Podle rybáře Maria Beštera, který na místo vyrazil, má nynější úhyn desítek ryb na svědomí opětovné spuštění tamní vodní elektrárny. „Včera ještě ryby lapaly po dechu, dnes už jsme je našli mrtvé. Elektrárna čtrnáct dní nefungovala, teď ji Povodí Dyje spustilo a zase je problém. V letních měsících, a obzvlášť v nynějších podmínkách, by měla být odstavená po celé léto. Problém je i množství sinic,“ sdělil Deníku Rovnost Bešter.

Uhynulé ryby v Dyji na Břeclavsku.
Z Dyje už rybáři vytáhli přes 40 tun mrtvých ryb, víc než při katastrofě v Bečvě

K vyčištění koryta Dyje nedávno vzývali Břeclavané žijící v blízkosti řeky. Konkrétně sinice podle Povodí Moravy představují součást životního prostředí. Jejich rozvoji v řekách napomáhá teplé a slunné období doprovázené nízkými průtoky vody. „V tomto ohledu jde o boj s větrnými mlýny, kdy rychlé řešení umožňující jejich odstranění z vodních nádrží či dokonce toků neexistuje. Jsme proto závislí na hydrologické situaci, která je v letošním roce opravdu nedobrá,“ uvedl minulý týden mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Redakce se aktuálně snaží o získání aktuálního vyjádření.

Jedním z řešení problému je podle vodohospodářů výrazné zpřísnění limitů pro živiny vypouštěné do vodních toků. „Zejména jde o fosfor. Upozorňují na to také vědci z Mendelovy univerzity. Vše ostatní, jako jsou sinice, úhyny ryb a zápach, pramení z tohoto problému, na který upozorňujeme již dvacet let. Pokud se tento problém nezačne řešit, situace se nezlepší a podobné události se budou opakovat,“ poukázal nedávno Chmelař s tím, že aktuálně vodohospodáři společně s Moravským rybářským svazem připravují osazení řeky přístrojem, který má monitorovat množství kyslíku v Dyji.