VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: HUSTOPEČE

Hustopeče jsou město ležící v oblasti jednoho z nejstarších osídlení na jižní Moravě, severně od hráze Nových Mlýnů.

Přepokládá se pravidelný výskyt "lovců mamutů" (20 000 - 25 000 let př. Kr.), doloženy jsou neolitická sídliště (konec 4. a počátek 3. tisíciletí před Kristem). První zmínky o sídle pocházejí z 1. poloviny 13. století. Významnou roli v jejich historii sehrály klášter Králové, kterému Hustopeče patřily od počátku 14. do konce 16. století, a knížecí rod Lichtenštejnů, kterému patřily v 2. polovině 19. století. Na město byly povýšeny v roce 1572. Hustopeče byly po dlouhou dobu hlavním centrem jihomoravského vinařství, které však od přelomu 19. a 20. století prudce upadalo díky plísňovým onemocněním a přemnožení škůdců. Na začátku 20. století došlo k zániku většiny zbývajících vinohradů díky révokazu a plísňových chorobám. Obnovu, která začala ve dvacátých letech, přerušila 2. světová válka, a k jejímu pokračování došlo až po skončení války, dnes je město i se svým okolím opět významnou vinařsk

Do Brna? Vlakem z Hustopečí přímo a za poloviční čas

Jižní Morava - Až necelou hodinu trvá někdy vlakem cesta z Hustopečí na Břeclavsku do Brna. Brzy se má tato doba zkrátit na polovinu díky přímému spojení mezi městy.

Smrtelná nehoda u Pouzdřan: policisté hledají svědky a bílou dodávku

Pouzdřany – Tragickou nehodu vyšetřují policisté z Břeclavska od noci na sobotu. Stala se na silnici mezi Strachotínem a Pouzdřany.

Talíře létají vzduchem, padají do košů. Při discgolfu je důležitá soustředěnost

Kobylí /REPORTÁŽ/ – Příjemné počasí, svěží větřík a disky létající nad hlavou. Na speciálním discgolfovém hřišti v Kobylí totiž hráči soutěží o pohár starosty obce v discgolfu, sportu, který spojuje pravidla golfu a frisbee.

AKTUALIZOVÁNO

Na silnici u Pouzdřan ležel mrtvý muž. Nejspíš ho srazilo auto

Pouzdřany – S největší pravděpodobností tragická nehoda se stala v noci na sobotu na silnici mezi Strachotínem a Pouzdřany. Zhruba ve tři hodiny ráno dostali policisté hlášení o muži ležícím na silnici asi 1,3 kilometru od Pouzdřan.

Boj o radnici vyhrál starosta Otřel. Velké Pavlovice chce vést s podporou levice

Velké Pavlovice - Volební duel mezi současným a bývalým vedení radnice ve Velkých Pavlovicích dopadl lépe pro nynějšího starostu Jiřího Otřela. Sdružení Velkopavlovičtí nezávislí získalo v patnáctičlenném zastupitelstvu šest mandátů, opoziční ODS vedená Pavlem Procházkou čtyři.

Taxi! Důchodci si zavolají o svezení. Za dvacku

Jižní Morava – K lékaři nebo na úřad od tohoto měsíce nově vozí důchodce a zdravotně postižené v Hustopečích na Břeclavsku Senior taxi. Jedna jízda cestující vyjde na dvacet korun.

Volbám v Hustopečích dominoval vládnoucí dvojblok. Získal většinu

Hustopeče – Posílili pozici. Tandem současného vedení Hustopečí ovládl volby. Sdružení nestraníků vedené starostkou města Hanou Potměšilovou a Zdravé Hustopeče s lídrem Bořivojem Švástou budou mít v novém jedenadvacetičlenném zastupitelstvu celkem dvanáct mandátů. „Je to víc než minule, jsme rádi,“ uvedla Potměšilová.

Hustopeče zaplavil burčák. Několik litrů si odvezu také domů, přiznal návštěvník

Hustopeče /REPORTÁŽ/ – Plným proudem se rozjely letošní Burčákové slavnosti v Hustopečích. Už dopoledne v centru města příchozí mohli navštívit středověký jarmark. Hektolitry burčáku, bohatý program a vydařené počasí. Na teploměru se teplota vyšplhala přes dvacet stupňů, což přilákalo několik tisíc návštěvníků nejen z celé republiky.

Pátrání po pohřešovaném důchodci: nepomohl vrtulník ani speciálně vycvičení psi

Bořetice - Pátrání po devětasedmdesátiletém Františku Dohnálkovi z Bořetic stále pokračuje. Policisté zatím provedli několik rozsáhlých pátracích akcí, kterých se zúčastnily desítky policistů i hasičů, ale bez úspěchu. „Prohledali jsme nejen lesní a polní terén, ale také přilehlé vodní plochy," informovala policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Bývalou základní školu opravili pro chudé. Nastěhují se do osmi sociálních bytů

Diváky - Osm nových sociálních bytů slouží lidem v Divákách. Dělníci tam opravili budovu bývalé základní školy.

AKTUALIZOVÁNO

Pro vážně zraněné dítě na dálnici D2 letěl vrtulník

Velké Němčice – Vážná nehoda u Velkých Němčic uzavřela v úterý večer dálnici D2 před 22. kilometrem ve směru na Bratislavu. Podle policejního dopravního serveru se tam v půl desáté srazila dodávka s osobním autem. Podle záchranářů se zranili dva cestující, z toho jedno dítě.

Bez bariér dohlédnou na Alpy. Unikátní kruhovitou rozhlednu dokončí ještě v září

Jižní Morava - Největší boom stavění rozhleden pominul. Přesto za poslední tři roky na jižní Moravě vyrostly čtyři. Další a atypickou k tomu staví na Břeclavsku.

Vystoupají 95 schodů. Už bezpečně ke zvonům kostelní věže

Velké Pavlovice /FOTOGALERIE/ – Po vyčištění od holubího trusu a opravě dřevěných prvků lze nyní bezpečně vystoupat až ke zvonům. Brzy dokonce až věžním číselníkům. Velkopavlovická farnost zve k prohlídkám opravené kostelní věže.

Motorkář se srazil s kombajnem. Skončil jen s pohmožděninami v nemocnici

Starovičky – Hasiči, policisté a záchranáři zasahovali ve čtvrtek večer u dopravní nehody ve Starovičkách. Po sedmé hodině tam došlo ke srážce kombajnu a motorkáře.

Týden fungování školního autobusu: ani jednou zaplněný, nejvíc převezl 84 lidí

Hustopeče – První týden provozu má za sebou školní autobus v Hustopečích na Břeclavsku. „V autobuse bylo při první jízdě osmatřicet dětí s rodiči. Jde o to, aby se děti ze vzdálenějších lokalit dostaly bezpečně do školky a školy,“ uvedla starostka města Hana Potměšilová.

Poklepou na základní kámen nového Betléma. Domov za 50 milionů pomůže postiženým

Klobouky u Brna – Začátek nové éry. Symbolickým poklepáním základního kamene odstartují v neděli v Kloboukách u Brna stavbu nového domova Betlém.

Jiskření vysokého napětí u Klobouk vyšetřuje policie jako trestný čin

Klobouky u Brna – U výjezdové silnice na polní cestu někdo přehodil přes vedení vysokého napětí drát, na jehož konci bylo klubko drátů. Takové oznámení přijali policisté v neděli v podvečer z Klobouk u Brna.

Ozbrojenci všude kolem? Nic zvláštního, říká pastor o Africe. Pomáhat jede znovu

Hustopeče – Zažil strach o život, když všude kolem sebe viděl ozbrojené lidi. Neměl dostatek materiálu a nářadí pro práci. Přesto pastor Apoštolské církve z Hustopečí Karel Fridrich chce dál pomáhat potřebným v Africe. Byl už v Tanzanii či Jižním Súdánu. Teď plánuje odcestovat za sirotky do Malawi.

Seniorská obálka: karta z lednice pomůže se záchranou života starším lidem

Jižní Morava – Lékař záchranky přijede pomoci starší osobě v tísni a v bytě se podívá do ledničky. V jejích dveřích totiž najde kartu s lékařskými údaji o zachraňované osobě. To je ve zkratce projekt seniorské obálky. „Při akutním zásahu záchranářů karta pomůže zjistit fakta o zdravotním stavu a díky tomu vybrat optimální péči,“ popsal Michal Vejpustek, radní v Hustopečích na Břeclavsku.

Školní autobus vyjede poprvé. Na bezpečnost dohlédne strážník

Hustopeče – Linka školního autobusu zahájí v pondělí svůj tříměsíční zkušební provoz v Hustopečích. Jak už Břeclavský deník informoval, doprava bude zdarma, náklady pokryje město.

Motorkář havaroval u Horních Bojanovic. Pro těžce raněného přiletěl vrtulník

Horní Bojanovice – Vážným zraněním motorkáře skončila havárie, která se stala ve čtvrtek o půl páté u Horních Bojanovic. Podle dosavadních informací narazil řidič do sloupu. Na místo přiletěl i záchranářský vrtulník. „S těžkými poraněními muže transportoval na urgentní příjem do Brna,“ sdělila mluvčí krajských záchranářů Michaela Bothová.

AKTUALIZOVÁNO

Bývalá skládka přes zákaz dál roste. Řeší to inspekce

Pouzdřany - Je zavřená, přesto tam stále někdo vyváží odpad. Kontrola potvrdila porušování zákazu na staré skládce u Pouzdřan. Na místo se úředníci vypravili na základě anonymního udání zaslaného na odbor životního prostředí.

Areál hustopečského bazénu bude bezbariérový. A získá nové šatny

Hustopeče, Břeclav - Hustopečský krytý bazén je od minulého týdne zavřený, čeká ho první část oprav. „V první etapě opravíme zázemí, jako například šatny. Celý areál bude také bezbariérový. Pracovníci nainstalují i nové technologie, takže bude možné opustit třeba ruční kontrolování vody,“ přiblížil změny místostarosta města Bořivoj Švásta.

Řidič tanku zaspal a obrněnec přejel dívce nohu. Přišla o ni

Krumvíř - Dívku z Krumvíře připravil tank o nohu. Její sestře zmrzačil nárty. I po půl století zůstávají příběhy a vzpomínky na příjezd okupačních vojsk živé.

Nebezpečné látky za Šakvicemi? Má tam být hnojiště, tvrdí starostka

Šakvice - Dekontaminační plocha, nebo hnojiště? Obec Šakvice už sedm let vede spor o pozemek, kde podle starostky Drahomíry Dirgasové soukromá firma vyváží i nebezpečné látky. „Nechceme, aby místo bylo dále využívané jako dekontaminační plocha na zeminu. Objekt je zkolaudovaný jen jako polní hnojiště,“ zdůvodnila Deníku Rovnost starostka.

Ryby pouštím kromě pstruhů a candátů, které mám ráda na talíři, říká rybolovkyně

Velké Pavlovice - Dosáhla životního úspěchu, který nemá obdoby. Julie Šulová na letošním Mistrovství České republiky v rybolovné technice v kategorii juniorů a žáků v Bohumíně získala medaili v každé z šesti disciplín. „Rybolovná technika je sport, který se obvykle odehrává na fotbalovém hřišti nebo jiné travnaté ploše. Ryby při něm nechytáme, ale házíme rybářskými technikami na přesnost na terče nebo do dálky,“ říká čtrnáctiletá šampionka.

Nové víceúčelové hřiště? Vrbičtí si zahrají i plážový volejbal

Vrbice /FOTOGALERIE/ – Umělý trávník a prostory pro nohejbal, volejbal, malou kopanou, tenis nebo plážový volejbal. Sportovci ve Vrbici se brzy dočkají nového multifunkčního hřiště.

Usnul za volantem, narazil do kamionu. Pro zaklíněného řidiče letěl vrtulník

Hustopeče – Vrtulník záchranné služby letěl pro zraněného řidiče dodávky po páteční druhé hodině ranní na dálnici D2 u Hustopečí směrem na Bratislavu. Narazil totiž do nákladního auta.

Motonálet v Nikolčicích? Letos s minimem přestupků

Nikolčice – Policejní hlídky na tradičním srazu motorkářů v Nikolčicích o víkendu zkontrolovaly jednaosmdesát osob a sedmasedmdesát vozidel, včetně motocyklů. „Zjistili jsme pouze tři přestupky v dopravě, které jsme vyřešili uložením blokových pokut. Velmi pozitivní je, že jsme nezjistili žádný alkohol za volantem ani za řídítky motorek,“ prozradila policejní mluvčí Kamila Haraštová.

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: Rybník ve Velkých Pavlovicích překonávali na kole. Soutěžili poprvé

Velké Pavlovice /FOTOGALERIE/ – Pavlovická lávka přilákala v parném sobotním odpoledni k rybníku Zahájka několik stovek návštěvníků. Zhruba třicet odvážných se vydalo zdolat na jízdním kole lávku pětatřicet metrů dlouhou a jen pětadvacet centimetrů širokou. O pády do vody nebyla nouze.

Smysl života? Motorka. Pole u Nikolčic zaplnily rychlé silničky, stylové Harleye

Nikolčice /REPORTÁŽ/ – Drsní motorkáři se letos opět sjeli na pole u Nikolčic na Břeclavsku. Kromě naleštěných motorek na ně čekalo i vystoupení rockerů a metalistů. Motonálet se letos uskutečnil už potřiadvacáté.

Veveří oživí v sobotu Keltové. Nikolčice zaplaví fanoušci motorek

Brno /TIPY NA VÍKEND, FOTOGALERIE/ – Mletí obilí nebo pečení. Jak žili Keltové, se dozvědí v sobotu dopoledne návštěvníci festivalu s názvem Lughnasad, který hostí hrad Veveří nedaleko Brněnské přehrady. „Odborník na Kelty si připravil několik ukázek,“ uvedl hlavní organizátor akce Vilém Dvořák.

Motorkář narazil do nákladního auta. Pro mladého muže letěl vrtulník

Bořetice – Vrtulník záchranné služby transportoval do nemocnice motorkáře, který v úterý havaroval v Bořeticích. Kolem půl desáté dopoledne narazil do nákladního auta s návěsem.

Šla proti houkajícímu vlaku, z kolejí ji strhli policisté. Uhnul by mi, tvrdila

Pouzdřany – Dramatická situace jako z akčního filmu se odehrála na železniční trati u Pouzdřan. Opilá žena se potácela po kolejích a před srážkou s jedoucím vlakem ji zachránili až policisté. O páteční události informovali v pondělí.

AKTUALIZOVÁNO

Kamiony sjely z dálnice, kvůli vyprošťování policie uzavře směr na Lanžhot

Velké Pavlovice /FOTOGALERIE/ – Pět profesionálních a dvě dobrovolné jednotky hasičů v sobotu brzy ráno zasahovaly na dálnici D2 po nehodě dvou kamionu. Oba z ní sjely, jeden zůstal na boku, druhý dokonce na střeše. „Vyprošťovali jsme jednoho člověka, a to čelním oknem,“ informoval mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Záchranáři nakonec přijeli pro dva lehce zraněné ze tří cestujících.

Při kopání základů rodinného domu objevil granát. Zneškodnil ho až pyrotechnik

Šitbořice - Oznámení o nálezu nevybuchlé munice v obci Šitbořice obdrželi břeclavští policisté v sobotních odpoledních hodinách. Na místo nálezu vyjela hlídka, aby celou situaci prověřila. Ukázalo se, že podezřelý předmět nalezl muž při výkopu základů rodinného domu.

Sto míst na auta. Záchytná parkoviště v Hustopečích podpoří kombinovanou dopravu

Hustopeče – Nová parkovací místa vznikají v Hustopečích. Ve Vinařské ulici dělníci upraví zpevněnou plochu, v Bratislavské přibudou stání do konce roku, v Nádražní už řidičům slouží.

AKTUALIZOVÁNO

Řidič motocyklu se střetl s osobním autem. S lehkým zraněním skončil v nemocnici

Hustopeče – Srážkou motocyklu Babeta a osobního auta skončila v pondělí po osmé hodině ráno nehoda v Hustopečích na Masarykově náměstí. „Příčinu nehody stále vyšetřujeme. Dechové zkoušky u obou řidičů byly však negativní,“ prozradila mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová.

Chlouba místo ostudy. Z chátrající tereziánské sýpky se stal nový hotel

Velké Pavlovice – Lidé z Velkých Pavlovic na Břeclavsku se po několika letech dočkali obnovy historické sýpky. Nahradil ji hotel Lotrinský, který majitelé v pátek slavnostně otevřeli za účastni několika stovek návštěvníků.

Vzkřísili spor o řepku. Opozice tepe do vedení hustopečské radnice

Hustopeče – Sklizeň letos hodně diskutované řepky v okrese finišuje. „Na Břeclavsku bude hotovo asi koncem týdne. Výnos je spíš podprůměrný,“ řekl ve čtvrtek předseda okresní agrární komory Antonín Osička.

AKTUALIZOVÁNO

Moderní rehabilitace v Hustopečích: rekonstrukce stála osm milionů

Hustopeče /FOTOGALERIE/ – Dosud pacienti hustopečské nemocnice chodili na rehabilitaci do budovy polikliniky. To se mění. V úterý zástupci Jihomoravského kraje a města oficiálně otevřeli zcela nové prostory oddělení. 

Oranžové šílenství. V ekocentru jedli i meruňkový guláš

Velké Pavlovice /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Za socialismu stáli lidé fronty na banány, v sobotu na meruňky. Tak moc láká pátý ročník Meruňkobraní ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku. Pořadatelé mají hodinu před polednem připravené dobroty z oranžových plodů na různé způsoby.

Kam vysadit stromy a keře? V Hustopečích chybí místa

Hustopeče – Z šestnácti lokalit lze rozšířit zeleň pouze na šesti místech. K tomuto závěru nedávno dospěli úředníci a vedení hustopečské radnice. „Obyvatelé města mají často různé připomínky k výsadbě v Hustopečích. Víme, že zeleň dělá město krásnějším, i proto jsme nechali zaměstnance úřadu zhodnotit možnosti jejího rozšíření,“ vysvětlila hustopečská starostka Hana Potměšilová.

AKTUALIZOVÁNO

Hořel seník ve Velkých Němčicích. Hasiči rozebrali střechu haly

Velké Němčice /FOTOGALERIE/ – Seník s balíky slámy ve Velkých Němčicích zasáhly v úterý odpoledne plameny. K místu vyrazilo krátce po druhé hodině pět jednotek hasičů. „V hale o rozměrech šedesát krát patnáct metrů shořela asi polovina balíků,“ sdělil mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský.

Levandule v kurzu. Dává vůni čokoládě nebo repelentům

Jižní Morava – Jako ve francouzské Provence to vypadá při pohledu na pole ve Starovičkách na Břeclavsku. Levandulová farma tam pěstuje na třech a půl hektarech asi sedmašedesát tisíc sazenic levandulí. „Když jsme začínali v roce 2014, měli jsme čtyřicet tisíc sazenic levandule lékařské. Postupně dosazujeme další. V Provence mají jedinou výhodu: mořský vzduch, který přináší vlhkost,“ porovnal farmář a majitel farmy Stanislav Bíza.

Schránka vydala peníze i fotky. V kupoli zvonice byly přes půl století

Morkůvky – Papírové bankovky, mince, pamětní list i fotografie. Tyto předměty obsahovala schránka z roku 1947 uložená uvnitř kupole zvonice v Morkůvkách. Vedení obce ji otevřelo při opravách. „O existenci schránky jsme věděli, takže jsme šli víceméně na jistotu,“ sdělila starostka Brigita Petrášová.

Kvalita života na jižní Moravě? Nejlepší v Hustopečích, nejhorší ve Znojmě

Jižní Morava /ANKETA/ - Projekt Obce v datech srovnal kvalitu života v různých městech České republiky. Na jihu Moravy se podle něj žije nejlépe v Hustopečích a nejhůře ve Znojmě.

Režisérka Haluzová sepsala divadelní almanach. K výročí spolku

Starovičky – Původně chtěli divadelníci ve Starovičkách udělat čtrnáctidenní výstavu fotografií ze svých představení a pochlubit se úspěchy. Nakonec se však Anna Haluzová rozhodla sepsat knihu s názvem Almanach ochotnického spolku Kadet k dvacátému výročí jeho vzniku. „V jednom představení hrál můj bratr. Na snímku jsem ho ihned poznala,“ prozradila Haluzová.

Nové výtahy i učebny. Opravy hustopečské školy se prodraží o víc než osm milionů

Hustopeče - Dva nové výtahy v hlavní budově a v přístavbě umožní bezbariérový přístup v hustopečské Základní škole Komenského. Přibudou tam i moderně vybavené odborné učebny a okolní zeleň. Opravy se však městu oproti původnímu plánu prodraží.

Hrozil exekutorům zbraní. Zabarikádované manžele poslal soudce do vazby

Břeclav – Soudce Okresního soudu v Břeclavi poslal do vazby oba manžele, kteří se ve čtvrtek zabarikádovali v Kobylí. Informovala o tom v sobotu večer břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT