Předchozí
1 z 6
Další

Syrové vajíčko? To nefunguje, směje se operní zpěvačka

Už jako o novorozené o ní sestřičky v nemocnici říkaly, že se buď vykřičí do krásy, nebo že z ní jednou bude zpěvačka. Nakonec jim vyšly obě z verzí. Z Barbory Grůzové z Velkých Pavlovic je ve čtyřiadvaceti letech operní zpěvačka.

Barbora GrůzováZdroj: Archiv Barbory Grůzové

Po studiu operního zpěvu na brněnské Konzervatoři nastoupila na tamní Janáčkovu akademii múzických umění. Zanedlouho ji čekají státnice. „Zpívat jsem začala už ve školce, kde jsem navštěvovala folklorní soubor Sadováček. Později jsem pod křídly učitelky Marie Pilařové absolvovala svoje první pěvecké soutěže,“ vzpomíná sympatická mladá žena.

Barbora GrůzováZdroj: Archiv Barbory Grůzové

Zatímco nyní si svůj život bez zpěvu neumí představit, jako dítě ji spíš obtěžoval. „Někde vystupovat? No to byla otrava!“ směje se Grůzová, jejímž snem je pracovat s dětmi. Mít pouze talent podle ní ke zpěvu nestačí. „Tedy pokud ho neumíme rozvíjet. Lidský hlas je nejtěžší nástroj, se kterým se učíme pracovat téměř celý život. Je to sval, který musíme postupně posilovat a být na něj opatrní,“ vysvětluje hudebnice.

Barbora GrůzováZdroj: Archiv Barbory Grůzové

Že se vydala právě na cestu operního zpěvu, nikdy nelitovala. „Tato technika mi umožňuje zazpívat téměř cokoli. A že si zpívám. Začnu ráno a skončím večer. Mnohdy si to ani neuvědomuji a až okolí mě na to musí upozornit,“ říká s úsměvem Grůzová, která díky studiu na akademii přičichla také k divadlu.

Barbora GrůzováZdroj: Archiv Barbory Grůzové

Na otázku, jak si hlas udržet, podle ní žádný zaručený recept není. „Samozřejmě, že jsem zkoušela také syrové vajíčko, ale opravdu to nefunguje. Důležité je být na hlas opatrný. Je nejcennějším nástrojem, který dostal do vínku každý z nás,“ radí mladá zpěvačka, která ve volném čase a o letních prázdninách vede děti ke vztahu k hudbě ve velkopavlovickém Ekocentru Trkmanka a učí v tamní Základní umělecké škole zpěv, klavír a hudební nauku.

Barbora GrůzováZdroj: Archiv Barbory Grůzové

A jaké jsou její plány po skončení studia? „Těším se, že budu moct konečně rozvést projekty s dětmi, které mám zatím v hlavě. Také bych ráda pořádala různé koncerty. Loni se mi podařilo založit pěvecký sbor Hvězdičky, tak se těším, že na děti budu mít víc času a konečně to rozjedeme pěkně naplno,“ směje se Grůzová, která kromě zpěvu také ráda sportuje, vaří, věnuje se rodině a přátelům.

Barbora GrůzováZdroj: Archiv Barbory Grůzové