Předchozí
1 z 6
Další

Organizátor Břeclavského boje Petr Sudín.Zdroj: archiv P. Sudína

Břeclavský boj se skládá zatím ze čtyř závodů. Sudín nejprve uspořádal výzvu v triatlonu. Nyní se jí účastní téměř stovka amatérských i profesionálních závodníků. „Už jsme měli třináct ročníků a letos poprvé se bohužel kvůli pandemii koronaviru neuskutečnil. Jezdí k nám už i profíci, kteří mají neuvěřitelné časy. Závod je ale pro všechny. I borec z fitka, který buší jednu činku za druhou, neběhá ani neplave, zvládne dojít do cíle pod dvě hodiny. Zatím se nestalo, že by to někdo nezvládl,“ pravil Sudín a s úsměvem dodal: „I starší pán v důchodovém věku byl teď na operaci kyčle a říkal mi, že si to dá aspoň ve štafetě, protože nechce vynechat.“

Organizátor Břeclavského boje Petr Sudín.Zdroj: archiv P. Sudína

Momentálně jde už o oficiální závod, jenže v břeclavském sportovním areálu před lety soupeřilo pouze osm sportovních nadšenců. „Domluvili jsme se s kluky z kanceláře a hecli jsme se, že zkusíme triatlon u nás v Břeclavi, žádný organizovaný závod. Jak ale léta přibývala, začali jsme se rozrůstat. Tým z kanclu se sice rozprášil, ale nechtěl jsem, aby to zaniklo. Tak jsem i kvůli bezpečnosti sportovců a po domluvě s vlastníkem areálu akci oficiálně oznámil na úřadech a vznikl z toho každoroční závod,“ popisuje vývoj triatlonového závodu v Břeclavi rodák z Velkých Bílovic.

Organizátor Břeclavského boje Petr Sudín.Zdroj: archiv P. Sudína

A kombinace plavání, jízdy na kole a běhu rozhodně není jediné klání, které si pod svá křídla Sudín vzal. Kromě turnaje nohejbalu organizuje také čtyřboj, v němž se soupeří v tenisu, badmintonu, nohejbalu a volejbalu. „To byla docela náhoda. Jednou mě známý přemluvil na sedmiboj do Brna, kde byly ještě nějaké disciplíny navíc, hodně se mi to zalíbilo. A jelikož bydlím v Břeclavi blízko sportovního areálu, který je na takovou akci ideální, rozhodl jsem se, že bude super se do něčeho podobného pustit,“ vysvětluje Sudín.
Pořádání akcí má prostě v krvi. „Dělám různé akce už od střední školy, dost mě to chytlo a nemám problém uspořádat kde co. Není to ale nic, co by mělo pro mě ziskovou hodnotu,“ podotýká.

Organizátor Břeclavského boje Petr Sudín.Zdroj: archiv P. Sudína

Letos už má za sebou turnaj v nohejbalu i čtyřboj s názvem Míč u splavu. V sobotu 22. srpna ho ještě čeká běžecký závod, který nabízí tratě dlouhé pět, deset nebo jedenadvacet kilometrů. „A zrovna běhaní mě moc nebaví,“ culí se. „Jde spíš o pořádný test psychické výdrže, je náročné zvládnout trasu ve víc než třiceti stupních, aby tam člověk sebou nešvihl. Dřív jsem se účastnil také, teď mě nahradila manželka,“ směje se Sudín.

Organizátor Břeclavského boje Petr Sudín.Zdroj: archiv P. Sudína

Není snad sport, který by nevyzkoušel. Už jako dítě se věnoval judu, karate, basketbalu, ale ze všeho nejvíc ho zlákal florbal. A i když teď nemá úplně moc volného času, rád se vydá do hor. „Baví mě náročnější výzvy. Zdolávám různé ferraty a skály převážně v Rakousku. Neberu to vůbec vrcholově, ale jsem rád za každou stěnu, kterou zvládnu. Je pak příjemné, když si nahoře řeknu: Dal jsem to, byla to náročná cesta, málem jsem spadl, ale jsem tady! Zkrátka výzvy jsou potřeba, jinak by mě život ani nebavil,“ zdůraznil Sudín, kterého mimo práci zaměstnávají děti a momentálně i rekonstrukce domu.

Organizátor Břeclavského boje Petr Sudín.Zdroj: archiv P. Sudína

Sudín vystudoval střední průmyslovou školu a odmala ho bavilo něco skládat nebo naopak rozebírat. Přes různé pozice v technologických firmách se dostal až do společnosti, kterou založil společně s kamarády. Vytvářejí roboty a jednoúčelová zařízení. „Zjednodušujeme lidem úkony, které jsou fyzicky náročné nebo monotónní a člověka ubíjí. Robot může dělat i přes oběd nebo dvě hodiny po šichtě, člověk se tak uplatní na lepší pozici, kde dostane třeba i víc zaplaceno,“ líčí.