„Jde o druhý nejnižší počet od roku 1989. Po revoluci se přitom průměr pohyboval kolem devatenácti mrtvých za rok. Přesto i toto číslo bereme za špatné," potvrdil nicméně Mach zlepšující se statistiku.

A počet těžce zraněných na silnicích? Třicet dva. V porovnání s minulým sledovaným období téměř beze změny. „Selhání lidského faktoru se u nehod prolíná s alkoholem u řidičů a rychlou jízdou. Tyto dva nešvary stojí také za většinou z vážných a tragických nehod z loňska," upozornil vedoucí břeclavského dopravního inspektorátu.

Alkohol u viníků nehod naměřily hlídky v 55 případech. Celkem však policisté při loňských kontrolách na Břeclavsku zjistili alkohol u 322 řidičů. Navíc je stále více těch, kteří mají přes jedno promile v krvi, přičemž se tak už jedná o trestný čin.

„Absolutní číslo počtu nehod je sice vyšší než třeba před třemi lety, ale je to dané i tím, že lidé mnohdy volají policii k banálním případům, kde naše účast není nutná," podotkl Mach.

Mezi dalšími problémy na silnicích regionu zmínil střety aut se zvěří a problematiku drog v dopravě, vyskytující se také u cyklistů.

Policisté se již nechali slyšet, že přítomnost omamných látek při řízení budou letos nekompromisně postihovat, a to dokonce v trestním řízení.

Mach si naopak pochvaloval nové kruhové objezdy na Břeclavsku, které podle něj na předtím nebezpečných křižovatkách snížily nehodovost někde až na nulu.