Po nominaci na studentského Oscara si film vysloužil hlavní cenu zlínského filmového festivalu – Zlínského psa.

„Jsem rád, že měl můj film ve Zlíně úspěch. Vítězství znamená další možnosti práce. Teď uvidím, jak se pronajmutí techniky, které je hlavní cenou, bude dát nejlépe využít,“ říká absolvent filmové vědy. Výhru ze Zlína by chtěl využít k další práci, přestože poskytnutá částka na pronajmutí filmové techniky je jenom třetina z celkových nákladů filmu. „Musím ještě popřemýšlet, který projekt bych díky Zlínskému psovi mohl nejlépe realizovat. V hlavě mám nápadů dost,“ nastiňuje svou budoucí práci filmařský talent.

Zdánlivý neúspěch na zámořských Oscarech Dudu netrápí. „Jsem spokojený i se samotnou nominací na studentského Oscara. Dostal jsem se do nejužšího výběru pěti filmů,“ vysvětluje. Vítěznou sošku si ze Států odvezl německý snímek. Kromě Dudova příběhu mu konkurovala díla ze Španělska, Izraele a Slovinska.

Příběh pojednává o tom, jestli může robot nahradit divadelního herce. Děj je zasazen do Prahy blízké budoucnosti.

Svou pouť po filmových přehlídkách snímek využívající animace ještě neskončil. Příští týden se představí v asijském Taipei, kam ho doprovodí i jeho autor Martin Duda. „Na Oscary pozvali jenom vítěze, takže jsem tam nebyl. Na Tchaj–wan se ale podívat pojedu,“ plánuje talent z Mikulova.

Zdeňka Savarová