VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: BŘECLAV

Úspěch vinařů ve slovinské Lublani. Valihrach získal titul šampiona

Břeclavsko – Jednu velkou zlatou a čtyřiadvacet zlatých medailí získali čeští a moravští vinaři na mezinárodní soutěži vín ve slovinské Lublani.

Vzrostlá borovice u Apollonova chrámu půjde k zemi. Uschla

Lednice – Desítky let se vyjímala na stráni nad Mlýnským rybníkem vedle Apollonova chrámu mezi Břeclaví a Lednicí. Z borovice brzy zbude jen pařez. „Bohužel uschla. Strom je při silném větru nebezpečím pro lidi i památku,“ uvedl v pondělí správce chrámu Jaroslav Sojka.

Cyklisté na Břeclavsku nově vyrazí po stopě Habánů. Novinky hlásí i jinde

Jižní Morava – Stovky kilometrů najezdí za sezonu na kole Břeclavan Jan Hloch. „Nejčastěji zamířím na Valtice a Mikulov, na Janův hrad, Lednici a Hlohovec nebo Pohansko a soutok Moravy a Dyje,“ vyjmenoval cyklista. Letos zatím do pedálů nešlápl, ale to se brzy změní. Vyzkoušet si nově může i Habánskou stezku, která cyklisty zavede od Janohradu přes Ladnou a Moravský Žižkov až do Velkých Bílovic a přes Rakvice k Obelisku. 

Socha plačící Niobé má namodralou barvu. Řezbář Fröhlich ji sladil s obývákem

Břeclav – Pracuje s „mrtvým“ i „živým“ dřevem. Vedle vytváření uměleckých plastik a reliéfů jsou totiž hlavním koníčkem řezbáře Josefa Fröhlicha bonsaje. „Pěstuju je už přes čtyřicet let,“ počítá muž, který má novou výstavu v břeclavském městském muzeu a galerii. Lidé tam najdou pětašedesát jeho děl.

Otevření lanového centra: Paklíč pokřtil novou houpačku, děti soutěžily s Mimoni

Břeclav /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Paklíč, jedna z postav v Pevnosti Boyard, se právě s křikem zhoupl z výšky šestnácti metrů a strhl červenou stuhu. Nová houpačka Big Swing v břeclavském lanovém centru Hájenka Park je pokřtěná. „Strach jsem trochu měla,“ přiznává na zemi Aneta v převleku Paklíče. Je sobota kolem půl třetí odpoledne a provozovatelé tam slavnostně zahajují novou sezonu.

Gymnazisté navrhli vlastní zahradu. Poznali také rostliny pro čínskou medicínu

Lednice – Stát se na čas zahradním architektem a naplánovat si vlastní zahradu. To si v pátek vyzkoušeli studenti břeclavského gymnázia na Zahradnické fakultě v Lednici. Při společném projektu obou škol. V této formě spolupracovali poprvé.

Vážné nehody v okresních městech? Klidné Blansko a extrémně nebezpečná Břeclav

Jižní Morava - V celostátním srovnání okresních měst podle počtu vážných nehod patří Břeclav k nejhorším. Naopak Blansko se přiřadilo k premiantům.

Pán prstenů, Piráti z Karibiku. Orchestr spustí známé melodie v barokním divadle

Valtice – Na úvod melodie ze známé komedie Sám doma, na závěr z filmu Forrest Gump. Mezitím Pán prstenů, Harry Potter nebo Piráti z Karibiku. Netradiční spojení živé filmové hudby, projekce na plátno, vše v prostorách barokního divadla, se koná na zámku ve Valticích.

Desítky lidí si připomněly výročí osvobození Břeclavi. U sochy rudoarmějce

Břeclav /FOTOGALERIE, VIDEO/ – U sochy rudoarmějce v břeclavském městském parku se sešly v pátek desítky lidí. Od jedenácti hodin dopoledne si tam připomněly už třiasedmdesáté výročí osvobození města Rudou armádou. 

Břeclavský domov důchodců projde proměnou. Část letos zboří

Břeclav – Více než čtyřicet let uplynulo od výstavby domova důchodců v Břeclavi. Komplex potřebuje rekonstrukci. Letos je v plánu zbourání budovy, kde je sklad a garáže. „Místo ní postavíme vícepodlažní objekt s garážemi a dílnou, kuchyní i místem pro ekonomický odbor,“ uvedl břeclavský místostarosta Jaroslav Válka.

Karty pro krátkodobé parkování? Už jsou v předprodeji

Břeclav – I na krátkou dobu budou moci od května zaparkovat řidiči v rezidentních parkovacích zónách v Břeclavi, i když v místě nemají trvalý pobyt. Hlavně opraváři či řemeslníci.

Sběrná místa na tříděný odpad vyznačili i do mapy. V Břeclavi je jich 374

Břeclav – Sběrné nádoby na sklo, papír, plast či použité jedlé oleje. Na 374 sběrných místech v Břeclavi najdou lidé vždy alespoň jednu z nádob na odpad.

Nová kniha přiblíží moravské Chorvaty. I barevnost jejich domů a krojů

Jižní Morava – Dějiny, jazyk nebo lidovou kulturu představuje nová kniha o Moravských Chorvatech. Vydalo ji Sdružení občanů chorvatské národnosti v České republice. Jde o první komplexní knihu o této menšině. Lidem ji představí v pondělí.

Ze sklepa do sklepa putovaly tisíce lidí. Víno přilákalo i celebrity

Velké Bílovice /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Vzala do ruky napoleonskou šavli a jako zkušená sommelierka usekla hrdlo lahve sektu. Doprovodila to vítězným výkřikem. „Měla jsem trochu stres před všemi těmi lidmi, ale byla to paráda,“ říká po úspěšné sabráži Petra Prajer. Je sobota a ona a spousta dalších právě putuje za vínem na akci Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku.

OBRAZEM: Loď bláznů a desítky madon. Řezbář Fröhlich využívá i kazů dřeva

Břeclav /FOTOGALERIE/ – Pětašedesát dřevěných plastik a reliéfů najdou lidé v břeclavském muzeu pod vodárnou. Jejich počet odkazuje na životní jubileum břeclavského uměleckého řezbáře Josefa Fröhlicha, který tam ve čtvrtek zahájil novou výstavu.

Drahý boj s potkany? Spláchnutým jídlem je lidé krmí, říká deratizér

Jižní Morava – Bylo líp. Je to neustálý boj. Tak s příchodem jara deratizér Petr Gajda popisuje své zkušenosti s potkany. Podle něj hlodavcům v posledních letech přejí mírnější zimy. „Při déletrvajících mrazech se počty potkanů postupně snižovaly. Teď se vesele množí i v zimě. Pár týdnů tuhého mrazu to nezachrání,“ řekl odborník, který hubí škůdce v Břeclavi.

Nehoda uzavřela dálnici D2. Řidič auta pravděpodobně usnul a narazil do kamionu

Lanžhot /FOTOGALERIE/ - Vrtulník záchranné služby letěl pro zraněného řidiče osobního auta po páteční ranní nehodě na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Bratislavu. Srazil se tam kolem půl sedmé ráno s kamionem. "Podle prvotních informací řidič osobního vozidla usnul a narazil do nákladního. Vyšetřování potrvá několik týdnů," uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.

Satelit v plechovce vyšlou do vesmíru. Studenti představili své projekty

Břeclav /FOTOGALERIE/ - Dálkově umí odstartovat model rakety, vyrobit plně funkční model Teslova transformátu nebo poslat satelit v plechovce až do vesmíru. Téměř dvacet nejzajímavějších výtvorů představili ve čtvrtek dopoledne žáci Střední průmyslové školy Edvarda Beneše a Obchodní akademie Břeclav v sále Domu školství v Břeclavi.

Legendární Visací zámek a Znouzecnost společně rozpálí tvrdonickou sokolovnu

Tvrdonice – Pořadatelé lákají na jedinečný mix. Punková kapela Visací zámek a skupina Znouzecnost se letos poprvé setkávají na koncertním pódiu. Při sérii Tour66 v pátek vystoupí v tvrdonické sokolovně. „Věřím, že spojení dvou pamětnických kapel bude divákům milé,“ uvedl zpěvák a textař Visacího zámku Jan Haubert.

Z Břeclavi k Janohradu v lodích? Už ne, jsou na prodej

Jižní Morava – Je to velká škoda. Tak označil David Korda z Břeclavi rozhodnutí majitelů tamní lodní dopravy ukončit provoz na trase z města k blízkému Janohradu. „V Břeclavi šlo o jednu z největších turistických atrakcí. Kdo má teď důvod jet se jako turista k nám podívat?“ podivil se Korda.

AKTUALIZOVÁNO

Obchvat Břeclavi má zelenou. Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí krajského

Břeclav – Jakékoli rozhodnutí, které pomůže urychlit výstavbu obchvatu Břeclavi, vítám. Tak okomentovala Břeclavanka Drahomíra Opletalová úterní rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil verdikt brněnského krajského soudu. Ten loni stavbu obchvatu pozastavil a nařídil projednání dopadů stavby na životní prostředí. Uznal totiž jako oprávněnou žalobu organizací Děti země a Voda z Tetčic.

Dopravní kolaps v Břeclavi. Na hlavním tahu se od rána tvořily kolony

Břeclav /FOTOGALERIE/ – Hodinu jsem jela v koloně. Řidička Lenka Grofová byla jednou z mnoha, která na cestě do zaměstnání uvízla v dopravní zácpě. Ta se vytvořila na hlavním tahu Břeclaví z důvodu uzavírky křižovatky ulic Sovadinova a Na Zahradách. Druhou ze zmíněných ulic opravují už od minulého roku. Práce tam mají skončit v září.

Chasa vyšla na šlahačku s takřka čtyřmetrovou žilou. Před každým domem zpívala

Velké Bílovice /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Zapíná si krojovou košili, obléká kordulu, obouvá si čižmy. Dvaadvacetiletý Jakub Osička z Velkých Bílovic se připravuje na pondělní velikonoční šlahačku. Kromě své malé žily má nachystanou také velkou více než tři a půl metru dlouhou pomlázku. „Žilu jsme pletli v sobotu, podílelo se nás na tom asi deset lidí. Popíjeli jsme u toho víno, aby nám šla práce lépe od ruky,“ přibližuje Osička.

Přístaviště se odělo do prvorepublikového duchu, vodník odemkl Zámeckou Dyji

Lednice /VIDEO/ – Upravené uniformy, zastřihnuté knírky, elegantní dámy a swingové evergreeny. V duchu první republiky zahájili plavební sezonu v lednickém přístavišti. Na Bílou sobotu tam přivítali jaro už podvacáté.

Z poslance řadový občan? Manželka slaví, že spolu večeříme, říká spokojený Petrů

Valtice - Manželka každý den slaví a je nadšená, že spolu můžeme večeřet. Ze slov Jiřího Petrů z Valtic na Břeclavsku je cítit spokojenost. Jedenáct let byl poslancem, ovšem v podzimních volbách doplatil na mizerný výsledek ČSSD a svůj mandát neobhájil.

Zákaz pití alkoholu v ulicích? O Velikonocích přimhouříme oči, slibují strážníci

Jižní Morava /ANKETA/ - Města na jihu Moravy zakázala pití alkoholu na veřejnosti. Na dodržování vyhlášky i o Velikonocích dohlédnou strážníci.

Vítání jara? Ve stylu první republiky. Zámeckou Dyji zase odemkne vodník Dyjáček

Lednice – V prvorepublikovém stylu se tentokrát ponese, v roce, kdy uplyne sto let od založení Československa, program tradiční akce s názvem Vítání jara v Lednici. Koná se v sobotu v přístavišti v tamním zámeckém parku. Pořadatelé při této příležitosti oficiálně zahájí už svou jubilejní dvacátou plavební sezonu na Zámecké Dyji.

OBRAZEM: Velikonočního zajíčka vyřezával stroj, pomlázky pletli lidé

Břeclav /FOTOGALERIE/ – Velikonoční jarmark a pletení žil mají za sebou v břeclavské městské části Poštorná i v synagoze v centru města. V poštorenském kulturním domě upletli zkušení muži desítky pomlázek, se kterými o Velikonočním pondělí vyjdou do ulic.

V Břeclavi už funguje STK. Jako v posledním okresním městě Jihomoravského kraje

Břeclav – Nová stanice technické kontroly funguje už několik dní v břeclavské Lidické ulici. V Břeclavi jako jediném okresním městě v jihomoravském příhraničí chyběla. V Hodoníně i ve Znojmě už delší dobu fungují.

Uzavřou křižovatku v Břeclavi. Kvůli objížďce hrozí komplikace

Břeclav – Dopravní policisté upozornili obyvatele na možné komplikace v souvislosti s nadcházející uzavírkou křižovatky ulic Sovadinova a Na Zahradách v Břeclavi.

Břeclavský ježek v kleci: nová cyklověž roste, názory na ni se ale rozchází

Břeclav, Hodonín – S trochou představivosti může připomínat základ pro ježka v kleci. Ve skutečnosti ji však místo nadšenců foglarovek využijí cyklisté. Po tuhých mrazech se dělníci v Břeclavi vrátili k budování cyklověže, která vzniká u dopravního terminálu. Vedení města za ní zaplatí skoro patnáct milionů korun, víc než dvě třetiny sumy pokryje díky dotaci. Stejná stavba má základy i v sousedním Hodoníně.

OBRAZEM: Jako ježek v kleci. V Břeclavi už roste nová cyklověž

Břeclav /FOTOGALERIE/ – Až sto dvacet jízdních kol má pojmout nová cyklověž, kterou dělníci montují u břeclavského dopravního terminálu. Vedení města za ní zaplatí skoro patnáct milionů korun, víc než dvě třetiny nákladů pokryje dotace.

AKTUALIZOVÁNO

Při nehodě se zranilo sedm lidí. Soud provozovatele kolotoče zprostil viny

Břeclav – Zproštění obžaloby se v úterý u okresního soudu v Břeclavi dočkal Antonín Šaman. Loni v červenci se v Zaječí nahnula pouťová atrakce Extreme, kterou muž provozoval, a zranila sedm lidí. Šlo o poranění dolních končetin. Šaman čelil obžalobě z obecného ohrožení z nedbalosti. Předtím odmítl ve zkráceném řízení roční podmínku, proto šel případ před soud.

Je tu sezona farmářských trhů. Začátek zpozdilo chladné počasí

Jižní Morava – Ovoce, zeleninu, uzeniny, sýry či květiny. Tyto produkty nakupuje na farmářských trzích Michaela Novotná doma v Břeclavi nebo v Kyjově na Hodonínsku, kam jezdí za rodinou. „Obchodníci nabízí kvalitnější produkty než v běžném obchodním domě,“ porovnala Novotná.

Čištění ulic je tady. Termíny ohlídají webové stránky

Jižní Morava – Období, kdy rozespalí a nedbale oblečení řidiči vybíhají časně ráno z domu, aby přeparkovali své auto, začalo v pondělí. Ve Znojmě odstartovalo blokové čištění. Čisticí a zametací stroje projedou až do listopadu všemi ulicemi města pětkrát.

Poprali se kvůli pacientovi. Hádku v nemocnici řeší policie

Břeclav – Vzduchem nelétaly pouze facky. Páteční hádka na oddělení ARO v břeclavské nemocnici byla podle svědků vážnější. Počet a stav zraněných je ale nejasný. „Prověřujeme konflikt mezi příbuzným pacienta a personálem nemocnice,“ uvedl v neděli policejní mluvčí Pavel Šváb. Jasněji podle něj bude v následujících dnech.

Jojování je můj životní styl, říká šampionka Kamenská z Břeclavi

Břeclav /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Vždycky mám ze svého výkonu špatný pocit a pak jsem příjemně překvapená. To říká po závodě v kategorii žen na mistrovství Evropy v jojování v Lednici Břeclavanka Veronika Kamenská (na snímku). „Asi každý si přeje vyhrát, ale když budu do třetího místa, budu spokojená,“ říká osmnáctiletá dívka, která nakonec obhájila titul mistryně Evropy.

Lanžhotčanka v kroji pozdravila Lincolna. Maluje vajíčka ve Washingtonu

Lanžhot /FOTOGALERIE/ – Vyfotily se u památníku Abrahama Lincolna, navštívily i univerzitu Georgetown s lavičkou Václava Havla. Malérečka Marie Švirgová z Lanžhota a výtvarnice Dagmar Benešová z Břeclavi jsou v těchto dnech ve Spojených státech amerických. Na české ambasádě ve Washingtonu ukazují dětem velikonoční zvyky regionu Podluží. „Pořádáme dílny určené krajánkům, jejich dětem a zdejší sokolské komunitě,“ řekla Deníku Rovnost Benešová.

Cedule v ulicích připomenou slavné osobnosti Břeclavi. Lidé už je neznají

Břeclav – Sovadinova, Čermákova či Kupkova. Ulicemi pojmenovanými po osobnostech chodí už řadu let obyvatelé Břeclavi. „Spousta lidí, hlavně mladší generace, však neví, po kom se vlastně jmenují,“ upozornil břeclavský místostarosta Svatopluk Pěček.

Méně botiček? V Břeclavi zavádí krátkodobé parkovací karty

Břeclav - U jejich domů nemohou nyní ani na krátkou dobu zaparkovat třeba opraváři nebo návštěvy. Břeclavané, kteří bydlí v zónách s takzvaným rezidentním parkováním, si na to opakovaně stěžovali. „Nebyl způsob, jak by tam mohli zaparkovat. Většinou tam třeba opravář zastavil, vyšel nahoru a naši uvědomělí obyvatelé okamžitě volali městskou policii,“ řekl břeclavský místostarosta Jaroslav Válka.

Nové parkoviště uleví centru Valtic. Místo tam najde až sedmdesát aut

Valtice – Obyvatelé Valtic na Břeclavsku často marně hledají volné místo k zaparkování. I vinou turistů, kteří přes rok město navštěvují. „Jsme dobrá turistická destinace. Hlavně přes sezonu je aut ve městě opravdu hodně,“ myslí si například Miroslav Lišovský.

Dobrovolníci poskládali přes padesát tisíc. Pomůžou rodinám z vyhořelých bytů

Břeclav – Takřka pětapadesát tisíc korun. Tolik peněz naskládali dobrovolníci za tři měsíce na transparentním účtu dvěma břeclavským rodinám, které na začátku prosince přišly o střechu nad hlavou vinou požáru. Šeky předal rodinám v pátek za facebookovou skupinu Střípky radosti Petr Machovský.

Rekordní Vojtkův Obraz pravdy vytvořilo 601 lidí. Včetně jedné Vietnamky

Břeclav – Barevné vlnovky, rovné čáry a kruhy obklopené stovkami podpisů tvoří dohromady dílo, které vznikalo více než rok v břeclavské Galerii 99 manželů Antonína a Jitky Vojtkových. Tah štětcem při jeho tvorbě udělalo celkem 601 lidí. I díky tomu se Obraz pravdy, jak mu říkají, dostal do zápisu České knihy rekordů. „Nic podobného jsem doposud ještě nikde v republice neviděl,“ zmínil komisař z agentury Dobrý den, který rekord zapsal, David Rafaj.

Stavba parkoviště začala. U nemocnice vznikne 264 míst, hotovo má být v srpnu

Břeclav – Důchodce Ladislav Vágner měl v pondělí u břeclavské nemocnice štěstí. „Povedlo se mi zaparkovat skoro hned, jindy tady kroužím dlouhé minuty. Kapacita parkovišť nestačí,“ řekl muž z Podivína, který k zdravotnickému zařízení autem vozí manželku a chce stát co nejblíž vchodu. Jak už Deník Rovnost informoval, nedostatek míst pro auta pacientů a návštěvníků nemocnice má vyřešit nové parkoviště.

Vinaři z jižní Moravy bodovali v moldavském Kišiněvě

Jižní Morava – Čtyři zlaté medaile si z mezinárodní vinařské soutěže Black Sea Region Wines&Spirits Contest’ 2018 v moldavském Kišiněvě přivezl Vinselekt Michlovský. „Porotci ocenili Cuvée Ryzlink vlašský 2015 pozdní sběr, Ryzlink vlašský 2009, výběr z hroznů, Aurelius 2011, výběr z bobulí a Aurelius 2012, výběr z cibéb,“ sdělil vinařský expert Luboš Bárta.

Hasiči zachránili topícího se psa. Spadl do lednického rybníku

Lednice - Nepříjemnou zkušenost mají za sebou pes i jeho majitel. Ten první skončil v neděli krátce po poledni v rybníce v Lednici.

Hodiny angličtiny i logiky navíc. Třídy pro talentované budou v Brně a Břeclavi

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Některé brněnské školy se zapojily do projektu na vzdělávání nadaných dětí. Otevírají třídy s podporou angličtiny, matematiky a osobnostního rozvoje. Nově se přidají také v Břeclavi.

S parkováním v Břeclavi pomůže nová mapa. Ukáže placená místa i ta pro rezidenty

Břeclav – Kde jsou v Břeclavi parkovací zóny pro rezidenty? Kde mohou lidé stát půl hodiny s parkovacím kotoučem zdarma? Město nově spustilo na webových stránkách mapy.breclav.eu interaktivní mapu, na níž je barevně vyznačené parkování pro rezidenty a placené zóny.

Novinka ušetří nemocnici skoro polovinu nákladů na provoz. Ročně třináct milionů

Břeclav – Téměř čtyřiatřicet milionů korun dosud činily roční náklady na provoz břeclavské nemocnice. Od letoška to může být až o čtyřicet procent méně.

Pracovní veletrh Job Day poradil s hledáním místa i nástrahami v zaměstnání

Břeclav – Pracovním veletrhům před dlouhým pročítáním inzerátů na internetu dává přednost Mirek Galbavý z Břeclavi. „Hlavně proto, že si můžu přímo na místě popovídat s lidmi z firem a dozvědět se, co mě zajímá,“ řekl Galbavý. Proto se vydal ve středu jako desítky dalších lidí na první ročník veletrhu pracovních příležitostí Job Day v Domě školství v Břeclavi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT