„Původně jsem vůbec nepočítal stím, že bych se mohl do podobné soutěže přihlásit. Šel jsem až do posledního konkurzu. Přesvědčil mě kamarád. Rozhodlo to, když jsem se dozvěděl, že se do X Faktoru dostal zpěvák, který mě vystřídal ukapely Elbereth. Řekl jsem si, že když se tam dostal on, tak to půjdu zkusit taky,“ vypráví břeclavský muzikant.

Od účasti vsoutěži si slibuje, že by to mohla být příležitost, jak se zviditelnit. „Mohlo by to pomoct mě ikapele. Většinou totiž hrajeme za odvoz a za párek. Je strašně těžké se muzikou uživit. Asi jako každá kapela chceme někam prorazit,“ popisuje Zonyga, který se živí jako řidič náklaďáku.

Muzice se věnuje od svých třinácti. „Začínal jsem spár klukama vLanžhotě. Holky nás přitom tajně pozorovali zkřoví. Hráli jsme Katapult a podobné skupiny. Vpatnácti letech jsem začínal jako bubeník vkapele Chromatic, kterou vté době lidé celkem žili. Potom jsem přešel do rockovější kapely Rock song, kde jsem už izpíval. Rozdělila nás ale vojna. Dva kluci dokonce odešli hrát do brněnské Moravanky. Vystřídal jsem ještě několik kapel. Kolem devadesátého roku jsem nakonec muziky na deset let nechal,“ vyjmenovává.

Potom ale Zonyga dostal nabídku od hardrockového Elberethu. „Měli skvělého bubeníka, tak jsem opustil bicí a věnoval se jen zpěvu. Za čtyři roky, co jsem tam byl, jsme vlatním nákladem vydali dvě cédéčka. První cédéčko jsem přezpíval po jejich kytaristovi. Na druhém jsem už měl inějaké texty a muziku,“ vzpomíná Zonyga.

Mezi jeho hudební idoly už od dětství patří Deep Purple, Black Sabbath nebo Rainbow. „Miloval jsem imaďarskou skupinu Omega. Starší brácha nám vždycky pouštěl desky a já jsem jí poslouchal pořád dokola. Tak mi začali říkat Omegas. Vzniklo ztoho Migas, což mi vydrželo jako přezdívka dodneška. Moje máma mě nejdřív chtěla vidět vkroji juchat pod májů, ale když zjistila, že tudy cesta nevede, prodala kroj a koupila mi za něj bicí,“ usmívá se muzikant., který vsoučasnosti hraje sbřeclavskou kapelouAvast.

Často hrají ina motorkářských srazech, kde se Jiří Zonyga může pochlubit isvojí kráskou na dvou kolech Yamahou Royal Star.(mm)