Předchozí
1 z 5
Další

Anna Teturová: Tanec je dřina, ale stojí to za to

Tanec je dřina a svém o tom ví Anna Teturová, která je již jedenáctým rokem členkou taneční skupiny Balanc. Plody své dřiny letos posbírala na mistrovství republiky v Dance art, kde získala titul Top choreografie. Ukončuje tak úspěšnou sézónu pro sebe i skupinu Balanc, jednu z nejlepších tanečních skupin v kraji. "Tanec mě vždy bavil, samozřejmě byly nějaké chvíle, kdy jsem si říkala, zda není čas už skončit, ale naštěstí mě to vždy rychle přešlo, jelikož to pro mě není jenom koníček, ale určitá životní cesta, která mě stále učí novým věcem," říká o své vášni mladá tanečnice.

Anna TeturováZdroj: archiv Anny Teturové

K tanci se dostala jako malá holka, která viděla vystoupení taneční skupiny Balanc a tak začala naléhat na své rodiče, kteří ji přihlásili na talentové zkoušky do Základní umělecké školy Velké Bílovice, kde tehdy učila Lenka Růžičková.

A jak říká, ani po jedenácti letech zkušeností, není příprava na závody nic lehkého. „Je to hlavně časově dost náročná záležitost, trénujeme třikrát týdně, dvě hodiny a to pátek, sobotu a v neděli.“

Tanec Kdo má víc od Anny TeturovéZdroj: archiv Anny Teturové

Na tomto mistrovství úspěla s choreografií s názvem Kdo má víc?, která v tanečních rytmech znázorňovala společenské vrstvy světa. „Nápad přišel tak nějak sám, myslím, že to téma je v dnešní době dost aktuální. Dále bylo důležité najít hudbu, která se k této myšlence hodila, vymyslet jak zdůraznit společenské postavení a jelikož jsem z vinařské rodiny, tak mi přišly pod ruce vinařské bedny, které jsme nabarvili na zlato,“ popisuje přípravu Anna Teturová.

Anna TeturováZdroj: archiv Anny Teturové

I přesto, svými slovy, takový úspěch nečekala. „Před prvním kolem soutěže se mi honilo hlavou, zda porota pochopí, co tím chceme vyjádřit a zda to bude dostačující. Naštěstí se vše vydařilo, měli jsme úspěch a ještě větším překvapením bylo ocenění Top choreografie, kterou nás označili konkurenční týmy.“

Mistrovství bylo úspěšné i pro zbyteční skupiny Balanc, která si kromě prvního místa, odvezla navíc i třetí a čtvrté místo v obrovské konkurenci nejlepších tanečníků z republiky.

1. místo za choreografii Kdo má víc?Zdroj: archiv Anny Teturové

Do dalších měsíců se tanečnice a choregrafka skupiny Balanc chce soustředit na taneční workshopy, aby nabrala novou inspiraci. A také si odpočinout, protože všechny přípravy na soutěže byly vyčerpávající. „Co bude dál to projednáme s vedoucí Balancu Lenkou Růžičkovou, ale už teď se těším na další sezónu, protože Balanc je pro mě srdeční záležitost,“ uzavírá Anna Teturová.

Anna TeturováZdroj: archiv Anny Teturové