Téměř čtyřicet milimetrů vody spadlo ve čtvrtek odpoledne v Bořeticích. Za pouhých dvacet minut. Velký vodní příval v tu chvíli přímo ohrožoval čtrnáct rodinných domů, zejména v ulici Záhumení. Bylo dvacet minut po třetí hodině.

„Voda ve vjezdech do průjezdů dosahovala až do výše metru a dvaceti centimetrů. Sifóny v prádelnách a garážích se proměnily v tryskající gejzíry. V některých místnostech voda sahala až do výše sedmdesáti centimetrů,“ popisoval řádění živlu starosta obce Václav Surman.

Bezmocní majitelé domků jen bezradně přihlíželi a zoufale telefonovali o pomoc, komu se dalo. „Dělej něco,“ prosili starostu, manžela, nebo hlas na lince tísňového volání. Každý se snažil zachránit ze zaplavených částí svých domovů všechno, co šlo.


Mezitím už byli dávno na místě hasiči, které přivolal vyslaným varovným signálem starosta. Do čerpání vody ze zatopených domů se zapojili dobrovolníci z Bořetic, Velkých Pavlovic a také Kobylí. Přijeli do patnácti minut. „Velmi jim děkuji za rychlou, nezištnou pomoc, kterou lidem poskytli,“ nešetřil bořetický starosta slovy díků.

Ve čtvrt na pět ale znovu zahřmělo a z oblohy opět začaly padat dešťové kapky. V očích pohromou postižených lidí bylo vidět zoufalství a strach. Naštěstí hasiči byli připraveni znovu pomoci. „Nepřeji nikomu, aby to zažil. Škody na životech, zaplať Pán Bůh, nejsou, ty materiální se v tuto chvíli vyčíslit nedají,“ bilancoval v podvečer starosta.

Velkopavlovičtí hasiči museli ve čtvrtek zasahovat kvůli nečekanému dešťovému přívalu i ve svém městě. Pomoc dobrovolníků si vyžádalo také řádění vodního živlu v Kobylí. Tam ale největší škody napáchal jiný letní strašák především zemědělců – kroupy. Poškodily hlavně vinice.

„Bohužel je to tak. Odnesla to část našich vinic směrem k Brumovicím. Naštěstí je máme proti krupobití alespoň pojištěné. Rozsah škod momentálně vůbec nejsem schopný odhadnout, porosty teprve postupně procházíme. Něco je zasažené více, něco méně,“ řekl včera ředitel společnosti Patria Kobylí Josef Čačík.

Zemědělskou firmu může těšit alespoň fakt, že kroupy nezasáhly její rozlehlé meruňkové sady. Rázem by totiž bylo po úrodě. „Některé plody citlivých odrůd meruněk ale doplatily na vydatné deště. Voda je poškodila a praskly,“ zchladil přehnaný optimismus vedoucí sadů kobylské Patrie Michal Schovánek.

Bořetickým nedala voda pokoj ani včera. Hasiči museli do obce vyjíždět uvolnit zatopenou silnici. „Průzkum na místě ukázal, že silnici nezaplavuje dešťová voda, ale kejda z narušené jímky v zemědělském podniku. Hasiči o havárii informovali pracovníky odboru životního prostředí Městského úřadu v Hustopečích. Podezření, že kal z jímky unikl do potoka, se ale nepotvrdilo,“ sdělil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Úplné uvolnění a očištění silnice zajistili zemědělci a silničáři.

Autoři: MICHAL ŠUPÁLEK
KATEŘINA HÜBNEROVÁ