Předchozí
1 z 5
Další

Karolína Celmanová v reprezentačním dresu.Zdroj: rodinný archív

V lukostřelbě existuje několik kategorií, Celmanovi používají tzv. kladkový luk. „Jednou jsme se dívali na film Hunger Games a mně tam střelba z luku úplně nadchla. Tak jsme si s tátou koupili obyčejné dřevěné luky a začali to zkoušet. Začalo nás to bavit a brzy se k nám přidala i mamka,“ vzpomíná na svoje první seznámení s lukostřelbou Karolína Celmanová.

Lukostřelecká rodina Celmanových.Zdroj: rodinný archív

Teď už je to šest let, co se tomuto sportu věnuje. Za tu dobu se propracovala do české seniorské reprezentace a její myšlenky se ubírají ke špičkovým mezinárodním závodům. „Chtěla bych bojovat o medaile na světovém nebo evropském šampionátu, to je můj sen. Ten adrenalin při soutěžích mám ráda. Zároveň máme výbornou partu, u lukostřelby se pohybují skvělí lidé,“ pochvaluje si.

Mistryně republiky Karolína Celmanová.Zdroj: rodinný archív

Kdo si myslí, že lukostřelba není až tak úplně sportovní disciplína, ten se velice mýlí. „Ono to nevypadá, ale je to hodně náročné i na fyzickou kondici. Třeba můj luk váží asi čtyři kila, muži mají i šestikilové. Denně se věnuju pravidelně posilování, tak třikrát do týdne chodím běhat. A samotné střelbě se věnuji pětkrát až šestkrát týdně po dvou hodinách,“ přibližuje Karolína náročný trénink.

Karolína si zamilovala Madrid.Zdroj: rodinný archív

Společně s rodiči reprezentuje oddíl I. Královský lukostřelecký klub z Prahy, ale všichni trénují především doma v Břeclavi. „Máme doma takovou malou soukromou střelnici. Není to zase tak náročné, v podstatě stačí jen terče a nějaké zajištění, abychom nemohli nikoho ohrozit,“ vysvětluje.

Dalším jejím koníčkem je cestování, které ji částečně umožňuje i lukostřelba. „To je na sportu taky fajn, že se člověk dostane na zajímavá místa. Loni jsem se s reprezentací podívala do pěti zemí, asi nejvíc se mi líbil Madrid. Cestování mám ráda, baví mě poznávat jiné kultury,“ říká Karolína Celmanová, jíž na cestách pomáhá její jazyková vybavenost, protože kromě angličtiny se domluví i francouzsky.

Při koncertním vystoupení.Zdroj: rodinný archív

Po tátovi zdědila i hudební nadání, stejně jako on hraje na kytaru. „Chodila jsem do základní umělecké školy a absolvovala i několik koncertů. Jenže potom už to moc nešlo skloubit s lukostřelbou, takže teď si už zahraju spíš jen občas doma pro radost. Taky ráda muziku poslouchám, hlavně rock. Nějak vyhraněná ale nejsem, mám ráda klasické věci jako Beatles, ale i třeba i nějaké moderní alternativnější skupiny,“ prozrazuje talentovaná slečna z Břeclavi.