VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: BŘECLAV

Ořezávali exotické stromy. Byly nebezpečné. Chřadly kvůli suchu i vysokému věku

Valtice – Suché větve v korunách, nahnilé kmeny či dutiny. Celkem pětačtyřicet stromů u zámečku Tři Grácie a Nového Dvora v Lednicko-valtickém areálu nechaly v minulém týdnu ošetřit Lesy České republiky.

Baletka z Břeclavi míří na mistrovství světa

Břeclav - Dalo by se říct, že už si na ten úspěch může pomalu zvykat, ale její radost není ani letos o nic menší. Pavla Izakovičová z Břeclavi se už čtvrtý rok po sobě probojovala se svou taneční skupinou na mistrovství světa v baletu. Tentokrát pojede koncem června do přímořského města Sitges u španělské Barcelony.

Změny v krajské radě: Chlupa vystřídal Vojta

Břeclavsko, Brno – Pro změny v krajské radě se rozhodla po roce a čtvrt fungování koalice Jihomoravského kraje. Jednou z nich je přeobsazení pozice radního zodpovědného za zdravotnictví. Sociálního demokrata Igora Chlupa nahradí od pátku Milan Vojta z hnutí ANO. „Rezignoval jsem po vzájemné dohodě mezi hnutím ANO a sociální demokracií,“ řekl Chlup pocházející z Podivína.

V Břeclavi vymění semafory. Zelená vlna má ulevit dopravě

Jižní Morava – Určitě to bude přínos. Když už se nedaří obchvat, tak alespoň semafory. Tak komentoval chystanou výměnu signalizace na šesti světelných křižovatkách na silnici I/55 na hlavním tahu Břeclaví Tomáš Havlík z nedaleké Lednice. Každý den tudy jezdí do zaměstnání. „Někdy bývá oříšek Břeclaví vůbec projet. Kolony jsou prakticky každý den. Doprava by se pak mohla alespoň trochu zlepšit,“ věří Havlík.

V Břeclavi opraví Lipinskou cestu. Kácení stromů zvýší bezpečí cyklistů

Břeclav – Lipinskou cestu v Kančí oboře v Břeclavi opravují Lesy České republiky na podnět břeclavské radnice. Cestu často používají cyklisté jedoucí do části Charvátská Nová Ves nebo opačně. „Oprava bude spočívat ve stržení nánosů, doplnění prohlubní a děr štěrkodrtí a skrývkou s následným zhutněním,“ uvedl břeclavský mluvčí Jiří Holobrádek.

Sto dní poslankyní. Pozor na Schwarzenberga, nikdy nespí, směje se Krutáková

Velké Pavlovice – Je to nepříjemná situace, hovoří o vládě v demisi poslankyně Jana Krutáková z Moravské Nové Vsi. Ženě zvolené v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny za Starosty a nezávislé (STAN) končí v těchto dnech doba hájení. V rozhovoru se rozpovídala o chodu dolní komory parlamentu i o své budoucí roli ve společnosti zabývající se svozem odpadů. „Těší mě, že se mí známí nezajímají pouze o veselé historky ze Sněmovny, ale i o konkrétní práci poslanců,“ povídá ještě stále i ředitelka firmy Hantály.

Chtějí předejít havárii. Odborníci zkontrolují všechny břeclavské mosty

Břeclav – Po nedávném zřícení lávky v pražské Troji jsou mosty téma i pro břeclavskou radnici. Město nechá v následujících týdnech zjistit, jaký je technický stav mostů a lávek v Břeclavi přes řeku Dyji a její ramena. „Chceme předejít jakékoliv možné havárii,“ sdělil mluvčí radnice Jiří Holobrádek. 

Vakcína proti chřipce uchrání před nemocnicí. Teď už je ale pozdě, říká lékařka

Břeclav – Vitamínová kúra ani dostatečná hygiena nestačí. Jak vyzrát na chřipku? Podle praktické lékařky Elišky Čermákové z Břeclavi si mohou gratulovat lidé, kteří se včas nechali proti viru očkovat. „Vidím to na sobě. Denně přicházím do kontaktu s pacienty. Bez vakcíny už bych dávno kašlala v posteli,“ tvrdí zkušená lékařka.

Výměna semaforů začne v březnu. Práce omezí dopravu

Břeclav – Semafory na hlavním tahu Břeclaví projdou již brzy dlouho očekávanou obměnou. „Jejich výměna začne pátého března předáním staveniště dodavatelské firmě,“ potvrdil mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

Vzrostlé smrky padly k zemi, na řadě jsou topoly. Uvolní místo parkovišti

Břeclav – Řev motorové pily upoutal kolemjdoucí a obyvatele Fibichovy ulice v Břeclavi. Město nechalo před pár dny pokácet za krytým bazénem sedm vzrostlých smrků. Místním se stromy, které byly součástí lokality dlouhá léta, zdály zdravé.

Opalovací zídka a vrby jako od Lady. Na Loukách u Valtic vzniká ráj ještěrek

Valtice - Má to být ráj pro ještěrky a další živočichy. Nové mokřady s pěti tůněmi vznikají v těchto týdnech v lokalitě Na Loukách u Valtic na Břeclavsku.

Sloučí kotelny. Za vytápění ušetří přes milion, plánuje proto snížení cen tepla

Břeclav – Snížení nákladů spojených s výrobou tepla a jeho ceny. To si slibuje městská firma Teplo Břeclav od sloučení kotelen na břeclavském sídlišti Na Valtické.

Břeclav koupí pozemky na židovském hřbitově. Místo chce turisticky zatraktivnit

Břeclav – Koupi pozemků na židovském hřbitově, které se nachází pod stavbami ve vlastnictví města Břeclav, schválili břeclavští zastupitelé na svém poslední zasedání. Jedná se o objekt kaple a o rodinný dům, který město pronajímá.

Vinařská škola je rodinné stříbro, říká Machovcová. Jako ředitelka nejspíš končí

Valtice /ROZHOVOR/ – Že kraj vypíše výběrové řízení na mé místo ředitelky? No tak dobrá, nemám důvod mít o vinařskou školu obavy. V tomto duchu okomentovala Ivana Machovcová nedávné rozhodnutí zřizovatele. Žena šéfuje valtické střední vinařské škole už patnáct let. V tomto školním roce se možná s vedoucí funkcí rozloučí.

V bezvědomí upadla a těžce se zranila. Pomoc si přivolala S.O.S. hodinkami

Břeclav – Do bezvědomí upadla dvaasedmdesátiletá důchodkyně z Břeclavi. Pádem si navíc způsobila těžká zranění, přesto si stihla zavolat na pomoc břeclavské strážníky. „Kolegové k ní vyjeli v úterý po půlnoci na tísňové volání z S.O.S. hodinek,“ uvedla mluvčí břeclavské městské policie Lenka Rigó.

Duhovka zbarví svou zahradu. Bude tam třeba jedlý živý plot

Břeclav – Dosud jednotvárné zahradě chce vrátit barvy středisko volného času Duhovka v Břeclavi, které lidem nabízí různé zájmové kroužky. Využije na to stotisícový příspěvek z programu Zelená oáza.

Spor o pcháč: Rakvičtí protestují proti přísnější ochraně pozemků

Rakvice – Rostlina s ostny vyvolala spor mezi ochránci přírody a obyvateli Rakvic. Místní zemědělec Jaroslav Průdek přirovnal pcháč žlutoostenný k osině v zadku. Muž hospodaří na pozemcích v lokalitě Trkmanské louky, kterou ministerstvo životního prostředí nedávno navrhlo vyhlásit za novou národní přírodní památku. Právě kvůli výskytu druhu kriticky ohroženého vyhynutím. „V místě mám propachtovanou půdu, kde pěstuji pšenici a kukuřici. Pokud návrh projde, pozemek bude znehodnocený. Může být problém používat herbicidy,“ obává se Průdek.

Podomní prodejci energií opět cílí na břeclavské důchodce, varují strážníci

Břeclav – Několik oznámení o podomním prodeji dostali břeclavští strážníci. Obchodní zástupci dodavatele elektřiny a plynu společnosti Bohemia Energy se vydávají za zaměstnance svých konkurentů a šíří o nich klamavé informace.

Desítky nových míst před nemocnicemi. Na výstavbu parkoviště se složí obce

Jižní Morava – Řidiči sice mohou u nemocnice v Kyjově na Hodonínsku odstavit auto na některém ze 123 míst poměrně moderního parkoviště, ne však vždy. Své o tom ví třeba Zdeněk Novotný z nedalekých Vacenovic, který přijíždí do nemocnice několikrát ročně i jako dárce krve. „Už dvakrát se mi stalo, že jsem byl neúspěšný, prostě všechna stání byla obsazená. Navíc jsem musel čekat, než se mi uvolní závora, abych mohl aspoň vyjet,“ posteskl si.

AKTUALIZOVÁNO

Chřipka sílí. Zákaz návštěv hlásí nemocnice v Břeclavi i Hustopečích

Jižní Morava – Zákaz návštěv na všech odděleních vyhlásili v břeclavské a hustopečské nemocnici, a to na doporučení Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje. „Zákaz u nás začne platit z důvodu nepříznivého vývoje nemocnosti od pondělí,“ oznámil ředitel břeclavské nemocnice Jiří Jurník. V Hustopečích a také Znojmě platí již od soboty a potrvá do odvolání.

Vystupte si. Policisté zabaví auta největším hazardérům

Jižní Morava - Tvrdou ruku vůči nenapravitelným (ne)řidičům hodlají uplatňovat policisté v jihomoravském příhraničí. Zejména pak na Hodonínsku, kde se v krajních případech chtějí držet trendu zabavování aut. V krátké době se pro takový trest rozhodli dvakrát.

Za pečovatelskou službu si připlatí. Peněz na rozšíření se totiž nedostává

Jižní Morava – Sedm dní v týdnu, dvanáct hodin denně. Kraj chce od roku 2019 rozšířit dostupnost pečovatelské služby na jihu Moravy. To si vyžádá navýšení počtu pracovníků a také nákladů o zhruba padesát milionů korun ročně. Navýší se tím i příspěvek od obcí. „Kraj přistoupí pro rok 2019 a 2020 ke zvýšení stanovené procentuální spoluúčasti obce, a to z dvaceti na dvaadvacet procent,“ sdělila mluvčí kraje Monika Brindzáková. Podle ní má na úpravě podíl i loňské zvýšení mezd zaměstnanců sociálních služeb až o třiatřicet procent.

Vlastní bydlení? Obce chystají parcely pro desítky domů

Jižní Morava – Šestadvacetiletý Jiří Holek z Vracova na Hodonínsku žije celý život v rodinném domě. Bydlení v paneláku je pro něj nemyslitelné. Proto si plánuje postavit ve svém rodném městě rodinný dům. „Ve Vracově mám předky, bydlet jinde by mne ani nenapadlo. Proto jsem uvítal, že město připravuje lokalitu, kde budou k dispozici parcely pro stavbu rodinných domů,“ uvedl Holek.

Diváci si v kině po opravách i natáhnou nohy

Jižní Morava – Kino Svět v Hodoníně letos slaví 105 let existence. Stáří si museli všimnout i diváci především loni v létě, když opadávající omítka ze stropu na několik dní zavřela promítací sál. „Byla to předzvěst toho, že je nejvyšší čas se pustit do modernizace,“ shrnul ředitel hodonínského Domu Kultury Marcel Řimák. Pod tuto instituci kino spadá.

AKTUALIZOVÁNO

Vína ze Salonu vín jdou na dračku, pochvalují si vinaři

Jižní Morava - Rekordních devětapadesát vinařství má zastoupení v aktuální expozici Salonu vín České republiky. To nejlepší od moravských a českých vinařů pro tento rok mohou ochutnat zájemci na zámku ve Valticích na Břeclavsku. „Salon vín není jen pro velké firmy. Místo v něm má i velký počet menších a středních podniků. Máme radost,“ sdělil Pavel Krška z Národního vinařského centra, které Salon vín zaštiťuje.

Středisko volného času Duhovka má nového ředitele. Končícího Čudu nahradí Petr

Břeclav – Šestapadesátiletý Zdeněk Petr je od února novým ředitelem Střediska volného času Duhovka v Břeclavi, které je krajskou příspěvkovou organizací. Petr uspěl ve výběrovém řízení a do funkce jej jmenovala rada Jihomoravského kraje.

Pád na chodníku? Pro odškodnění je důležitý důkaz

Jižní Morava - Cesta na autobus se minulou zimu proměnila pro Davida Strouhala ze Znojma v nepříjemný zážitek. Šel o několik minut později než obvykle. Dobíhal k zastávce a uklouzl na chodníku. „Zlomil jsem si nohu. Obrátil jsem se na pojišťovnu a dostal peníze. Platím si totiž úrazové pojištění,“ řekl muž.

Volil jsem Babiše a Zemana. Mě by politika zničila, tvrdí Poliak

Břeclav /ROZHOVOR/ – Kdyby prodal svůj podíl ve firmě ZFP Group, zajistil by do smrti nejen své děti, ale i vnuky. Podnikatel a jeden z nejbohatších Čechů Vladimír Poliak z Břeclavi však naopak přemýšlí, jak bude společnost, zabývající se hlavně finančnictvím, dál rozvíjet. Před třiadvaceti lety založili podnikání spolu s manželkou Jarmilou z Velkých Bílovic. „Zůstáváme na Břeclavsku,“ říká šestašedesátiletý většinový akcionář firmy, která zaměstnává kolem tisícovky lidí a s dalšími desítkami tisíc spolupracuje.

Okolní nemocnice pro návštěvy zavírají. Břeclavská zatím přijímá

Břeclav – Po kyjovské nemocnici zavřela dočasně své brány, alespoň pro návštěvy na dětském oddělení, také ta hodonínská. Břeclavská nemocnice prozatím na rozdíl od těch z Hodonínska dočasný zákaz návštěv z důvodu chřipkové epidemie v kraji neplánuje.

Pyrotechnici objevili v Bořím lese dělostřeleckou raketu vážící 112 kilo

Břeclav, Valtice – Výjimečný nález učinila ve středu odborná pyrotechnická firma v Bořím lese mezi Břeclaví a Valticemi. Od roku 2015 les čistí od munice ze druhé světové války. „Jde o největší munici doposud nalezenou v Bořím lese. Dělostřelecká raketa ráže dvě stě deset milimetrů měla částečně poškozený zapalovač a vyhořelý motor. Byla v ní trhavina,“ informovala mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová. Státní podnik čištění platí. Dosud utratil osm milionů, celkově jich na projekt vyčlenil padesát.

Největší vesnické město? Břeclav. Za sto let stoupl počet obyvatel o sto procent

Břeclavsko – Zhruba o sto procent se navýšil za posledních sto let počet obyvatel v Břeclavi. Až na necelých pětadvacet tisíc k prvnímu lednu loňského roku.

Oprava školy v Ladné pokračuje. Hotovo má být do konce června

Ladná – Výrazně pokročily opravy základní školy v Ladné. Hotové jsou úpravy suterénu včetně kotelny a ústředního topení, práce skončily i v prvním a druhém nadzemním podlaží. Výměny se dočkaly elektrické obvody, rekonstrukcí prošly podlahy, dlažby, obklady či omítky.

Stoletý muž miluje čokoládu a tenistku Kvitovou. Ulici ještě brázdí na tříkolce

Lednice, Brno – Na ženský tenis by se mohl v televizi dívat skoro celý den. Snad proto, že tento sport sám kdysi hrával. Je fanoušek Petry Kvitové. Jaromír Bilík z Lednice letos oslavil sté narozeniny. Muži pocházejícímu z Brna přijela popřát skoro celá jeho velká rodina. „Vychoval jsem čtyři dcery, mám šestnáct vnoučat a osmnáct pravnoučat,“ počítá na židli v domku pro důchodce, kde se o něj stará jeho dcera.

Oprava katakomb v Lednici se odkládá. Správcům unikla dvousetmilionová dotace

Lednice – Na obnovené katakomby pod skleníkem či opravený Maurský dům v zámeckém parku si turisté v Lednici počkají o něco déle. Správci památky nezískali potřebnou evropskou dotaci.

Zimní období láká. Zloděj se vloupal do chatek v Břeclavi

Břeclav – Vloupání do dvou zahradních chatek v břeclavské místní části Poštorná dokumentovali o víkendu břeclavští policisté. „Neznámý viník se tam v zimním období násilně vloupal a z chatek ukradl zahradní nářadí a různé zahradní stroje,“ sdělil policejní mluvčí Petr Zámečník. Zloděj celkově napáchal škodu za více jak šedesát tisíc korun.

Problémy s pouličními světly: Břeclav chystá obnovu za desítky milionů

Jižní Morava – Už téměř čtyři roky nemohou v Hodoníně uzavřít novou smlouvu s firmou na provoz a údržbu veřejného osvětlení. Tendr totiž nejen napadli někteří ze zájemců o dvacetimilionovou zakázku, ale nakonec o jeho pokračování rozhodl antimonopolní úřad.

OBRAZEM: Čerti rozezpívali masopust na Turnhandlích, ukázal se i Fantomas

Hustopeče /FOTOGALERIE, VIDEO/– Kde mohou kráčet bok po boku jeptišky a čerti? Třeba na hustopečském masopustu na Turnhadlích. První únorovou sobotu lidé zaplnili tamní vinařskou uličku. V tradičním fašankovém průvodu šly desítky masek, vyhrávali jim k tomu harmonikáři. 

Psi pro duši. I fotografie pomáhají osamělým starším lidem, říká Hasilová

Valtice /FOTOGALERIE/ – Žádné zachycení katastrofy nebo dramatu. U diváků, kteří vybírali svého favorita v loňském ročníku prestižní soutěže Czech Press Photo, vyhrála fotografie symbolizující problém osamělosti starších nemohoucích lidí. Autorkou je pečovatelka a fotografka Renata Hasilová z Valtic. „Je to jednoznačně můj největší fotografický úspěch,“ těší šestačtyřicetiletou ženu.

Jediný z kraje. Lednický minaret je ve finále soutěže o nejoblíbenější rozhlednu

Lednice – O titul Nejoblíbenější rozhledna republiky usiluje Minaret v Lednici na Břeclavsku. Do finále postoupil jako jediný zástupce Jihomoravského kraje, o čemž v hlasování rozhodli čtenáři časopisu Turista.

Mladík se dvěma promile chtěl řídit provoz. Agresivitu si vylil na kolemjdoucím

Břeclav – Dvacetiletého muže z Břeclavi, snažícího se v nočních hodinách řídit provoz na jedné z rušných břeclavských ulicí, zachytil v minulých dnech kamerový systém v okresním městě.

Chřipka sílí a nemocných přibývá. Zavírají školy i nemocnice

Jižní Morava – Polovina dětí zůstala doma, na nemocenskou postupně odcházeli i učitelé. Těm, co v Základní škole Jana Noháče v Břeclavi zůstali, se o den prodloužily prázdniny. Kvůli chřipce. „Řádí u nás už dva nebo tři týdny. V některých třídách jsme měli jenom pět žáků, proto jsem se rozhodla školu zavřít,“ řekla ve čtvrtek ředitelka Iva Karlínová.

OBRAZEM: Pro prvňáky poprvé. Žáci dostávali pololetní vysvědčení

Břeclav /FOTOGALERIE/ - Pro výpis z vysvědčení za první pololetí si přišli ve středu žáci základních a středních škol. Vůbec poprvé se na ně mohli těšit například děti z prvních tříd Základní a Mateřské školy Břeclav, Kupkova 1, jejíž první stupeň sídlí v budově v Sovadinově ulici. „Mám samé jedničky. Vysvědčení se mi moc líbí,“ byla spokojená prvňačka Anna.

Podivínští opraví Starou radnici. Náklady jsou přes dvacet milionů

Podivín – Rekonstrukce památkově chráněné Staré radnice je nejvýznamnější investicí v Podivíně pro letošní rok. „Náklady jsou po vysoutěžení jednadvacet milionů korun. Soukromá firma už od začátku roku na opravách začala pracovat,“ řekl podivínský starosta Stanislav Machovský.

Valtická fotografka uspěla v Czech Press Photo. Odnesla si Cenu diváků

Valtice, Praha – Cenu diváků získala ve fotografické soutěži Czech Press Photo valtická fotografka Renata Hasilová s fotografií Psi pro duši. Ta zachycuje osamělost starých lidí v domovech důchodců či nemocnicích.

Čištění Bořího lesa pokračuje. Pyrotechnici našli munici z padesátých let

Břeclavsko – Dalších zhruba padesát hektarů prohledávají pyrotechnici v Bořím lese mezi Břeclaví a Valticemi. „Počasí nám zatím přeje. Už jsme prohledali jedenadvacet hektarů a dalších asi devět je připravených,“ uvedl hlavní pyrotechnik specializované firmy zajišťující průzkum Jiří Chládek.

Rozbor zemědělské inspekce: do burčáku přidávali prodejci vodu

Jižní Morava – Více než v předešlých letech. V loňské prodejní sezoně odhalili inspektoři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce pochybení u sedmi vzorků burčáku nebo částečně zkvašeného hroznového moštu.

Zimujících netopýrů na Břeclavsku přibývá. Nejvíce je jich Na Turoldu

Břeclavsko – Celkem 706 zimujících netopýrů a vrápenců napočítali odborníci při posledním sčítání na Břeclavsku.

Stopadesátitisícový rozdíl je dost, řekl Janulík o vítězství Zemana

Břeclavsko - Vyhrál ten, koho lidé více chtěli. Ten lepší. Takto okomentoval výhru Miloše Zemana ve druhém kole prezidentské volby poslanec za hnutí ANO Miloslav Janulík. „A nedá se říci, že o málo. Bylo to o zhruba sto padesát tisíc hlasů, což je poměrně dost,“ sdělil Janulík, který bydlí ve Valticích.

Nejvíce lidí přišlo k volbám v Bořeticích, nejvíc podpory měl Zeman v Bulharech

Břeclavsko – O osm procent vyšší volební účast než před pěti lety byla letos ve druhém kole prezidentských voleb na Břeclavsku. Zatímco v roce 2013 přišlo k urnám 58,1 procent voličů, nyní jich bylo 66,1 procent.

Na Břeclavsku volilo více lidí. Většina byla pro Zemana

Břeclavsko – Na Břeclavsku obhájil vítězství Miloš Zeman. Dokonce získal o více než čtyři sta hlasů více než před pěti lety. Tentokrát mu dalo svůj hlas 34 481 lidí, tedy 55,56 procenta oprávněných voličů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT