Předchozí
1 z 6
Další

Hartlové country učarovalo. Při cvičení choreografií trénuji i mozek, směje se

Tancovat country začala v době, kdy mnozí uvažují o tom, že skončí. Bylo jí osmapadesát let a chtěla se jen rozhýbat a zbavit bolestí těla. Deset let nato objíždí Miluška Hartlová z Břeclavi s přáteli, tanečníky ze skupiny Country Rebels, soutěže v tuzemsku i zahraničí. A sklízí tam úspěchy. „Tehdy jsem naskočila do rozjeté výuky a vydržela přes počáteční zmatečné kroky a pohyby až dodnes,“ usmívá se sympatická tanečnice a babička dvou dvanáctiletých slečen.

Miluška Hartlová.Zdroj: archiv Country Rebels

Drtivou většinu Country Rebels, kteří se scházejí v sokolovně v břeclavské městské části Charvátská Nová Ves, tvoří ženy. „Ovlivnilo to i směr tancování. Tancujeme Line Dance, což je sólový tanec v řadách, kdy všichni tančí danou choreografii. V repertoáru máme zařazeny různé styly, klasické country, čaču, polku, waltz nebo funky,“ říká Hartlová, která v dívčím věku tancovala s přestávkami patnáct let ve folklorním souboru Podlužan.

Miluška Hartlová.Zdroj: archiv Country Rebels

Country jí okamžitě učarovalo. „Baví mě nestereotypní pohyb, nutnost trénovat šedé buňky mozkové pamatováním si spousty choreografií. K tomu navíc poslouchat pěkné melodie a mít kolem sebe přátele rozmanitého věku a stejného zaměření,“ vysvětluje tanečnice, čím jí tento styl přirostl k srdci.

Country Rebels.Zdroj: archiv Country Rebels

Při tancování country je podle ní důležitá technika nohou, držení těla a práce rukou. „Ale hlavně jde o radost z tance, osobní podporu a stmelování kolektivu. Stala se z nás jedna velká taneční rodina se všemi generacemi a srdíčkem na parketu, ze které dýchá radost a láska z tance,“ je přesvědčená Hartlová.

Miluška Hartlová.Zdroj: archiv Country Rebels

Pro zájemce Country Rebels organizují i krátkodobé kurzy výuky stylu Line Dance. „Je nás čtyřicet členů ve věku od šesti do dvaasedmdesáti let a scházíme se třikrát týdně. Pravidelně se všichni účastníme kvalifikačních soutěží na mistrovství světa Czech Open v Písku a někteří i v Rakousku a v Belgii,“ vyjmenovává žena, která kromě tancování i píše aktuální informace na webové stránky skupiny.

Country Rebels.Zdroj: archiv Country Rebels

Jak s úsměvem přiznává, důchodcovský život kvůli tancování rozhodně nezanedbává. „Dokážu si udělat čas téměř na vše, co se mi líbí. Zajít si do kina, do divadla, na koncert, přečíst si knížku, pohrabat se v zahrádce a troufám si říct, že mám z toho všeho krásný radostný pocit. Ale také stihnu i nic nedělat a lenošit,“ směje se vitální žena.

Miluška Hartlová.Zdroj: archiv Country Rebels