VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: BŘECLAV

U Dobšic svedou dávnou řež, po Dyji v Břeclavi popují netradiční lodě

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ - Dvoudenní boje v okolí Znojma, které před 209 lety ukončily jednu část napoleonských válek, připomenou přátelé vojenské historie v Dobšicích. Nabídnou dvě bojové ukázky.

Sedmdesátiletý muž klamal důchodce. Poslední podvod mu nevyšel

Břeclav – Břeclavští policisté řeší pokus o podvod, kterého se ve městě dopustil sedmdesátiletý muž. Ve středu zazvonil u domu v ulici Generála Šimka a z majitelky chtěl vylákat peníze. „Řekl jí, že ho posílá její syn, aby mu zaplatila 2400 korun za sekačku. Dokonce před ženou předstíral telefonický hovor se synem,“ popsal policejní mluvčí Petr Zámečník.

Dvě kamery přenáší online dopravní situaci v Břeclavi. Přibude i třetí

Břeclav – Už prostřednictvím dvou kamer mohou Břeclavané i přespolní sledovat aktuální dopravní situaci na průtahu městem. Na internetových stránkách města Břeclav.

Zřícenina bez toalet. Turisté chodí u Janova hradu za strom

Podivín /FOTOGALERIE/– Jindřich Glos se zařadil mezi tisíce turistů, kteří v létě míří na kole k Janohradu v Lednicko-valtickém areálu. Pokud by chtěl jít na toaletu, má problém. V nejbližším okolí umělé zříceniny hradu funguje pouze jedna mobilní. Slouží ale pouze pro zákazníky lodního dopravce. „V případě potřeby si asi odskočím někde za strom,“ konstatoval muž.

Špína a nemoci. Psi z chovu se zotavují v hospicu

Podivín, Bukovinka /FOTOGALERIE/ – Přepravka na ovoce. V ní stočená fenka obklopená štěňaty. V úzkých kójích polehávají na dřevěných paletách další psi. Zápach, výkaly, špinavá podlaha. Takový obrázek se před několika dny naskytl v přístavku jednoho domu v Podivíně na Břeclavsku členům spolků Dejte nám šanci a Zvíře v tísni.

Nádraží jako z westernu, smějí se lidé. Dalším se návrat do historie líbí

Jižní Morava /VIZUALIZACE/ – Divoký západ. Před vestibul by se ještě hodilo úvaziště pro koně. I takové komentáře mají lidé k průčelí hlavní budovy břeclavského vlakového nádraží. Při opravách dostane historizující vzhled. „Na vizualizaci mi připomíná nádraží z westernového filmu. Celkově se mi návrh líbí, jen bych nepoužil tolik odstínů, ale nechal budovu v jedné barvě,“ míní třeba Michal Novosad z Břeclavi.

Bulhar převážel uprchlíky. Dostal podmínku

Lanžhot /FOTOGALERIE/ - Půlroční podmínka a vyhoštění z České republiky na dva roky. Takový trest dostal ve zkráceném přípravném řízení padesátiletý Bulhar, který koncem minulého týdne převážel v autě čtveřici cizinců bez dokladů. Posádku zadržela hlídka cizinecké policie na bývalém hraničním přechodu v Lanžhotě. Cestovala v osobním autě značky Mercedes. „Bulharský řidič měl platné doklady. Jeho spolucestující ne. Hlídce tvrdili, že jsou státními příslušníky Iráku,“ uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Dvojice zlodějů ukradla elektrokolo. Chytili je po půlhodině díky svědkovi

Břeclav – Někdo se pokouší vloupat do prodejny jízdních kol v Břeclavi. Takový zločin nahlásil policistům v noci na pátek svědek události. Strážci zákona se ihned dali do pátrání a brzy zadrželi dva zloděje. O případu informovali v pondělí.

Rekordní zakázka. Gumotex vyrobí miliony slunečních clon pro Volkswagen

Břeclav – Nejobjemnější automobilový projekt v historii břeclavské společnosti Gumotex a zároveň největší investiční akce v letošním roce. To je zakázka pro automobilku Volkswagen, která představuje dodávku více než deseti milionů kusů slunečních clon do aut Škoda Octavia, Seat Leon nebo Volkswagen Golf a Passat.

Charvatčané jsou hrdí na svůj původ. U sokolovny mají sochu

Břeclav – Slavnostní odhalení sochy pracovitého Chorváta se uskutečnilo v pátek večer u charvatské sokolovny. Má symbolizovat zástupce skupiny lidí, kteří na jižní Moravu přišli před téměř pěti sty lety. Autorem díla je starobřeclavský řezbář Josef Fröhlich.

Téměř na rok zavřou vestibul. Vlakové nádraží se vrátí ke vzhledu z 19. století

Břeclav /PLÁN PŘÍSTUPOVÝCH TRAS/ – Stavební úpravy omladí budovu, její průčelí dostane historizující vzhled původního objektu z devatenáctého století. Na břeclavském vlakovém nádraží uzavřou na konci července vestibul výpravní budovy. „Souvisí to se zahájením další etapy rekonstrukce nádražní budovy,“ sdělila mluvčí Správy železniční dopravní cesty Kateřina Šubová.

Letecký den: rachotící Gripeny, válečný Spitfire či akrobatický "šílenec" Šonka

Břeclav /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Seskoky parašutistů, akrobatické vystoupení historického Spitfire nebo závěrečné číslo Martina Šonky nabídl nedělní letecký den v Břeclavi. Počasí mu opravdu přeje, proto na letiště dorazily tisíce návštěvníků.

Recept na dlouhověkost? Bůček, škvarky a denně polévky, říká stoletá oslavenkyně

Břeclav - S širokým úsměvem na tváři oslavila své významné životní jubileum Anna Jarošová. Obyvatelka domova pro důchodce v Břeclavi se ve čtvrtek dožila úctyhodných sto let. Vedení domova z ulice Na Pěšině pro ni připravilo oslavu.

Parkování na bývalém autobusovém nádraží? Řidiči ušetří desetikorunu

Břeclav – Místo třiceti korun na celý den jen dvacet. Tolik zaplatí od července řidiči, kteří zaparkují na vymezených stáních u bývalého autobusového nádraží v břeclavské Slovácké ulici.

Se suchem zatočí nový závlahový systém. Zemědělci na dotace často nedosáhnou

Lednice – Každodenní souboj se suchem o přežití rostlin svádějí přes léto zahradnice a zaměstnanci lednické Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity. Pomoci jim má nový závlahový systém, který nahradí ten více než třicet let starý. „Některé hydranty byly nefunkční, jiné protékaly,“ uvedl za univerzitu Filip Vrána.

Chtějí navrátit jesetery do moravských řek. Vypustili jich tři tisíce kusů

Moravská Nová Ves /FOTOGALERIE/ - Tři tisíce kusů mláďat jesetera malého vypustili ve čtvrtek zástupci Povodí Moravy do řeky nedaleko Moravské Nové Vsi na Břeclavsku.

Rajčata z jižní Moravy? Hamé řeklo dost

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pro pěstitele rajčat na jihu Moravy je to šok. Největší odběratel této zeleniny, firma Hamé, oznámila svým tradičním dodavatelům, že už pro svůj konzervárenský závod v Podivíně na Břeclavsku příští rok nekoupí ani kilogram jihomoravských rajčat.

AKTUALIZOVÁNO

Stokilová raketa. Čištění Bořího lesa? Pyrotechnici nacházejí čím dál víc munice

Břeclavsko /VIDEO/ - Skoro šest a půl tisíce kusů munice a osmašedesát kilogramů střeliva a výbušnin. Tolik munice zatím našli pyrotechnici při čištění na sto padesáti hektarech v Bořím lese mezi Břeclaví a Valticemi. S průzkumem začali v roce 2015.

Nabízí relaxaci mezi bylinkami. Jsou dobré jako prevence nemocí, říká Žďárská

Valtice - Od mládí tíhne k tomu, co je krásné, ale zároveň je z toho užitek. Věra Žďárská nyní nabízí návštěvu voňavé bylinkové zahrady ležící v těsné blízkosti valtického zámku.

V podzámčí teklo pivo proudem. Je lepší než v hospodě, pochvalují si hosté

Břeclav /FOTOGALERIE/– Hloučky milovníků piva postávají poblíž stánků. V břeclavském podzámčí jsou v plném proudu Moravské dny a jejich festival minipivovarů. Je sobota po čtvrté hodině odpoledne a v areálu je několik stovek lidí.

Břeclav čekají Moravské dny. Lidé se dočkají piva i historické přehlídky

Břeclav – Spojením festivalu minipivovarů a historického programu vznikla v Břeclavi dvoudenní akce s názvem Moravské dny. Lidé se poslední červnový víkend mohou těšit na zábavu pro celou rodinu.

Spory v MSK: Piškula odstoupil, klub čekají změny. Hlavní sponzor dá méně peněz

Břeclav - Spor nyní řeší ve fotbalovém MSK Břeclav. Kritici chtěli odchod Dymo Piškuly. O směřování klubu rozhodne nové vedení.

Nacvičovala divadlo i s vězni. Baví mě víc hrát než režírovat, říká ochotnice

Valtice - Její přátelé chodili na divadelní zkoušky a ona chtěla trávit čas s nimi. Od počátku tisíciletí tedy zkusila hrát ochotnické divadlo. Petra Manišová z Valtic na Břeclavsku začínala jako herečka, ale dostala se až k režírování a autorské tvorbě.

Havarijní stav dálnice: u Podivína musí řidiči zpomalit

Podivín – Místo obvyklé stotřicetikilometrové rychlosti jen osmdesátka. Taková je aktuálně maximální povolená rychlost na 39. kilometru dálnice D2 u Podivína ve směru na Brno. „Rychlost jsme snížili kvůli havarijnímu stavu cementobetonových desek. V brzké době je plánujeme vyměnit. Chystáme zakázku na urychlenou opravu,“ informoval mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký.

Válka o fotbal. V břeclavském MSK to vře, lidé žádali odchod Piškuly

Břeclav – Fotbalu nerozumí, ať odstoupí! křičeli odpůrci Dymo Piškuly na posledním jednání břeclavského zastupitelstva. Stěžovali si na předsedu zapsaného spolku MSK Břeclav. „Je ostudou města, jak klub funguje,“ uvedl za rodiče některých mladých fotbalistů Josef Jírava starší.

Řádění počasí: kroupy poškodily vinohrady v Krumvíři, padaly i na Hodonínsku

Jižní Morava – Asi deset minut trvalo úterní brzké ranní krupobití v Krumvíři na Břeclavsku. Ale podle vinaře Martina Valihracha i tak nadělalo v tamních vinicích velké škody. „Za posledních dvacet let takové kroupy nepamatuji. Počítáme s poškozením kolem třiceti procent, ale je to hodně předběžný odhad,“ přiznal Valihrach.

Křest Vichernice: fotografka dokumentuje mizející parádnice v lidovém kroji

Břeclav – U králíků, s motykou nebo poblíž kostela. V takovém zátiší nafotila do nové knihy nazvané Víchernice známá fotografka Líba Taylor ženy, které stále běžně nosí lidové kroje. Publikace má podtitul Mizející parádnice Moravy a stojí za ní Jihomoravská komunitní nadace.

Vydělat na třípokojový byt? Na jižní Moravě přes 14 let šetření, nejdéle v Brně

Jižní Morava /ANKETA/ - Na třípokojový byt musí Jihomoravané šetřit celou výplatu víc než čtrnáct let, což je po Praze nejdéle v České republice.

Dítě vypadlo v Břeclavi z okna ve třetím patře. Je v nemocnici ve vážném stavu

Břeclav – Po třetí hodině odpoledne se v centru Břeclavi zřítilo dítě z okna ve třetím patře. „Na místo jsme vyslali vrtulník. Dítě utrpělo polytrauma, takže jsme ho na umělé plicní ventilaci ve vážné stavu transportovali do dětské nemocnice,“ informovala mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Další jména pro Senát. Za Piráty kandiduje Štogl, za ČSSD Válka

Břeclavsko – Jaroslav Válka za sociální demokracii a Karel Štogl za Piráty. Zástupci politických stran odtajnili další dvě jména kandidátů do Senátu za volební okres Břeclav. Volby se konají v říjnu.

Pivo a řízný rock. Slavnosti přilákaly nevěstu i posádku trojkola se záchodem

Břeclav /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/– Les vztyčených rukou a mohutný křik fanoušků vítá kapelu Rybičky 48, která přichází na hlavní pódium. V břeclavském podzámčí jsou v plném proudu šesté Slavnosti břeclavského piva. V sobotu ve čtyři hodiny odpoledne je v areálu několik tisíc lidí.

Izraelská návštěva v Břeclavi: před velvyslancem zazní v synagoze jidiš

Břeclav – Zazpívají písně v téměř zaniklém jazyce jidiš. V břeclavské synagoze si lidé v neděli připomenou sté výročí vzniku Československa a zároveň sedmdesát let od založení Izraele. Hlavním hostem Dne pro Izrael bude izraelský velvyslanec Daniel Meron, který pomůže při vysazování lípy a cedru.

Řidičovo "třikrát a dost". Zákaz nebral vážně, soudce ho poslal do vazby

Břeclavsko – Nepoučitelný. Pětadvacetiletý muž opakovaně sedal za volat přes zákaz řízení. Podle policistů někdy i opilý. Před pár dny ho hlídka ve Velkých Bílovicích znovu zastavila. „Řídil auto značky BMW. Kolegové muže zadrželi a převezli na služebnu,“ popsala ve čtvrtek břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Za pivem se vypraví od naražené bečky. S divadlem a největší tříkolkou na světě

Břeclav – Dvanáct kapel na dvou pódiích, pivní speciály, osmička pivovarů a výrazně větší gastronomická zóna. To vše slibuje šestý ročník Slavností břeclavského piva.

Cyklověže dorůstají, sloužit budou už o prázdninách. Uschovají přes stovku kol

Břeclav, Hodonín - Cyklistům bude už brzy sloužit nová cyklověž, která v těchto dnech vyrůstá u vlakového nádraží v Břeclavi. Stavbu čekají poslední dokončovací práce. „Cyklověž už je v podstatě hotová, zbývá nám jen připojit se k elektřině,“ doplnil vedoucí odboru rozvoje a správy města Milan Uher.

Dárek z Břeclavi: Vargovy kovové nevěsty najdou nový domov v Polsku

Břeclav /FOTOGALERIE/- Tři metry vysoké sousoší trojice žen pojmenované Břeclavské nevěsty tvoří výtvarník František Varga z Břeclavi. Partnerské město Andrychów v Polsku je dostane jako dar od Břeclavi. Umělecké dílo je jen z kovu a plechu. „Symbolizuje naši jižní Moravu. Hezká děvčata, tanec, víno a vůbec celý folklor,“ poznamenává Varga.

OBRAZEM: Smuteční síň v Břeclavi dokončí dělníci za měsíc

Břeclav /FOTOGALERIE/– Dělníci už finišují s pracemi. Zhruba pětačtyřicet milionů korun má stát výstavba nové smuteční síně v Břeclavi. „Jde o nejnákladnější akci tohoto volebního období. Stavba zahájená před rokem vstupuje do závěrečné fáze. Firma ji dokončí už na začátku července,“ uvedl mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

Přátelé jižní Moravy se sejdou poprvé v Břeclavi

Břeclav - V jeden den na jediné místo zavítají krojovaní z jižní Moravy, aby se mohli setkat v Břeclavi v areálu pod zámkem. Třetí ročník Setkání přátel jižní Moravy začne od devíti hodin ráno. „Nejprve se představí tanečníci v Mužáckém mistrovství Slovácka ve verbuňku,“ sdělila Lucie Tesaříková z městského muzea a galerie v Břeclavi. Instituce se podílí na pořadatelství.

Do Velkých Bílovic se vrátí rock. Na Ferby Festu vystoupí Visací zámek a další

Velké Bílovice – Visací zámek nebo Walda Gang. To je jenom část hudebního obsazení, které bude mít dvanáctý ročník rockového festivalu Ferby Fest.

Břeclavští strážníci prodají mobily i převlek pro vodníka

Břeclav – Převlek pro vodníka, hrnec na vaření nebo historický fotoaparát flexaret. To vše a mnohé další bude břeclavská městská policie prodávat od pondělí ve své služebně v Kupkově ulici. Jde o věci ze ztrát a nálezů. „Nejrychleji se prodávají chytré mobily, tablety a jízdní kola, kterých máme v nabídce nejvíc,“ řekla mluvčí městské policie Lenka Rigó.

Tvrdonice zvolí verbíře Podluží. Národopisné slavnosti zahájí dechovky

Tvrdonice – Verbuňk, hošije a vrtěná. Tyto tance předvedou v sobotu účastníci taneční soutěže na Tvrdonických národopisných slavnostech Podluží v Písni a tanci. Konají se první červnový víkend ve venkovním amfiteátru v Tvrdonicích. Vítěz soutěže se stane stárkem Podluží.

Nový život: Polykači kilometrů, průkopníci nákladních kol a bědující rybáři

Břeclavsko – Běhání se i na Břeclavsku stalo fenoménem. Jaké jsou výhody? Nejčastější chyby začátečníků? Dozvíte se v aktuálním čtvrtečním vydání týdeníku Nový život. O své příběhy se podělili dva nadšenci do běhání.

Dojíždějící na kole budou ve větším bezpečí. Lanžhot a Břeclav spojí cyklostezka

Břeclavsko – Asi čtyři a půl kilometru má být dlouhá cyklostezka, která v budoucnu propojí Břeclav a Lanžhot. Kromě dvou měst povede i přes území Kostic. Zástupci všech tří radnic v pondělí podepsali dohodu o její stavbě.

AKTUALIZOVÁNO

Létající motýli, mrtvé tělo v koupelně. Záchranářky vyhrály soutěž Rallye Rejvíz

Břeclav /FOTOGALERIE/ – Krev, Rychle a zběsile, Spící kráska. Takové názvy měly některé z disciplín mezinárodní soutěže Rallye Rejvíz 2018 posádek zdravotnických záchranných služeb. V Jeseníkách o víkendu v kategorii lékařských posádek zvítězil čtyřčlenný tým Donera se zastoupením břeclavské záchranky – Ivonou Žůrkovou a Klárou Kosíkovou.

Břeclav plánuje nový bytový dům pro důchodce. Dobijí si v něm i své vozíky

Břeclav, Mikulov – Lůžkový výtah umožní bezproblémový vjezd penzistů na vozíku do bytu a zároveň v případě potřeby rychlý zásah záchranné služby. To bude jedna z výhod nového domu s pečovatelskou službou. Vedení Břeclavi jej chystá v Hájové ulici. Vznikne na zelené louce a bude v něm pětadvacet bytů pro důchodce. „Další výhodou bude dostatečné zázemí k uskladnění a dobíjení elektrických vozíků nebo trojkolek,“ zmínil břeclavský místostarosta Jaroslav Válka z ČSSD.

Život v hnízdě. Mládaťa kalouse ušatého se předvádí před webkamerou

Břeclav – Mláďata kalouse ušatého se roztomile vrtí v hnízdě. Lidé je mohou sledovat živě třeba z pohovky svého obýváku. Díky videopřenosu ve dne i v noci. Webová kamera totiž zprostředkovává přenos z budky, ve které kalousi na Břeclavsku odchovávají pět mladých. „Určitě si s dětmi přenos na internetu pustíme. Mohou se něco dozvědět o přírodě. Občas se i v televizi na Déčku díváme na záběry z hnízd,“ řekla k projektu Zuzana Černá.

Erotika z rozvodů i dělení majetku. Mužík sbírá příběhy ze soudních síní

Břeclav /CO SOUSED, TO SBĚRATEL/ – Při rozhodování o vazbě dostal obviněný otázku: „Jakou prací si opatřujete prostředky k obživě?“ Zodpověděl ji následovně: „Samozřejmě trestnou činností, pane doktore.“ Podobné historky ze soudních síní sesbíral břeclavský soudce Josef Mužík do své knihy s názvem Ftákoviny. Vyšla loni v prosinci. Jde už o čtvrtý díl série zajímavostí ze soudních síní. Právě jeho zálibě se věnuje další díl seriálu Deníku Rovnost Co soused, to sběratel.

Slavnosti břeclavského piva lákají na velkou tříkolku. Začnou v centru města

Břeclav – Největší tříkolka na světě s obřími loutkami a hned na startu naražená bečka piva pro všechny nad osmnáct let. Takové bude netradiční zahájení letošních Slavností břeclavského piva v sobotu devátého června v deset hodin u břeclavského gymnázia.

Cyklisté se projedou přírodou kolem Dyje. Po asfaltovaných hrázích

Břeclav – Přes osm kilometrů vyasfaltovaných hrází řeky Dyje mají k dispozici cyklisté a in-line bruslaři v Břeclavi. Dělníci vyasfaltovali třeba levý břeh Dyje mezi Vídeňským a Bratislavským mostem, nový povrch dostal i úsek od cukrovarského mostu po Pastvisko. „Tam přibylo také nové veřejné osvětlení,“ zmínil mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

Bojují se zločinem. V Břeclavi označí pomocí „DNA“ další kola

Břeclav - Předcházejí kriminalitě. Břeclavští nedávno získali od státu dotace na několik projektů prevence. Díky tomu například cyklistům strážníci nabídnou možnost označení jízdních kol syntetickou DNA. V případě krádeže je snáze poznají. „Pořídíme dalších dvě stě sad na značení,“ sdělila mluvčí městské policie Lenka Rigó.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT