VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: HUSTOPEČE

Hustopeče jsou město ležící v oblasti jednoho z nejstarších osídlení na jižní Moravě, severně od hráze Nových Mlýnů.

Přepokládá se pravidelný výskyt "lovců mamutů" (20 000 - 25 000 let př. Kr.), doloženy jsou neolitická sídliště (konec 4. a počátek 3. tisíciletí před Kristem). První zmínky o sídle pocházejí z 1. poloviny 13. století. Významnou roli v jejich historii sehrály klášter Králové, kterému Hustopeče patřily od počátku 14. do konce 16. století, a knížecí rod Lichtenštejnů, kterému patřily v 2. polovině 19. století. Na město byly povýšeny v roce 1572. Hustopeče byly po dlouhou dobu hlavním centrem jihomoravského vinařství, které však od přelomu 19. a 20. století prudce upadalo díky plísňovým onemocněním a přemnožení škůdců. Na začátku 20. století došlo k zániku většiny zbývajících vinohradů díky révokazu a plísňových chorobám. Obnovu, která začala ve dvacátých letech, přerušila 2. světová válka, a k jejímu pokračování došlo až po skončení války, dnes je město i se svým okolím opět významnou vinařsk

Nebezpečné látky za Šakvicemi? Má tam být hnojiště, tvrdí starostka

Šakvice - Dekontaminační plocha, nebo hnojiště? Obec Šakvice už sedm let vede spor o pozemek, kde podle starostky Drahomíry Dirgasové soukromá firma vyváží i nebezpečné látky. „Nechceme, aby místo bylo dále využívané jako dekontaminační plocha na zeminu. Objekt je zkolaudovaný jen jako polní hnojiště,“ zdůvodnila Deníku Rovnost starostka.

Ryby pouštím kromě pstruhů a candátů, které mám ráda na talíři, říká rybolovkyně

Velké Pavlovice - Dosáhla životního úspěchu, který nemá obdoby. Julie Šulová na letošním Mistrovství České republiky v rybolovné technice v kategorii juniorů a žáků v Bohumíně získala medaili v každé z šesti disciplín. „Rybolovná technika je sport, který se obvykle odehrává na fotbalovém hřišti nebo jiné travnaté ploše. Ryby při něm nechytáme, ale házíme rybářskými technikami na přesnost na terče nebo do dálky,“ říká čtrnáctiletá šampionka.

Nové víceúčelové hřiště? Vrbičtí si zahrají i plážový volejbal

Vrbice /FOTOGALERIE/ – Umělý trávník a prostory pro nohejbal, volejbal, malou kopanou, tenis nebo plážový volejbal. Sportovci ve Vrbici se brzy dočkají nového multifunkčního hřiště.

Usnul za volantem, narazil do kamionu. Pro zaklíněného řidiče letěl vrtulník

Hustopeče – Vrtulník záchranné služby letěl pro zraněného řidiče dodávky po páteční druhé hodině ranní na dálnici D2 u Hustopečí směrem na Bratislavu. Narazil totiž do nákladního auta.

Motonálet v Nikolčicích? Letos s minimem přestupků

Nikolčice – Policejní hlídky na tradičním srazu motorkářů v Nikolčicích o víkendu zkontrolovaly jednaosmdesát osob a sedmasedmdesát vozidel, včetně motocyklů. „Zjistili jsme pouze tři přestupky v dopravě, které jsme vyřešili uložením blokových pokut. Velmi pozitivní je, že jsme nezjistili žádný alkohol za volantem ani za řídítky motorek,“ prozradila policejní mluvčí Kamila Haraštová.

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: Rybník ve Velkých Pavlovicích překonávali na kole. Soutěžili poprvé

Velké Pavlovice /FOTOGALERIE/ – Pavlovická lávka přilákala v parném sobotním odpoledni k rybníku Zahájka několik stovek návštěvníků. Zhruba třicet odvážných se vydalo zdolat na jízdním kole lávku pětatřicet metrů dlouhou a jen pětadvacet centimetrů širokou. O pády do vody nebyla nouze.

Smysl života? Motorka. Pole u Nikolčic zaplnily rychlé silničky, stylové Harleye

Nikolčice /REPORTÁŽ/ – Drsní motorkáři se letos opět sjeli na pole u Nikolčic na Břeclavsku. Kromě naleštěných motorek na ně čekalo i vystoupení rockerů a metalistů. Motonálet se letos uskutečnil už potřiadvacáté.

Veveří oživí v sobotu Keltové. Nikolčice zaplaví fanoušci motorek

Brno /TIPY NA VÍKEND, FOTOGALERIE/ – Mletí obilí nebo pečení. Jak žili Keltové, se dozvědí v sobotu dopoledne návštěvníci festivalu s názvem Lughnasad, který hostí hrad Veveří nedaleko Brněnské přehrady. „Odborník na Kelty si připravil několik ukázek,“ uvedl hlavní organizátor akce Vilém Dvořák.

Motorkář narazil do nákladního auta. Pro mladého muže letěl vrtulník

Bořetice – Vrtulník záchranné služby transportoval do nemocnice motorkáře, který v úterý havaroval v Bořeticích. Kolem půl desáté dopoledne narazil do nákladního auta s návěsem.

Šla proti houkajícímu vlaku, z kolejí ji strhli policisté. Uhnul by mi, tvrdila

Pouzdřany – Dramatická situace jako z akčního filmu se odehrála na železniční trati u Pouzdřan. Opilá žena se potácela po kolejích a před srážkou s jedoucím vlakem ji zachránili až policisté. O páteční události informovali v pondělí.

AKTUALIZOVÁNO

Kamiony sjely z dálnice, kvůli vyprošťování policie uzavře směr na Lanžhot

Velké Pavlovice /FOTOGALERIE/ – Pět profesionálních a dvě dobrovolné jednotky hasičů v sobotu brzy ráno zasahovaly na dálnici D2 po nehodě dvou kamionu. Oba z ní sjely, jeden zůstal na boku, druhý dokonce na střeše. „Vyprošťovali jsme jednoho člověka, a to čelním oknem,“ informoval mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Záchranáři nakonec přijeli pro dva lehce zraněné ze tří cestujících.

Při kopání základů rodinného domu objevil granát. Zneškodnil ho až pyrotechnik

Šitbořice - Oznámení o nálezu nevybuchlé munice v obci Šitbořice obdrželi břeclavští policisté v sobotních odpoledních hodinách. Na místo nálezu vyjela hlídka, aby celou situaci prověřila. Ukázalo se, že podezřelý předmět nalezl muž při výkopu základů rodinného domu.

Sto míst na auta. Záchytná parkoviště v Hustopečích podpoří kombinovanou dopravu

Hustopeče – Nová parkovací místa vznikají v Hustopečích. Ve Vinařské ulici dělníci upraví zpevněnou plochu, v Bratislavské přibudou stání do konce roku, v Nádražní už řidičům slouží.

AKTUALIZOVÁNO

Řidič motocyklu se střetl s osobním autem. S lehkým zraněním skončil v nemocnici

Hustopeče – Srážkou motocyklu Babeta a osobního auta skončila v pondělí po osmé hodině ráno nehoda v Hustopečích na Masarykově náměstí. „Příčinu nehody stále vyšetřujeme. Dechové zkoušky u obou řidičů byly však negativní,“ prozradila mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová.

Chlouba místo ostudy. Z chátrající tereziánské sýpky se stal nový hotel

Velké Pavlovice – Lidé z Velkých Pavlovic na Břeclavsku se po několika letech dočkali obnovy historické sýpky. Nahradil ji hotel Lotrinský, který majitelé v pátek slavnostně otevřeli za účastni několika stovek návštěvníků.

Vzkřísili spor o řepku. Opozice tepe do vedení hustopečské radnice

Hustopeče – Sklizeň letos hodně diskutované řepky v okrese finišuje. „Na Břeclavsku bude hotovo asi koncem týdne. Výnos je spíš podprůměrný,“ řekl ve čtvrtek předseda okresní agrární komory Antonín Osička.

AKTUALIZOVÁNO

Moderní rehabilitace v Hustopečích: rekonstrukce stála osm milionů

Hustopeče /FOTOGALERIE/ – Dosud pacienti hustopečské nemocnice chodili na rehabilitaci do budovy polikliniky. To se mění. V úterý zástupci Jihomoravského kraje a města oficiálně otevřeli zcela nové prostory oddělení. 

Oranžové šílenství. V ekocentru jedli i meruňkový guláš

Velké Pavlovice /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Za socialismu stáli lidé fronty na banány, v sobotu na meruňky. Tak moc láká pátý ročník Meruňkobraní ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku. Pořadatelé mají hodinu před polednem připravené dobroty z oranžových plodů na různé způsoby.

Kam vysadit stromy a keře? V Hustopečích chybí místa

Hustopeče – Z šestnácti lokalit lze rozšířit zeleň pouze na šesti místech. K tomuto závěru nedávno dospěli úředníci a vedení hustopečské radnice. „Obyvatelé města mají často různé připomínky k výsadbě v Hustopečích. Víme, že zeleň dělá město krásnějším, i proto jsme nechali zaměstnance úřadu zhodnotit možnosti jejího rozšíření,“ vysvětlila hustopečská starostka Hana Potměšilová.

AKTUALIZOVÁNO

Hořel seník ve Velkých Němčicích. Hasiči rozebrali střechu haly

Velké Němčice /FOTOGALERIE/ – Seník s balíky slámy ve Velkých Němčicích zasáhly v úterý odpoledne plameny. K místu vyrazilo krátce po druhé hodině pět jednotek hasičů. „V hale o rozměrech šedesát krát patnáct metrů shořela asi polovina balíků,“ sdělil mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský.

Levandule v kurzu. Dává vůni čokoládě nebo repelentům

Jižní Morava – Jako ve francouzské Provence to vypadá při pohledu na pole ve Starovičkách na Břeclavsku. Levandulová farma tam pěstuje na třech a půl hektarech asi sedmašedesát tisíc sazenic levandulí. „Když jsme začínali v roce 2014, měli jsme čtyřicet tisíc sazenic levandule lékařské. Postupně dosazujeme další. V Provence mají jedinou výhodu: mořský vzduch, který přináší vlhkost,“ porovnal farmář a majitel farmy Stanislav Bíza.

Schránka vydala peníze i fotky. V kupoli zvonice byly přes půl století

Morkůvky – Papírové bankovky, mince, pamětní list i fotografie. Tyto předměty obsahovala schránka z roku 1947 uložená uvnitř kupole zvonice v Morkůvkách. Vedení obce ji otevřelo při opravách. „O existenci schránky jsme věděli, takže jsme šli víceméně na jistotu,“ sdělila starostka Brigita Petrášová.

Kvalita života na jižní Moravě? Nejlepší v Hustopečích, nejhorší ve Znojmě

Jižní Morava /ANKETA/ - Projekt Obce v datech srovnal kvalitu života v různých městech České republiky. Na jihu Moravy se podle něj žije nejlépe v Hustopečích a nejhůře ve Znojmě.

Režisérka Haluzová sepsala divadelní almanach. K výročí spolku

Starovičky – Původně chtěli divadelníci ve Starovičkách udělat čtrnáctidenní výstavu fotografií ze svých představení a pochlubit se úspěchy. Nakonec se však Anna Haluzová rozhodla sepsat knihu s názvem Almanach ochotnického spolku Kadet k dvacátému výročí jeho vzniku. „V jednom představení hrál můj bratr. Na snímku jsem ho ihned poznala,“ prozradila Haluzová.

Nové výtahy i učebny. Opravy hustopečské školy se prodraží o víc než osm milionů

Hustopeče - Dva nové výtahy v hlavní budově a v přístavbě umožní bezbariérový přístup v hustopečské Základní škole Komenského. Přibudou tam i moderně vybavené odborné učebny a okolní zeleň. Opravy se však městu oproti původnímu plánu prodraží.

Hrozil exekutorům zbraní. Zabarikádované manžele poslal soudce do vazby

Břeclav – Soudce Okresního soudu v Břeclavi poslal do vazby oba manžele, kteří se ve čtvrtek zabarikádovali v Kobylí. Informovala o tom v sobotu večer břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Zabarikádovali se před exekutory: obviněné dvojici hrozí až osm let vězení

Kobylí – Policisté v pátek obvinili muže a ženu, kteří ve čtvrtek vyvolali rozruch v Kobylí. Zabarikádovali se doma, muž policii hrozil střelnou zbraní a oba zadržela až policejní zásahová jednotka.

Rozepře v Bořeticích: výstavbu satelitu komplikuje problém s kanalizací

Bořetice – Měla to být krásná nová čtvrť. Výstavbu v lokalitě Panské Bořetice ale investor zastavil. Kvůli neshodám s vedením obce. Už celé měsíce se tahanice vedou kolem podoby kanalizace. „Počítáme s místem pro osmaosmdesát rodinných domů. Předpokládaný termín dokončení v tuto chvíli nedokážeme přesně říct, neboť stále jednámes obcí,“ sdělila projektová manažerka firmy EVT Stavby Helena Antošová.

Zastaralý památník Mrštíků modernizují. Na zavolání nahradí stálá otevírací doba

Diváky – Audiovizuální projekce i přístup ke sbírce na dálku. Památník bratří Mrštíků v Divákách na Břeclavsku čeká modernizace.

Muž se zabarikádoval v domě, hrozil střelnou zbraní a snažil se dům podpálit

Kobylí – Policejní zásahová jednotka byla od čtvrtečního dopoledne v Kobylí. V jednom tamním rodinném domku muž podle policie vyhrožoval střelnou zbraní. Policisté jej nakonec i s jeho manželkou zadrželi. „Povolali jsme na místo i vyjednavače, který se snažil navázat s mužem kontakt, ale jeho snaha byla neúspěšná,“ informovala břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Rodák z Němčiček vyrábí z kůže originální kabelky a peněženky

Němčičky – Před pár lety hledal kvalitní koženou peněženku. Měl konkrétní představu a nedařilo se mu ji najít. Nakonec se ji rozhodl vyrobit sám. Lukáše Blahu z Němčiček na Břeclavsku zanedlouho oslovila kamarádka s prosbou o výrobu obalu na notebook. Od té doby se věnuje tvorbě originálních výrobků ze dřeva a kůže víc než pět let.

AKTUALIZOVÁNO

Noční nehoda u Hustopečí: převrácená dodávka zastavila provoz na dálnici D2

Hustopeče - Provoz na dálnici D2 u Hustopečí ve směru na Břeclav zastavila krátce před půl jedenáctou ve středu večer nehoda kamionu s vlekem, který blokoval důležitou trasu přes celou šířku. „Nehoda byla bez zranění,“ sdělil mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb.

Hustopečský krytý bazén bude bez bariér. Modernizaci pomůže dotace

Hustopeče – Šatny, sprchy, toalety. Sociální zázemí krytého bazénu v Hustopečích na Břeclavsku projde rekonstrukcí. „Nová podoba má spočívat v bezbariérovém přístupu z vestibulu až k bazénům. Převlékárny plánujeme ve formě otevřeného prostoru s převlékacími kabinkami a novými skříňkami,“ sdělila Nina Veselá z marketingu a kultury města.

Přestavba společenského domu: dědictví Masarykovy rodiny poslouží kultuře

Hustopeče /VIZUALIZACE/– Velké stavební úpravy čeká areál společenského domu v Hustopečích na Břeclavsku. Místní se dočkají pěknějšího vzhledu budovy i jejího okolí. „Konečně se po několika desítkách let začne něco dít. Nová fasáda je potřeba. Pro město je ta stávající ostudou. A třeba už hodovní zábava nebude na silnici,“ řekl jeden z místních, Lukáš Rosa.

Středověk u Pavlovic. Osada vydala kostry

Velké Pavlovice /FOTOGALERIE/ - Základy kostela, hroby, skladové jámy nebo mince skrývala půda u Velkých Pavlovic na Břeclavsku. V místě, kde prochází právě opravovaný plynovod nad říčkou Trkmankou směrem k vedlejším Bořeticím. Jde o pozůstatky osady Trutmanice, která zanikla před více než pěti sty lety.

Firmy představily nejnovější vinohradnickou techniku. Přímo při práci ve vinici

Popice – Přímo v řádku pracovaly nejnovější traktory nebo mulčovače. Mnoho další techniky bylo k vidění ve středu na vinohradnickém jarmarku s názvem Kázání ve vinici, který se uskutečnil v areálu vinařství Sonberk v Popicích na Břeclavsku.

Dvě odrůdy spojují Velké Pavlovice. André pijí v Číně, Pálava je nejoblíbenější

Velké Pavlovice – Ve scénce vystoupí Frankovka a Svatovavřinecké. Matka a otec odrůdy André. Velkopavlovická Šlechtitelská stanice vinařská a Vinařský penzion André připravují na čtvrtek akci s malou divadelní ukázkou k výročí čtyřiceti let od první výsadby modré moštové odrůdy André. „Roste u nás od roku 1978. Vysadili jsme ji dva roky před zapsáním do Státní odrůdové knihy,“ uvedl provozní ředitel Šlechtitelské stanice vinařské Vratislav Nakvasil.

Hustopečští vystaví novou cyklostezku. Má stát dvanáct milionů

Hustopeče – Naváže na společně plánovanou starovickou cyklostezku. V Žižkově ulici v Hustopečích vybudují svou cyklostezku, která povede přes ulici Tábory až k Základní škole Komenského.

Otestují traktory nebo mulčovače. Na Kázání ve vinici v Popicích

Popice – Kázání ve vinici - vinohradnický jarmark. Tak zní název odborné akce, kterou připravil Svaz vinařů pro vinaře, vinohradníky i další v areálu popického vinařství Sonberk. „Odborné prezentace patnácti firem budou doplněné o výměnu zkušeností a praktické ukázky přímo ve vinici,“ zmínil marketingový ředitel svazu Martin Chlad.

Festwine ovládl Hibernal z Brněnska. Nejlepší kolekci má Vican

Velké Pavlovice – Šampionem mezinárodní soutěže vín Festwine se stal Hibernal 2017 ve výběru z hroznů z Vinařství Jan Plaček, které sídlí v Moravských Bránicích na Brněnsku. Rozhodlo o tom úterní a středeční hodnocení v Ekocentru Trkmanka ve Velkých Pavlovicích.

OBRAZEM: Čtyřiadvacet hodin na nohách. Vítěz ušel 84 kilometrů

Morkůvky /FOTOGALERIE/ – Čtvrtý ročník extrémního závodu pěších uspořádali o víkendu v Morkůvkách. Celkem 115 zaregistrovaných účastníků od dětí až po důchodce mělo přesně 24 hodin na to, aby co nejvícekrát obešli vytyčený okruh zhruba dvanácti kilometrů. „Celkem závodníci během dne i v noci zdolali kolem 2500 kilometrů, což je více, než kdyby štafetově obešli celou naši republiku,“ spočítala v pondělí starostka Morkůvek Brigita Petrášová.

AKTUALIZOVÁNO

Vinaři pomáhali nemocným. Kostní dřeň přišlo darovat 124 lidí

Velké Pavlovice /FOTOGALERIE/ – Velký úspěch měla sobotní akce Vinaři jdou na dřeň ve Velkých Pavlovicích, kterou uspořádal spolek Víno z Velkých Pavlovic, Český národní registr dárců dřeně a místní radnice. Do obřadní síně tamního městského úřadu dorazilo celkem 124 dárců kostní dřeně mezi osmnácti a pětatřiceti lety s váhou nad padesát kilogramů. „Je to super číslo. Tak velký zájem jsme ani nečekali,“ pochvaloval si za pořadatele Pavel Lacina.

Spádovost má ulevit přetíženým nemocnicím v Brně. Okolní obce se jí obávají

Jižní Morava – Problémy s plnou kapacitou některých nemocnic má vyřešit takzvaná rajonizace. Kraj rozdělí na spádové obvody. Starostové obcí se ale nového systému obávají. 

Noční vlci zaburáceli ve Starovičkách. Padlé uctili srpem a kladivem, ale klidně

Starovičky /FOTOGALERIE, VIDEO/– Řev motorů, vlající české, ruské či sovětské vlajky a symbol vlka na kožených vestách. Kontroverzní ruský motorkářský klub Noční vlci zavítal v neděli odpoledne do Staroviček na Břeclavsku. „Byli součástí pietního aktu k výročí osvobození Československa od fašismu,“ uvedl starosta Staroviček Vladimír Drbola.

Protihluková stěna u Hustopečí bude prodloužená. Její oprava začne za rok

Hustopeče – Obyvatelé Hustopečí na Břeclavsku si oddechnou. Protihlukovou stěnu na dálnici D2, která už dnes neplní svůj účel, čeká příští rok oprava. Na konkrétní podobě se shodli na posledním jednání ministr dopravy Dan Ťok, zástupci státních silničářů a hustopečské radnice.

Ruští motorkáři Noční vlci dorazí k památníku tankové bitvy u Staroviček

Starovičky – Členové kontroverzního motorkářského klubu Noční vlci, který podporuje ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho politiku, budou součástí nedělního pietního aktu ve Starovičkách na Břeclavsku. Připomenou si padlé rudoarmějce z dubnových bojů 1945. „Aktu se zúčastní poprvé. Asi hodinu po poledni u památníku položí věnce,“ informoval Deník Rovnost starosta Staroviček Vladimír Drbola.

V moderních sklenících denně posbírají šest tun rajčat. Druhý den jsou v obchodě

Velké Němčice – Doba, kdy se malá cherry rajčata trhala ještě zelená a jejich cesta k zákazníkům z Břeclavska trvala až dva týdny, zdá se, ustupuje. Ve dvou obřích moderních sklenících firmy Agro Maryša mezi Hustopečemi a Velkými Němčicemi jsou rychlejší. „Rajčata míří do obchodů někdy už druhý den po sběru,“ tvrdí vedoucí skleníků Josef Karpíšek.

Lákali na levné energie a rozměnění peněz kvůli odměně. Penzistu mezitím okradli

Velké Němčice – Další případ okradeného důchodce vyšetřují policisté na Břeclavsku.

Dvouletá dívka marně hledá dárce kostní dřeně. Pomoci jí chtějí vinaři

Velké Pavlovice - Jeho syn onemocněl leukémií. A právě kvůli tomu získal vinař Pavel Lacina z Velkých Pavlovic na Břeclavsku možnost sledovat příběhy dalších dětí v olomoucké fakultní nemocnici, které trpí rakovinou. „Stejně jako my i jejich rodiče prochází peklem. Věříme, že u Pavlíka transplantace kostní dřeně nakonec nebude třeba. Pokud by k ní došlo, vhodný dárce v registru je,“ říká Lacina.

OBRAZEM: Premiérové setkání harmonikářů. Lidé si zazpívali lidovky

Starovičky /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Studentská halenka, ta je tuze tenká… Lidové písně v neděli odpoledne zněly kulturním domem ve Starovičkách. Konala se tam premiérová přehlídka harmonikářů. „Je jich tady asi dvacet. Muzikanti z Břeclavska, ale třeba i harmonikář z Vídně,“ uvedl za pořadatele Stanislav Novák, starosta místních dobrovolných hasičů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT