Už v sobotu v podvečer, krátce před šestou hodinou, odstraňovali břeclavští profesionálové v okresním městě v ulici U splavu strom spadlý na silnici. A dobrovolníci ze Staré Břeclavi jen o pár minut později větev spadenou přes cestu v Charvátské Nové Vsi. V sedm hodin večer vyjížděla kvůli stromu ležícímu přes cestu do Velkých Hostěrádek také profesionální jednotka z Hustopečí. Před půl devátou pak likvidovali Hustopečští i další nebezpečný strom, který se zřítil tentokrát v Nikolčicích.

Ještě později, ve tři čtvrtě na deset, pomáhali dobrovolní hasiči z Drnholce v domovské obci po bouřce s čerpáním vody, která se začala hromadit u domů. „Problém byl v tom, že v jedné ulici se ucpala kanalizace. Proto bylo třeba odčerpat vodu ze silnice. Do sklepů se voda naštěstí nedostala, škody jsou nulové,“ přiblížil noční zásah drnholecký starosta Jan Ivičič.

Tři jednotky hasičů likvidovaly s čerpadly rovněž lagunu, která se na ploše zhruba dvou set čtverečních metrů vytvořila v Ivani. A ohrožovala přilehlé rodinné domy.

V Lednici zase odčerpávali hasiči zatopenou předzahrádku restaurace. V neděli brzy ráno navíc vyrazila tamní jednotka dobrovolníků na čerpání zatopeného sklepa v nedalekém Nejdku. Před osmou hodinou pak měli práci také hasiči z břeclavské železniční stanice. Odklízeli totiž spadlý strom mezi Bořím lesem a Valticemi. Nezaháleli ani mikulovští profesionálové. Společně se sedleckou jednotkou vyjížděli v neděli po osmé hodině ráno odstranit nánosy bláta a písku, které se vytvořily po přívalových deštích v nebezpečném místě – křižovatce na Mikulov a Lednici.

MICHAL ŠUPÁLEK
DAGMAR HUMPOLÍKOVÁ