Předchozí
1 z 5
Další

Robert Zvolánek (s mikrofonem) je ředitelem prestižní Grand Prix Šitbořice.Zdroj: Marek Topolář

V semdesátých a osmdesátých let díky fenomenálním bratrům Pospíšilovým tento sport na kolech hltalo celé Československo. Slavní sourozenci vyhráli dechberoucích dvacet světových šampionátů v kolové. Jejich sport dodnes žije i na Moravě. Velkou tradici má kolová v Šitbořicích. Výraznou tváří tamějšího Sokola je už víc než dvacet let Robert Zvolánek, jenž trénuje nejmladší a taky se stará o organizaci největšího mezinárodního turnaje v kolové v Česku Grand Prix Šitbořice. „Jindra Pospíšil k nám každoročně jezdí předávat ceny na Grand Prix. Je to bezva chlap a kluci na něj hledí jako na Pána Boha," tvrdí Zvolánek o největší celebritě na každoroční vrcholné akci v únoru, která se letos poprvé po čtyřiatřiceti letech neuskuteční. „Tento ročník vyhrál Covid," smutní Zvolánek.

Robert Zvolánek je výraznou tváří šitbořické kolové, na snímku extraligoví hráči Marek Topolář (vpravo) a Miroslav Starý.Zdroj: Sokol Šibořice

Ke kolové se dostal v době, kdy hledal sport pro syna. „V šesti letech jsem ho chtěl dát na nějaký sport ve vesnici. Po domluvě s jedním klukem, který ji už hrál, jsme ho dali na kolovou. Přišel jsem se podívat na trénink a postupně se do toho sám dostával a začal trénovat. Něco jsem chytil od tamějších trenérů, něco z kazet, které nám posílal Jindřich Pospíšil ze St. Pöltenu, kde koučoval. Byl jsem samouk a chytlo mě to," poznamenal Zvolánek. Dodnes učí jenom základy. „Vedl jsem i starší kluky, ale když se toho chopili Marek Topolář (na snímku vpravo) se synem, tak trénovali oni. Nemělo smysl, abych starší kluky vedl já, který jsem kolovou v životě nehrál. Jen jsem se na tom kole pokoušel jet," usmívá se Zvolánek.

Robert Zvolánek je důležitou součástí šitbořické kolové.Zdroj: Stanislav Prokop

Díky kolové se postupně dostal do zahraničí na různé turnaje, se Sokolem se podíval do Rakouska, Francie, Německa a hlavně do centra kolové kolem Bodamského jezera ve Švýcarku. „Hraje se tam v krásných halách v krásných městech. Je tam nádherné prostředí a perfektní zabezpečení. Kolem kolové panuje přátelská atmosféra, takže když turnaj skončí, sednou si hráči s námi činovníky a rozebíráme, co je nového," vypráví o působivém kouzlo mezinárodního setkání výrazná tvář Sokola.

Robert Zvolánek je důležitou součástí šitbořické kolové.Zdroj: Stanislav Prokop

Kolová se stala nedílnou součástí DNA Šitbořic. „Grand Prix už k životu obce patří. Schválně ji organizujeme vždy v zimě v plesové sezoně, kdy lidi nechodí po vinohradech a po polích. Někteří hráči mě žádali, abych přesunul akci na květen nebo červen, kdy je hezky, ale odrazovali mě od toho všichni ostatní z obce, kteří se podílí na organizaci turnaje," směje se Zvolánek. S organizací turnaje začíná vždy se čtvrtletním předstihem. „Oslovujeme sponzory. Taky se v listopadu koná mistrovství světa, po kterém oslovujeme hráče, kteří by mohli přijet. Tam trošku doplácíme na to, že jsme poměrně daleko od centra dění ve Švýcarsku," podotkl hlavní pořadatel zavedené šitbořické akce.

Robert Zvolánek je výraznou tvaří šitbořické kolové.Zdroj: Marek Topolář

Sokol má své zastoupení také v české nejvyšší soutěži. Dvojice Marek Topolář s Miroslavem Starým pendluje mezi extraligou a první ligou, loni na podzim se probojovala zase mezi elitu. „O budoucnost kolové v Šitbořicích strach nemám. další tým ve složení Drabálek s Urbánkem postoupil do první ligy. Ještě před loňskou jarní vlnou se nám kupodivu přihlásilo osm mladých kluků do klubu a šli do toho s elánem. Teď to bude po tak dlouhé pauze horší, už po jarní vlně, kdy se všechno v květnu otevřelo, měli kluci po návratu k tréninku po dvou měsících bez praxe krvavé mozoly. Ale zvládne se to," zmínil Zvolánek. Už se těší, až opět bude moct své vědomosti předávat ostatním. „Není špatné věnovat ten čas dětem a potom vidět, jaké pokroky dělají. Je fajn pak potkat někoho už odrostlého, kterého jsem vedl říkat, že to bylo dobré. Anebo někdo se na čas odmlčí a potom do klubu přitáhne dítě," povídá Zvolánek.