VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: HUSTOPEČE

Hustopeče jsou město ležící v oblasti jednoho z nejstarších osídlení na jižní Moravě, severně od hráze Nových Mlýnů.

Přepokládá se pravidelný výskyt "lovců mamutů" (20 000 - 25 000 let př. Kr.), doloženy jsou neolitická sídliště (konec 4. a počátek 3. tisíciletí před Kristem). První zmínky o sídle pocházejí z 1. poloviny 13. století. Významnou roli v jejich historii sehrály klášter Králové, kterému Hustopeče patřily od počátku 14. do konce 16. století, a knížecí rod Lichtenštejnů, kterému patřily v 2. polovině 19. století. Na město byly povýšeny v roce 1572. Hustopeče byly po dlouhou dobu hlavním centrem jihomoravského vinařství, které však od přelomu 19. a 20. století prudce upadalo díky plísňovým onemocněním a přemnožení škůdců. Na začátku 20. století došlo k zániku většiny zbývajících vinohradů díky révokazu a plísňových chorobám. Obnovu, která začala ve dvacátých letech, přerušila 2. světová válka, a k jejímu pokračování došlo až po skončení války, dnes je město i se svým okolím opět významnou vinařsk

Kvalita života na jižní Moravě? Nejlepší v Hustopečích, nejhorší ve Znojmě

Jižní Morava /ANKETA/ - Projekt Obce v datech srovnal kvalitu života v různých městech České republiky. Na jihu Moravy se podle něj žije nejlépe v Hustopečích a nejhůře ve Znojmě.

Režisérka Haluzová sepsala divadelní almanach. K výročí spolku

Starovičky – Původně chtěli divadelníci ve Starovičkách udělat čtrnáctidenní výstavu fotografií ze svých představení a pochlubit se úspěchy. Nakonec se však Anna Haluzová rozhodla sepsat knihu s názvem Almanach ochotnického spolku Kadet k dvacátému výročí jeho vzniku. „V jednom představení hrál můj bratr. Na snímku jsem ho ihned poznala,“ prozradila Haluzová.

Nové výtahy i učebny. Opravy hustopečské školy se prodraží o víc než osm milionů

Hustopeče - Dva nové výtahy v hlavní budově a v přístavbě umožní bezbariérový přístup v hustopečské Základní škole Komenského. Přibudou tam i moderně vybavené odborné učebny a okolní zeleň. Opravy se však městu oproti původnímu plánu prodraží.

Hrozil exekutorům zbraní. Zabarikádované manžele poslal soudce do vazby

Břeclav – Soudce Okresního soudu v Břeclavi poslal do vazby oba manžele, kteří se ve čtvrtek zabarikádovali v Kobylí. Informovala o tom v sobotu večer břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Zabarikádovali se před exekutory: obviněné dvojici hrozí až osm let vězení

Kobylí – Policisté v pátek obvinili muže a ženu, kteří ve čtvrtek vyvolali rozruch v Kobylí. Zabarikádovali se doma, muž policii hrozil střelnou zbraní a oba zadržela až policejní zásahová jednotka.

Rozepře v Bořeticích: výstavbu satelitu komplikuje problém s kanalizací

Bořetice – Měla to být krásná nová čtvrť. Výstavbu v lokalitě Panské Bořetice ale investor zastavil. Kvůli neshodám s vedením obce. Už celé měsíce se tahanice vedou kolem podoby kanalizace. „Počítáme s místem pro osmaosmdesát rodinných domů. Předpokládaný termín dokončení v tuto chvíli nedokážeme přesně říct, neboť stále jednámes obcí,“ sdělila projektová manažerka firmy EVT Stavby Helena Antošová.

Zastaralý památník Mrštíků modernizují. Na zavolání nahradí stálá otevírací doba

Diváky – Audiovizuální projekce i přístup ke sbírce na dálku. Památník bratří Mrštíků v Divákách na Břeclavsku čeká modernizace.

Muž se zabarikádoval v domě, hrozil střelnou zbraní a snažil se dům podpálit

Kobylí – Policejní zásahová jednotka byla od čtvrtečního dopoledne v Kobylí. V jednom tamním rodinném domku muž podle policie vyhrožoval střelnou zbraní. Policisté jej nakonec i s jeho manželkou zadrželi. „Povolali jsme na místo i vyjednavače, který se snažil navázat s mužem kontakt, ale jeho snaha byla neúspěšná,“ informovala břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Rodák z Němčiček vyrábí z kůže originální kabelky a peněženky

Němčičky – Před pár lety hledal kvalitní koženou peněženku. Měl konkrétní představu a nedařilo se mu ji najít. Nakonec se ji rozhodl vyrobit sám. Lukáše Blahu z Němčiček na Břeclavsku zanedlouho oslovila kamarádka s prosbou o výrobu obalu na notebook. Od té doby se věnuje tvorbě originálních výrobků ze dřeva a kůže víc než pět let.

AKTUALIZOVÁNO

Noční nehoda u Hustopečí: převrácená dodávka zastavila provoz na dálnici D2

Hustopeče - Provoz na dálnici D2 u Hustopečí ve směru na Břeclav zastavila krátce před půl jedenáctou ve středu večer nehoda kamionu s vlekem, který blokoval důležitou trasu přes celou šířku. „Nehoda byla bez zranění,“ sdělil mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb.

Hustopečský krytý bazén bude bez bariér. Modernizaci pomůže dotace

Hustopeče – Šatny, sprchy, toalety. Sociální zázemí krytého bazénu v Hustopečích na Břeclavsku projde rekonstrukcí. „Nová podoba má spočívat v bezbariérovém přístupu z vestibulu až k bazénům. Převlékárny plánujeme ve formě otevřeného prostoru s převlékacími kabinkami a novými skříňkami,“ sdělila Nina Veselá z marketingu a kultury města.

Přestavba společenského domu: dědictví Masarykovy rodiny poslouží kultuře

Hustopeče /VIZUALIZACE/– Velké stavební úpravy čeká areál společenského domu v Hustopečích na Břeclavsku. Místní se dočkají pěknějšího vzhledu budovy i jejího okolí. „Konečně se po několika desítkách let začne něco dít. Nová fasáda je potřeba. Pro město je ta stávající ostudou. A třeba už hodovní zábava nebude na silnici,“ řekl jeden z místních, Lukáš Rosa.

Středověk u Pavlovic. Osada vydala kostry

Velké Pavlovice /FOTOGALERIE/ - Základy kostela, hroby, skladové jámy nebo mince skrývala půda u Velkých Pavlovic na Břeclavsku. V místě, kde prochází právě opravovaný plynovod nad říčkou Trkmankou směrem k vedlejším Bořeticím. Jde o pozůstatky osady Trutmanice, která zanikla před více než pěti sty lety.

Firmy představily nejnovější vinohradnickou techniku. Přímo při práci ve vinici

Popice – Přímo v řádku pracovaly nejnovější traktory nebo mulčovače. Mnoho další techniky bylo k vidění ve středu na vinohradnickém jarmarku s názvem Kázání ve vinici, který se uskutečnil v areálu vinařství Sonberk v Popicích na Břeclavsku.

Dvě odrůdy spojují Velké Pavlovice. André pijí v Číně, Pálava je nejoblíbenější

Velké Pavlovice – Ve scénce vystoupí Frankovka a Svatovavřinecké. Matka a otec odrůdy André. Velkopavlovická Šlechtitelská stanice vinařská a Vinařský penzion André připravují na čtvrtek akci s malou divadelní ukázkou k výročí čtyřiceti let od první výsadby modré moštové odrůdy André. „Roste u nás od roku 1978. Vysadili jsme ji dva roky před zapsáním do Státní odrůdové knihy,“ uvedl provozní ředitel Šlechtitelské stanice vinařské Vratislav Nakvasil.

Hustopečští vystaví novou cyklostezku. Má stát dvanáct milionů

Hustopeče – Naváže na společně plánovanou starovickou cyklostezku. V Žižkově ulici v Hustopečích vybudují svou cyklostezku, která povede přes ulici Tábory až k Základní škole Komenského.

Otestují traktory nebo mulčovače. Na Kázání ve vinici v Popicích

Popice – Kázání ve vinici - vinohradnický jarmark. Tak zní název odborné akce, kterou připravil Svaz vinařů pro vinaře, vinohradníky i další v areálu popického vinařství Sonberk. „Odborné prezentace patnácti firem budou doplněné o výměnu zkušeností a praktické ukázky přímo ve vinici,“ zmínil marketingový ředitel svazu Martin Chlad.

Festwine ovládl Hibernal z Brněnska. Nejlepší kolekci má Vican

Velké Pavlovice – Šampionem mezinárodní soutěže vín Festwine se stal Hibernal 2017 ve výběru z hroznů z Vinařství Jan Plaček, které sídlí v Moravských Bránicích na Brněnsku. Rozhodlo o tom úterní a středeční hodnocení v Ekocentru Trkmanka ve Velkých Pavlovicích.

OBRAZEM: Čtyřiadvacet hodin na nohách. Vítěz ušel 84 kilometrů

Morkůvky /FOTOGALERIE/ – Čtvrtý ročník extrémního závodu pěších uspořádali o víkendu v Morkůvkách. Celkem 115 zaregistrovaných účastníků od dětí až po důchodce mělo přesně 24 hodin na to, aby co nejvícekrát obešli vytyčený okruh zhruba dvanácti kilometrů. „Celkem závodníci během dne i v noci zdolali kolem 2500 kilometrů, což je více, než kdyby štafetově obešli celou naši republiku,“ spočítala v pondělí starostka Morkůvek Brigita Petrášová.

AKTUALIZOVÁNO

Vinaři pomáhali nemocným. Kostní dřeň přišlo darovat 124 lidí

Velké Pavlovice /FOTOGALERIE/ – Velký úspěch měla sobotní akce Vinaři jdou na dřeň ve Velkých Pavlovicích, kterou uspořádal spolek Víno z Velkých Pavlovic, Český národní registr dárců dřeně a místní radnice. Do obřadní síně tamního městského úřadu dorazilo celkem 124 dárců kostní dřeně mezi osmnácti a pětatřiceti lety s váhou nad padesát kilogramů. „Je to super číslo. Tak velký zájem jsme ani nečekali,“ pochvaloval si za pořadatele Pavel Lacina.

Spádovost má ulevit přetíženým nemocnicím v Brně. Okolní obce se jí obávají

Jižní Morava – Problémy s plnou kapacitou některých nemocnic má vyřešit takzvaná rajonizace. Kraj rozdělí na spádové obvody. Starostové obcí se ale nového systému obávají. 

Noční vlci zaburáceli ve Starovičkách. Padlé uctili srpem a kladivem, ale klidně

Starovičky /FOTOGALERIE, VIDEO/– Řev motorů, vlající české, ruské či sovětské vlajky a symbol vlka na kožených vestách. Kontroverzní ruský motorkářský klub Noční vlci zavítal v neděli odpoledne do Staroviček na Břeclavsku. „Byli součástí pietního aktu k výročí osvobození Československa od fašismu,“ uvedl starosta Staroviček Vladimír Drbola.

Protihluková stěna u Hustopečí bude prodloužená. Její oprava začne za rok

Hustopeče – Obyvatelé Hustopečí na Břeclavsku si oddechnou. Protihlukovou stěnu na dálnici D2, která už dnes neplní svůj účel, čeká příští rok oprava. Na konkrétní podobě se shodli na posledním jednání ministr dopravy Dan Ťok, zástupci státních silničářů a hustopečské radnice.

Ruští motorkáři Noční vlci dorazí k památníku tankové bitvy u Staroviček

Starovičky – Členové kontroverzního motorkářského klubu Noční vlci, který podporuje ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho politiku, budou součástí nedělního pietního aktu ve Starovičkách na Břeclavsku. Připomenou si padlé rudoarmějce z dubnových bojů 1945. „Aktu se zúčastní poprvé. Asi hodinu po poledni u památníku položí věnce,“ informoval Deník Rovnost starosta Staroviček Vladimír Drbola.

V moderních sklenících denně posbírají šest tun rajčat. Druhý den jsou v obchodě

Velké Němčice – Doba, kdy se malá cherry rajčata trhala ještě zelená a jejich cesta k zákazníkům z Břeclavska trvala až dva týdny, zdá se, ustupuje. Ve dvou obřích moderních sklenících firmy Agro Maryša mezi Hustopečemi a Velkými Němčicemi jsou rychlejší. „Rajčata míří do obchodů někdy už druhý den po sběru,“ tvrdí vedoucí skleníků Josef Karpíšek.

Lákali na levné energie a rozměnění peněz kvůli odměně. Penzistu mezitím okradli

Velké Němčice – Další případ okradeného důchodce vyšetřují policisté na Břeclavsku.

Dvouletá dívka marně hledá dárce kostní dřeně. Pomoci jí chtějí vinaři

Velké Pavlovice - Jeho syn onemocněl leukémií. A právě kvůli tomu získal vinař Pavel Lacina z Velkých Pavlovic na Břeclavsku možnost sledovat příběhy dalších dětí v olomoucké fakultní nemocnici, které trpí rakovinou. „Stejně jako my i jejich rodiče prochází peklem. Věříme, že u Pavlíka transplantace kostní dřeně nakonec nebude třeba. Pokud by k ní došlo, vhodný dárce v registru je,“ říká Lacina.

OBRAZEM: Premiérové setkání harmonikářů. Lidé si zazpívali lidovky

Starovičky /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Studentská halenka, ta je tuze tenká… Lidové písně v neděli odpoledne zněly kulturním domem ve Starovičkách. Konala se tam premiérová přehlídka harmonikářů. „Je jich tady asi dvacet. Muzikanti z Břeclavska, ale třeba i harmonikář z Vídně,“ uvedl za pořadatele Stanislav Novák, starosta místních dobrovolných hasičů.

Policie chytila hledaného muže. Při kontrole nadýchal přes 2,6 promile

Klobouky u Brna – Na autobusové zastávce v Kloboukách u Brna kontrolovala policejní hlídka v pondělních nočních hodinách muže, který vypadal opilý. „Kolegové zjistili, že po devětatřicetiletém muži bylo vyhlášené celostátní pátrání. Soud na něj vydal zatykač pro majetkovou trestnou činnost,“ informovala ve středu břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Na motorku si student z Křepic Ondřej List vydělal prodejem svačin

Křepice - Vstával v pět hodin ráno, aby připravil spolužákům palačinky. Jeho kamarádi totiž pravidelně každý den zapomínali nosit do školy svačiny. Po zrušení školního bufetu se student druhého ročníku gymnázia v Hustopečích na Břeclavsku Ondřej List rozhodl začít pokrmy sám připravovat a prodávat. 

Konec modernizace Pavučiny se prodlouží o dva měsíce. Kvůli podloží a mrazům

Hustopeče – O dva měsíce se posunul termín dokončení rozsáhlé modernizace hustopečského Centra volného času Pavučina. Zpoždění způsobily počáteční problémy s podložím a zejména silné mrazy, kvůli kterým dělníci práce na čas přerušili.

Na vrchol unikátní rozhledny vyjedou cyklisté i vozíčkáři. Dohlédnou až na Alpy

Kobylí, Křepice – Mezi vinicemi v Kobylí vyroste nová unikátní vyhlídka. Bude bezbariérová. V Křepicích ani letos dostavění rozhledny naplánují.

Další omezení ve Velkých Pavlovicích: autobusy projedou, auta ne

Velké Pavlovice – Další uzavírka čeká na řidiče od úterý ve Velkých Pavlovicích. Dělníci tam začnou opravovat asi dvousetmetrový úsek Brněnské ulice od začátku města ke křižovatce s ulicemi V Sadech a Vinařská.

AKTUALIZOVÁNO

Nehoda omezila provoz na dálnici D2. Kamion narazil do svodidel

Hustopeče – Nabouraný kamion omezil dopravu v pondělí na dálnici D2 těsně před odbočkou na Hustopeče ve směru na Brno. K nehodě došlo zhruba ve čtvrt na dvě ráno. „Kamion narazil do svodidel, nehoda se obešla bez zranění, test na alkohol byl u řidiče negativní,“ sdělil policejní mluvčí Pavel Šváb.

Změna zóny v Hustopečích? Kritici se obávají kroku k horšímu

Hustopeče – Je to krok k horšímu, nic pozitivního nepřinese. Hustopečský radní Kamil Konečný se postavil koaličním partnerům a zkritizoval změnu, kvůli níž v obytné zóně na severním okraji města dojde ke zvýšení maximální povolené rychlosti z dvaceti na třicet kilometrů v hodině. Sám v oblasti bydlí. „Nedá mi spát fakt, že rozhodnutí, které ovlivní více než třetinu obyvatel Hustopečí, prosadíme bez toho, abychom s obyvateli mluvili a zjistili, jestli zónu 30 chtějí,“ sdělil.

AKTUALIZOVÁNO

Projíždějící rychlík srazil v Popicích ženu. Pravděpodobně šlo o sebevraždu

Popice – Smrtí padesátileté ženy se zabývají policejní vyšetřovatelé od nedělního rána v Popicích na Břeclavsku. Ženu tam srazil rychlík.

U Velkých Němčic se vážně zranil motorkář

Velké Němčice – S těžkým zraněním odvezli záchranáři do nemocnice motorkáře, který se ve čtvrtek odpoledne srazil s autem u Velkých Němčic na Břeclavsku. Silnici policisté museli na nezbytně nutnou dobu zcela uzavřít. Co se přesně stalo, zatím není jasné. „Dvacet minut po páté hodině odpolední se u Velkých Němčic srazilo osobní auto s motocyklistou. Nehoda tvoří překážku na silnici a proto je průjezd možný jen se zvýšenou opatrností,“ sdělila policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová s tím, že přesnou příčinu a míru zavinění policisté zjišťují.

Mandlemi provoněná jídla přilákala tisíce lidí do Hustopečí

Hustopeče /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Kachní prso plněné mandlovou nádivkou s mandlovými kroketami, krevety v mandlové tempuře, palačinka plněná mandlovou pomazánkou či nadýchané muffiny. To je jen část jídel, na které se už od dopoledních hodin stojí fronty. Na letošních Slavnostech mandloní a vína v Hustopečích na Břeclavsku vsadili především na pestrou nabídku pochutin. Společně s mandlovicí a mandlovým pivem se staly v sobotu tahákem pro tisíce lidí.

Mandlovice poteče na slavnostech proudem. Jedlíci poměří síly nad koláčem

Hustopeče /TIPY NA VÍKEND/ - Jídla z mandlí, pálenka mandlovice i návštěva mandloňových sadů. Pestrý program, jehož společným jmenovatelem je mandle, zažijí návštěvníci sedmého ročníku Slavností mandloní a vína. Na Dukelském náměstí v Hustopečích začínají v sobotu v devět hodin dopoledne.

Chvílemi lezl i po čtyřech. Horolezec z Šakvic zdolal Mont Blanc

Šakvice - Čtrnáct hodin zakončených nepředstavitelnou únavou, že nebyl schopný si připravit ani jídlo. Boj s nedostatkem kyslíku. Jiří Dostoupil z Šakvic na Břeclavsku si sáhnul na dno fyzických sil. Úspěšně zdolal nejvyšší horu Evropy Mont Blanc.

Nové haly v Hustopečích? Přílišný zásah do krajiny, tvrdí někteří obyvatelé

Hustopeče – Nové průmyslové haly vyrostou na pozemku mezi Hustopečemi a Starovicemi. I kvůli jejich napojení na hlavní silnici vznikne ve směru na Velké Němčice nový kruhový objezd. Kdy jeho výstavba začne, zatím není jasné. „Projekt chystáme ke stavebnímu povolení,“ informovala starostka Hustopečí Hana Potměšilová. Právě město zatím vše organizuje.

Debata o změnách: vedení Hustopečí chce v obytné zóně o polovinu zvýšit rychlost

Hustopeče - Na debatu kvůli plánovaným změnám v obytných zónách zve vedení města Hustopeče.

S běžkováním začal loni s fotkou babičky na lyžích. Teď zvládl slavný Vasův běh

Hustopeče - Běžky nazul poprvé minulý rok, přesto se před pár dny postavil stejně jako téměř šestnáct tisíc profesionálních i amatérských sportovců na start slavného Vasova běhu ve Švédsku. „Přiznávám, že těch devadesát kilometrů vypadalo z obýváku u televize přívětivěji,“ směje se čtyřiadvacetiletý Patrik Eliáš z Hustopečí na Břeclavsku.

Hustopečští záchranáři? Sídlí ve staré kotelně, chystá se však nová základna

Hustopeče – V nedůstojných podmínkách sídlí nyní podle ředitele nemocnice v Hustopečích Karla Doležala tamní záchranná služba. „Zázemí mají ve staré nefunkční kotelně,“ uvedl.

Stárnoucí bazény? Znojmo chce nový, Hustopeče opravu, Hodonín už ji má za sebou

Jižní Morava – Budoucnost zastarávajících bazénů řeší nyní jihomoravské radnice. Ve Znojmě připraví projekt stavby na zelené louce, hustopečští zastupitelé nedávno rozhodli, že svůj bazén město opraví v příštím roce. V Hodoníně už si plavci užívají lázní po rozsáhlé opravě.

Design a kroj. Hustopečanka našla inspiraci v ornamentech

Hustopeče /FOTOGALERIE/ – Propojit město, ve kterém studuje, a podlužácký kroj, který je zase blízký jejímu rodnému městu, se pokusila Hustopečanka Adéla Malendová. „Chtěla jsem ukázat, jakým způsobem dnes můžeme pracovat s ornamentem. Tradiční ornament se na oděv vypaluje laserem, tradice jde tedy ruku v ruce s technologií dnešní doby,“ uvedla Malendová. 

Stadion po půl století zmodernizují. Projekt je polotovar, varuje opozice

Hustopeče - Sedm a půl milionu korun přislíbily Hustopeče ze svého rozpočtu na drahou modernizaci sportovního areálu. Opozice poukazuje na nedotažený projekt.

Princezny i Spidermani zavítali do doby ledové. Na maškarním plese v Pavučině

Hustopeče /VIDEO/ - Zvolené téma pro dětský maškarní ples pořadatelé z Centra volného času Pavučina v Hustopečích trefili. Vybrali dobu ledovou a podle toho také vypadalo nedělní mrazivé počasí. Ani to však neodradilo stovky dětí z Hustopečí a okolí, aby v kostýmech vyrazily za zábavou.

Na poliklinice zvětší ambulanci ORL. Upřednostnili ji před zdravou výživou

Hustopeče - Větší prostory získá v budově hustopečské polikliniky ambulance ORL, tedy ušní, nosní, krční. Pronájem schválili na svém posledním jednání hustopečští radní.

Náklady na přestavbu kina v Hustopečích se navýší o miliony

Hustopeče – Schvalování prvního rozpočtového opatření pro rok 2018 narazilo v Hustopečích na Břeclavsku na odpor opozice. Jedním z probíraných bodů bylo totiž navýšení ceny stavby multifunkčního centra o dvacet milionů korun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT