Jak se k vám děti dostanou?
Děti rozmisťuje diagnostický ústav. Přichází k nám z nefungujících rodin. Většinou jsou to celé sourozenecké skupiny.


Přibývá dětí v dětských domovech?

Pracovníci diagnostických ústavů, kteří děti rozmisťují, říkají, že jich skutečně přibývá. Může za to nárůst počtu sociálně slabých a nefungujících rodin. Rodiče například nemají kde bydlet. Příčin je ale samozřejmě víc. Většinou to jsou dlouhodobě zanedbávané problémy a děti, které v domově nakonec musí skončit.


Je dobře, že se tak děje?

Dětské domovy pro dítě nejsou dobré. Dítě by raději mělo vyrůstat v rodině. Je ale otázka, co je pro ně menší zlo.

Mají lidé zájem o adopce?
U nás už jsou relativně staré děti. Konkrétně od tří do osmnácti let. A v tomto věku už je na adopci trochu pozdě. Navíc jsou většinou naše děti Romové. O ně, bohužel, případní adoptivní rodiče nemají příliš zájem. Bojí se problémů. Nechtějí mít adoptivní potomky jiné, než jsou oni sami. Toho se často obávají.

Navštěvují rodiče své děti v mikulovském domově?
V drtivé většině ano. Někdy je k tomu ale musíme trochu nutit. Někdy slíbí a nakonec nepřijedou. Z dětí, které tu máme, ale není žádné, které by bylo úplně opuštěné a rodina by o něj neměla zájem.


Existují i případy, že děti své rodiče vidět nechtějí?

Nedávno k nám přišla šestnáctiletá dívka, která měla se svojí rodinou problémy. Její matka ale onemocněla a skončila v nemocnici. Dívka se ji nakonec rozhodla navštívit a jejich kontakt se tak znovu navázal.


Naučí se u vás děti, jak funguje normální rodina?

Děti jsou rozděleny do osmičlenných skupin. Žijí ve svém bytě. Mají jednu kuchyň. Společně si vaří a perou. Musí také dodržovat podobný režim jako v normální rodině. Starají se o ně také pořád dvě stejné vychovatelky. Každá z nich má čtyři „své“ děti.


Sledujete, co se s dětmi stane, když od vás odejdou?
Za čtrnáct let naší existence od nás odešlo šestnáct dětí. Všechny našly práci. Děvčata jsou na mateřské dovolené. Všechny našly i bydlení. Nemáme případ, že by se někdo z našich svěřenců vydal na kriminální dráhu nebo se životem nedokázal protlouct.