Všechno zlé je k něčemu dobré. A moravští kutilové se svými pověstnými zlatými rukami opět dokazují světu svou tvořivost. Z izolace rok trvajícího lockdownu unikají v karavanech. Brázdí v nich republiku s celými rodinami a užívají si krás doma, když nemohou na dovolenou za hranice. Na nový trend reagují i podnikatelé a rychle přibývá míst, kde mohou milovníci tohoto životního stylu se svými domy na kolečkách zaparkovat. Neustále plný je například zvláštně zvaný Stellplatz Park 'n' wine u Velkých Bílovic. O zřízení místa pro karavany uvažují dokonce už i ve vinařských Velkých Pavlovicích.

Někteří lidé si během roku zákazů vycházení našetřili a pořídili zbrusu nový pojízdný příbytek se vším důležitým vybavením. Nastartují a jedou. Správný český naturel, ale mnohým velí: „udělej si sám.“ V domácích dílnách vrčí vrtačky a šroubováky, ozývá se bouchání kladiva a občas i nezbytné klení. To provází mnohdy i následný zápis vozidla na úřadech. Musí totiž splňovat všechna bezpečnostní nařízení a dosáhnout toho není vždy snadné. Ale ten pocit, když pak kutilové vyjedou za hranice snů ve vlastnoručně přestavěné oprýskané dodávce, která teď nově hýří pestrými barvami, ten je zkrátka k nezaplacení. To pochopí snad jen Čech. Kroutit volantem takového vozu mu přináší neskutečné potěšení.

Úplně jiné pocity ale při předjíždění jakýchkoliv karavanů zažívají ostatní řidiči. „Je široký, sune se jako šnek, nedá se předjet. Kde je vás víc?“ Kdo tvrdí, že tyhle reakce nikdy nevyslovil, nebo mu alespoň nevyvstaly na mysli, lže. A nebo je světec. Přitom nadávání se ale v skrytu duše schovává zprvu malá nenápadná myšlenka. Nešvar zvaný třeba, závist? Klíčí a sílí. Až náhle zazní v kokpitu auta. „Mámo, pořídíme si karavan!“