ani skladbám jiných žánrů z řad tanečních melodií. Bez toho už se v dnešní době snad dechová kapela ani neobejde," tvrdí muzikant.

Výběr písniček ale i vzezření přizpůsobuje dechovka místu, kam se svými nástroji zavítá. Sází tak na filozofii kapely, která od počátku zachovává vlastní hodový styl respektující odlišnosti tradic v jednotlivých obcích a oblastech. „Vystupujeme u nás i v zahraničí. Nejvíce však v regionech Slovácka. Ale hráli jsme například i v Lucembursku," vzpomíná muzikant, jenž žije v Hruškách.

Čtrnáctičlenné uskupení se schází podle možností. „Nemáme stanovený žádný termín zkoušek. Hráči mají svá zaměstnání, takže se musíme domlouvat tak, aby to vyhovovalo všem," poznamenává Ondriska.

Nové cédéčko?

Nacvičenou nejen podlužáckou hudbu si mohli zájemci v jejich podání poslechnout již na dvou cédéčkách. Přestože prvotina z roku 1998 nazvaná Na hodech nesplnila zcela očekávání a vedla k obměně kapely, druhý nosič Pár slůvek se již setkal s kladnými ohlasy. Plánované třetí CD je zatím jen idejí.

Zatančit si polku, valčík nebo si zaverbovat za doprovodu Zlaťulky mají šanci milovníci dechové hudby také v zimních měsících. Především na plesích. Například o nadcházející sobotě se čtrnáct hudebníků objeví na krojovaném plese v sále Společenského domu v Hustopečích. Začátek akce je v osm hodin večer.