VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: BŘECLAV

Okolí Břeclavi má zvláštní svéráz. Převážně rovinatá krajina lemovaná dolními toky Moravy a Dyje a protkaná četnými potoky, struhami a slepými rameny je z převážné části zalesněná. Od poloviny 17. století bylo městečko s okolím připojeno do mohutné enklávy liechtenštejnských držav spolu se sousedním panstvím valtickým a lednickým. Když na sklonku 18. století začínají Liechtenštejnové přijímat myšlenky osvícenské, přeměňují krajinu v okolí těchto tří center v romantickém krajinářském pojetí. Zdárně kloubí ekonomickou funkci s funkcí estetickoua doplňují teritorium novou výsadbou lesních dřevin, mezi nimiž je celá řada exotů, ale i četnými drobnými stavbami romantického charakteru v empírovém a klasicistním pojetí, od poloviny 19. století pak i ve stylu anglické novogotiky.

Pro náměty svých stavebních pokusů sahají jejich architekti J. Hardmuth, J. Kornhausel, J. Engel do antiky, do Orientu, do vrcholného středověku a oživují lesní krajinu protkanou osovými průhledy či romantická zákoutí řadou drobných stave

Břeclav čekají Moravské dny. Lidé se dočkají piva i historické přehlídky

Břeclav – Spojením festivalu minipivovarů a historického programu vznikla v Břeclavi dvoudenní akce s názvem Moravské dny. Lidé se poslední červnový víkend mohou těšit na zábavu pro celou rodinu.

Spory v MSK: Piškula odstoupil, klub čekají změny. Hlavní sponzor dá méně peněz

Břeclav - Spor nyní řeší ve fotbalovém MSK Břeclav. Kritici chtěli odchod Dymo Piškuly. O směřování klubu rozhodne nové vedení.

Nacvičovala divadlo i s vězni. Baví mě víc hrát než režírovat, říká ochotnice

Valtice - Její přátelé chodili na divadelní zkoušky a ona chtěla trávit čas s nimi. Od počátku tisíciletí tedy zkusila hrát ochotnické divadlo. Petra Manišová z Valtic na Břeclavsku začínala jako herečka, ale dostala se až k režírování a autorské tvorbě.

Havarijní stav dálnice: u Podivína musí řidiči zpomalit

Podivín – Místo obvyklé stotřicetikilometrové rychlosti jen osmdesátka. Taková je aktuálně maximální povolená rychlost na 39. kilometru dálnice D2 u Podivína ve směru na Brno. „Rychlost jsme snížili kvůli havarijnímu stavu cementobetonových desek. V brzké době je plánujeme vyměnit. Chystáme zakázku na urychlenou opravu,“ informoval mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký.

Válka o fotbal. V břeclavském MSK to vře, lidé žádali odchod Piškuly

Břeclav – Fotbalu nerozumí, ať odstoupí! křičeli odpůrci Dymo Piškuly na posledním jednání břeclavského zastupitelstva. Stěžovali si na předsedu zapsaného spolku MSK Břeclav. „Je ostudou města, jak klub funguje,“ uvedl za rodiče některých mladých fotbalistů Josef Jírava starší.

Řádění počasí: kroupy poškodily vinohrady v Krumvíři, padaly i na Hodonínsku

Jižní Morava – Asi deset minut trvalo úterní brzké ranní krupobití v Krumvíři na Břeclavsku. Ale podle vinaře Martina Valihracha i tak nadělalo v tamních vinicích velké škody. „Za posledních dvacet let takové kroupy nepamatuji. Počítáme s poškozením kolem třiceti procent, ale je to hodně předběžný odhad,“ přiznal Valihrach.

Křest Vichernice: fotografka dokumentuje mizející parádnice v lidovém kroji

Břeclav – U králíků, s motykou nebo poblíž kostela. V takovém zátiší nafotila do nové knihy nazvané Víchernice známá fotografka Líba Taylor ženy, které stále běžně nosí lidové kroje. Publikace má podtitul Mizející parádnice Moravy a stojí za ní Jihomoravská komunitní nadace.

Vydělat na třípokojový byt? Na jižní Moravě přes 14 let šetření, nejdéle v Brně

Jižní Morava /ANKETA/ - Na třípokojový byt musí Jihomoravané šetřit celou výplatu víc než čtrnáct let, což je po Praze nejdéle v České republice.

Dítě vypadlo v Břeclavi z okna ve třetím patře. Je v nemocnici ve vážném stavu

Břeclav – Po třetí hodině odpoledne se v centru Břeclavi zřítilo dítě z okna ve třetím patře. „Na místo jsme vyslali vrtulník. Dítě utrpělo polytrauma, takže jsme ho na umělé plicní ventilaci ve vážné stavu transportovali do dětské nemocnice,“ informovala mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Další jména pro Senát. Za Piráty kandiduje Štogl, za ČSSD Válka

Břeclavsko – Jaroslav Válka za sociální demokracii a Karel Štogl za Piráty. Zástupci politických stran odtajnili další dvě jména kandidátů do Senátu za volební okres Břeclav. Volby se konají v říjnu.

Pivo a řízný rock. Slavnosti přilákaly nevěstu i posádku trojkola se záchodem

Břeclav /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/– Les vztyčených rukou a mohutný křik fanoušků vítá kapelu Rybičky 48, která přichází na hlavní pódium. V břeclavském podzámčí jsou v plném proudu šesté Slavnosti břeclavského piva. V sobotu ve čtyři hodiny odpoledne je v areálu několik tisíc lidí.

Izraelská návštěva v Břeclavi: před velvyslancem zazní v synagoze jidiš

Břeclav – Zazpívají písně v téměř zaniklém jazyce jidiš. V břeclavské synagoze si lidé v neděli připomenou sté výročí vzniku Československa a zároveň sedmdesát let od založení Izraele. Hlavním hostem Dne pro Izrael bude izraelský velvyslanec Daniel Meron, který pomůže při vysazování lípy a cedru.

Řidičovo "třikrát a dost". Zákaz nebral vážně, soudce ho poslal do vazby

Břeclavsko – Nepoučitelný. Pětadvacetiletý muž opakovaně sedal za volat přes zákaz řízení. Podle policistů někdy i opilý. Před pár dny ho hlídka ve Velkých Bílovicích znovu zastavila. „Řídil auto značky BMW. Kolegové muže zadrželi a převezli na služebnu,“ popsala ve čtvrtek břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Za pivem se vypraví od naražené bečky. S divadlem a největší tříkolkou na světě

Břeclav – Dvanáct kapel na dvou pódiích, pivní speciály, osmička pivovarů a výrazně větší gastronomická zóna. To vše slibuje šestý ročník Slavností břeclavského piva.

Cyklověže dorůstají, sloužit budou už o prázdninách. Uschovají přes stovku kol

Břeclav, Hodonín - Cyklistům bude už brzy sloužit nová cyklověž, která v těchto dnech vyrůstá u vlakového nádraží v Břeclavi. Stavbu čekají poslední dokončovací práce. „Cyklověž už je v podstatě hotová, zbývá nám jen připojit se k elektřině,“ doplnil vedoucí odboru rozvoje a správy města Milan Uher.

Dárek z Břeclavi: Vargovy kovové nevěsty najdou nový domov v Polsku

Břeclav /FOTOGALERIE/- Tři metry vysoké sousoší trojice žen pojmenované Břeclavské nevěsty tvoří výtvarník František Varga z Břeclavi. Partnerské město Andrychów v Polsku je dostane jako dar od Břeclavi. Umělecké dílo je jen z kovu a plechu. „Symbolizuje naši jižní Moravu. Hezká děvčata, tanec, víno a vůbec celý folklor,“ poznamenává Varga.

OBRAZEM: Smuteční síň v Břeclavi dokončí dělníci za měsíc

Břeclav /FOTOGALERIE/– Dělníci už finišují s pracemi. Zhruba pětačtyřicet milionů korun má stát výstavba nové smuteční síně v Břeclavi. „Jde o nejnákladnější akci tohoto volebního období. Stavba zahájená před rokem vstupuje do závěrečné fáze. Firma ji dokončí už na začátku července,“ uvedl mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

Přátelé jižní Moravy se sejdou poprvé v Břeclavi

Břeclav - V jeden den na jediné místo zavítají krojovaní z jižní Moravy, aby se mohli setkat v Břeclavi v areálu pod zámkem. Třetí ročník Setkání přátel jižní Moravy začne od devíti hodin ráno. „Nejprve se představí tanečníci v Mužáckém mistrovství Slovácka ve verbuňku,“ sdělila Lucie Tesaříková z městského muzea a galerie v Břeclavi. Instituce se podílí na pořadatelství.

Do Velkých Bílovic se vrátí rock. Na Ferby Festu vystoupí Visací zámek a další

Velké Bílovice – Visací zámek nebo Walda Gang. To je jenom část hudebního obsazení, které bude mít dvanáctý ročník rockového festivalu Ferby Fest.

Břeclavští strážníci prodají mobily i převlek pro vodníka

Břeclav – Převlek pro vodníka, hrnec na vaření nebo historický fotoaparát flexaret. To vše a mnohé další bude břeclavská městská policie prodávat od pondělí ve své služebně v Kupkově ulici. Jde o věci ze ztrát a nálezů. „Nejrychleji se prodávají chytré mobily, tablety a jízdní kola, kterých máme v nabídce nejvíc,“ řekla mluvčí městské policie Lenka Rigó.

Tvrdonice zvolí verbíře Podluží. Národopisné slavnosti zahájí dechovky

Tvrdonice – Verbuňk, hošije a vrtěná. Tyto tance předvedou v sobotu účastníci taneční soutěže na Tvrdonických národopisných slavnostech Podluží v Písni a tanci. Konají se první červnový víkend ve venkovním amfiteátru v Tvrdonicích. Vítěz soutěže se stane stárkem Podluží.

Nový život: Polykači kilometrů, průkopníci nákladních kol a bědující rybáři

Břeclavsko – Běhání se i na Břeclavsku stalo fenoménem. Jaké jsou výhody? Nejčastější chyby začátečníků? Dozvíte se v aktuálním čtvrtečním vydání týdeníku Nový život. O své příběhy se podělili dva nadšenci do běhání.

Dojíždějící na kole budou ve větším bezpečí. Lanžhot a Břeclav spojí cyklostezka

Břeclavsko – Asi čtyři a půl kilometru má být dlouhá cyklostezka, která v budoucnu propojí Břeclav a Lanžhot. Kromě dvou měst povede i přes území Kostic. Zástupci všech tří radnic v pondělí podepsali dohodu o její stavbě.

AKTUALIZOVÁNO

Létající motýli, mrtvé tělo v koupelně. Záchranářky vyhrály soutěž Rallye Rejvíz

Břeclav /FOTOGALERIE/ – Krev, Rychle a zběsile, Spící kráska. Takové názvy měly některé z disciplín mezinárodní soutěže Rallye Rejvíz 2018 posádek zdravotnických záchranných služeb. V Jeseníkách o víkendu v kategorii lékařských posádek zvítězil čtyřčlenný tým Donera se zastoupením břeclavské záchranky – Ivonou Žůrkovou a Klárou Kosíkovou.

Břeclav plánuje nový bytový dům pro důchodce. Dobijí si v něm i své vozíky

Břeclav, Mikulov – Lůžkový výtah umožní bezproblémový vjezd penzistů na vozíku do bytu a zároveň v případě potřeby rychlý zásah záchranné služby. To bude jedna z výhod nového domu s pečovatelskou službou. Vedení Břeclavi jej chystá v Hájové ulici. Vznikne na zelené louce a bude v něm pětadvacet bytů pro důchodce. „Další výhodou bude dostatečné zázemí k uskladnění a dobíjení elektrických vozíků nebo trojkolek,“ zmínil břeclavský místostarosta Jaroslav Válka z ČSSD.

Život v hnízdě. Mládaťa kalouse ušatého se předvádí před webkamerou

Břeclav – Mláďata kalouse ušatého se roztomile vrtí v hnízdě. Lidé je mohou sledovat živě třeba z pohovky svého obýváku. Díky videopřenosu ve dne i v noci. Webová kamera totiž zprostředkovává přenos z budky, ve které kalousi na Břeclavsku odchovávají pět mladých. „Určitě si s dětmi přenos na internetu pustíme. Mohou se něco dozvědět o přírodě. Občas se i v televizi na Déčku díváme na záběry z hnízd,“ řekla k projektu Zuzana Černá.

Erotika z rozvodů i dělení majetku. Mužík sbírá příběhy ze soudních síní

Břeclav /CO SOUSED, TO SBĚRATEL/ – Při rozhodování o vazbě dostal obviněný otázku: „Jakou prací si opatřujete prostředky k obživě?“ Zodpověděl ji následovně: „Samozřejmě trestnou činností, pane doktore.“ Podobné historky ze soudních síní sesbíral břeclavský soudce Josef Mužík do své knihy s názvem Ftákoviny. Vyšla loni v prosinci. Jde už o čtvrtý díl série zajímavostí ze soudních síní. Právě jeho zálibě se věnuje další díl seriálu Deníku Rovnost Co soused, to sběratel.

Slavnosti břeclavského piva lákají na velkou tříkolku. Začnou v centru města

Břeclav – Největší tříkolka na světě s obřími loutkami a hned na startu naražená bečka piva pro všechny nad osmnáct let. Takové bude netradiční zahájení letošních Slavností břeclavského piva v sobotu devátého června v deset hodin u břeclavského gymnázia.

Cyklisté se projedou přírodou kolem Dyje. Po asfaltovaných hrázích

Břeclav – Přes osm kilometrů vyasfaltovaných hrází řeky Dyje mají k dispozici cyklisté a in-line bruslaři v Břeclavi. Dělníci vyasfaltovali třeba levý břeh Dyje mezi Vídeňským a Bratislavským mostem, nový povrch dostal i úsek od cukrovarského mostu po Pastvisko. „Tam přibylo také nové veřejné osvětlení,“ zmínil mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

Bojují se zločinem. V Břeclavi označí pomocí „DNA“ další kola

Břeclav - Předcházejí kriminalitě. Břeclavští nedávno získali od státu dotace na několik projektů prevence. Díky tomu například cyklistům strážníci nabídnou možnost označení jízdních kol syntetickou DNA. V případě krádeže je snáze poznají. „Pořídíme dalších dvě stě sad na značení,“ sdělila mluvčí městské policie Lenka Rigó.

Dívka z Moravské Nové Vsi je mistryní republiky. Její dres připomínal kroj

Moravská Nová Ves – Mistryní České republiky ve fitness dětí se stala Kristýna Dubcová z Moravské Nové Vsi.

Oprava Slovácké chalupy: soutěž o stárka už nebudou sledovat z fronty na záchody

Tvrdonice – Větší komfort chtějí nabídnout návštěvníkům národopisných slavností a dalších akcí v Tvrdonicích na Břeclavsku v areálu s přírodním amfiteátrem. „Chceme celý prostor co nejdřív pokrýt bezplatným wifi připojením k internetu,“ představil jeden ze záměrů tvrdonický starosta Zdeněk Tesařík.

Stop parkovišti i solárním panelům na domech. UNESCO nás omezuje, tvrdí Lednice

Lednice – Další kasační stížnost podala Lednice na Břeclavsku vzhledem k omezení územního plánu rozvoje kvůli členství v UNESCO. Městský soud v Praze totiž zamítl správní žalobu obce, která je ve sporu s ministerstvem kultury a místního rozvoje. Soud potvrdil, že dohoda uzavřená mezi oběma ministerstvy je zákonná a odůvodněná.

Zlatá koruna, vikingský náhrdelník. Vzácné poklady zavedou do počátků civilizací

Valtice /VIDEO/ - Zlatá koruna pocházející z doby dynastie Tchang, tedy z období existence Velkomoravské říše. To je jeden ze skvostů, který mohou vidět od pátku návštěvníci nového prohlídkového okruhu na zámku ve Valticích.

Rozpálená Břeclav? Pomoci má mapa zeleně. Městského zahradníka starosta odmítá

Břeclav - Současný stav zeleně v Břeclavi se nelíbí opozici. Přírodní klimatizace zatím na parkovištích chybí, starosta Pavel Dominik ale mluví o posunu k lepšímu.

Názorové rozdíly chtějí překonat jídlem. Kulinářské umění předvedou i osobnosti

Moravská Nová Ves – Překonávat názorové bariéry i pomocí kulinářských lákadel. To je podle Zlaty Maděřičové, autorky projektu Neoveská stodola s podtitulem Morální integrita na talíři jedno z nových využití opravené stodoly v Moravské Nové Vsi.

Valtičtí hasiči slaví 140 výročí. Předvedou vyprošťování z auta

Valtice – Ukázku zásahu u dopravní nehody mohou lidé vidět v sobotu před hasičskou stanicí ve Valticích. U příležitosti oslavy 140. výročí založení místních hasičů. „Kromě vystavené techniky a hasičských aut příchozím předvedeme i vystřihávání osoby z auta,“ uvedl velitel jednotky Lukáš Jurenka.

Kinematovlak staví v Břeclavi a Znojmě. Děti v něm prožijí Krtkova dobrodružství

Jižní Morava – Plný zábavy, pohádek i poučení. To je Kinematovlak, který ve čtvrtek bude mít na cestě po České republice zastávku v Břeclavi.

Evropský šampion. Mladý fyzik z Břeclavi si při olympiádě posvítil na víno

Břeclav - Jeden z nejlepších mladých fyziků v Evropě pochází z Břeclavi. Společně s třemi středoškoláky do šestnácti let vyhrál David Kamenský evropskou vědeckou olympiádu, která se uskutečnila ve slovinské Lublani. V šestnáctileté historii je to potřetí, co tým z České republiky zvítězil.

Šperk a žena. V Galerii 99 vystavují rukodělné šperky ze stříbra i ze dřeva

Břeclav /FOTOGALERIE/– Něha a krása. Takový dojem mají vzbuzovat podle malíře a výtvarníka Antonína Vojtka díla na nové výstavě Šperk a žena v břeclavské Galerii 99. „Všechno jsou to věci, které mohou lidé nosit, praktické. A okrášlit nejen ženy,“ řekl Vojtek.

Břeclavští záchranáři oslavili Den linky 155. Lidem představili svou základnu

Břeclav /FOTOGALERIE/ – Zachraňují lidské životy. K celorepublikové akci se v úterý připojili záchranáři v Břeclavi. Příchozím ukázali místo, ze kterého vyjíždějí k případům. Předvedli také vybavení svých aut. „Záchranáři nám řekli o své činnosti. O akci jsme se dozvěděli z facebookových stránek města,“ řekla učitelka Marta Gálová, která přišla s dětmi z břeclavské základní školy v Herbenově ulici. Záchranáři školákům při jejich návštěvě například změřili tlak.

Inspiraci k čtyřmetrovému Višnuovi našel na Bali. Bohové z písku sídlí v Lednici

Lednice – Se špachtlí v ruce v pondělí dokončoval Garudu, asijského mytického ptáka. Z mořského písku. Michal Olšiak proměnil Lednici na Břeclavsku v sídlo bohů ze všech koutů světa a jejich symbolů. Starých i nových, hodných i zlých. „Je tady šestnáct velkých soch od třinácti sochařů,“ říká muž, který výstavu také pořádá.

U břeclavského terminálu vzniklo 90 míst pro parkování. Den vyjde na 30 korun

Břeclav – S dvoutýdenním předstihem v úterý zprovoznili nové parkoviště na bývalém autobusovém nádraží v Břeclavi.

AKTUALIZOVÁNO

Nezastavil ho ani strojvedoucí. Policie pátrá po totožnosti sebevraha

Břeclav – Cestující mířící v úterý ráno vlakem z Břeclavi směrem na Brno museli počítat s až dvacetiminutovým zpožděním. Před půl sedmou u Břeclavi srazil vlak muže. Ten podle policie na místě zemřel.

Rekord na vinařském Wimbledonu: vínem si zároveň přiťuklo 556 lidí

Valtice /FOTOGALERIE/ – Lákala lahodná vína i slunečné počasí. Téměř šest tisíc lidí navštívilo v pátek a v sobotu Valtické vinné trhy. Letošní vinařský Wimbledon, jak se akci přezdívá, obohatil i rekord v přiťukávání medailovým vínem. Doposud platilo maximum z roku 2016, kdy se do řetězce zapojilo 555 návštěvníků. „Letos si medailovým vínem přiťuklo 556 lidí,“ řekl za organizátory David Šťastný.

Valtický zámek čekají opravy střech a fasád. Za čtyřicet milionů

Valtice – Rozsáhlé opravy střech, fasád hlavního průčelí a východního předzámčí čeká v závěru letošní turistické sezony valtický zámek. Začne hlavně čtrnáctiměsíční renovace čelní fasády za čtyřicet milionů korun.

OBRAZEM: Na koloběžkách se vyřádili u Hrocha na Řádku

Břeclav /FOTOGALERIE/ – Již tradiční setkání lidí na koloběžkách mají za sebou v Břeclavi na Řádku u sochy Hrocha.

Rekordní bonsaj má 72 květů. Na pěstování neexistuje zaručený recept, říká muž

Břeclav – Unikát, rarita a možná vůbec první na světě. Josef Fröhlich z Břeclavi těžko hledá slova, která by vyjádřila jeho nadšení. Vypěstoval bonsaj, na které nedávno napočítal dvaasedmdesát květů.

OBRAZEM: Břeclav patřila dětem. Do podzámčí přiletěl vrtulník

Břeclav /FOTOGALERIE/ – U vchodu je čekali dva dinosauři, v areálu Cyklosféry pak soutěže, atrakce, ale i poučení. Druhý ročník akce Břeclav dětem připravilo na sobotu Městské muzeum a galerie Břeclav. „Po obědě zamířily do podzámčí tisíce dětí s rodiči. A kdo přišel, ten určitě nelitoval," zhodnotili zástupci města na facebookovém profilu.

OBRAZEM: Kolonádu lemovali krasavci. V Lednici požehnali lázeňským pramenům

Lednice /FOTOGALERIE, VIDEO/– Majitelé nablýskaných krasavců přijíždí se svými veterány k lázeňské kolonádě v Lednici. Přehlídka historických vozů je součástí sobotní Májové slavnosti. Amfiteátr a okolí zaplňují před druhou hodinou odpoledne hloučky lidí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT