„Loni zemřely při nehodě tři osoby, a to je jedno z nejnižších čísel zhruba od roku 1989. Nejvíce nehod jsme měli v roce 2007, kdy bylo asi sedmadvacet mrtvých v okrese,“ uvedl vedoucí dopravního inspektorátu v Břeclavi Jiří Mach.

Mezi usmrcenými byly loni dvě chodkyně a jeden cyklista. „Snažíme se těmto situacím předejít především prevencí. Jezdíme do škol, pořádáme přednášky a upozorňujeme, jak je důležité být na silnici vidět,“ zdůraznila břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Při aktuálním hodnocení dopravní situace za rok 2016 vyzdvihl Mach i rychlé zásahy záchranářů. „Na místo nehody přijíždí opravdu rychle a zraněné tak včas odváží na vyšetření,“ zmiňoval.

Zasahovat bylo potřeba u pětadvaceti těžkých a 218 lehkých zranění. Těch přibylo oproti roku 2015 o rovných dvanáct.

Nejvíce však policistům na Břeclavsku dělá starosti alkohol a jiné omamné látky za volantem. Řidičů pod vlivem zaznamenali břeclavští policisté od začátku letošního roku již dvaačtyřicet.

Zvyšujícím se problémem jsou i časté střety aut se zvěří. Zatímco v roce 2012 způsobila zvěř na silnici kolem osmapadesáti nehod, o čtyři roky později už se číslo šplhalok dvěma stům. „Upozorňujeme na riziková místa jak správce silnic, tak majitele přilehlých polí. Někde už používají u krajů silnic krabičky, které vydávají zvuk a plaší zvěř. U nás nic takového zatím není. Vše je o penězích,“ podotkl Mach.