Ekologická katastrofa, o které Deník Rovnost informoval poprvé minulé úterý, tak nadále trvá. „Zatímco ráno to vypadalo dobře, ke splavu nepřiplouvalo žádné velké množství ryb a mysleli jsme, že už se situace lepší, nyní je to zase hrůza. Objevují se další kvanta ryb, to už jsou desítky tun zdechlin. Vypadá to tak, že na hladinu vyplouvají uhynulé ryby, které nejprve klesly ke dnu,“ okomentoval situaci přímo od břeclavského splavu starosta města Svatopluk Pěček.

Otto Vaďura na archivním snímku Deníku Rovnost.
Důvody úhynu ryb v okolí Břeclavi? Zkušený rybníkář Vaďura má jasno

Podle velitele břeclavských profesionálních hasičů Tomáše Havlíka budou dobrovolníci s Poštorné a ze Staré Břeclavi pokračovat v likvidaci uhynulých vodních obratlovců ve stejném režimu jako v minulém týdnu.

Druhý úhyn ryb

Ke druhému masivnímu úhynu ryb došlo podle rybářů na Dyji v Bulharech v noci ze soboty na neděli. „Ryby se opět udusily, ještě jela vodní elektrárna Nové Mlýny. A teprve dnes vyplavávají ode dna,“ sdělil v pondělí ráno rybář Marian Bešter.

Masivní úhyn potvrdily i snímky od dalšího rybáře, které má Deník Rovnost k dispozici. „Dva dny byl klid a nic neplavalo. A teď zase tohle," uvedl Radek Ondráček k fotografiím, které pořídil u bulharského splavu.

Více jak tunu uhynulých ryb likvidovali ve čtvrtek kolem poledne v Břeclavi u splavu dobrovolní i profesionální hasiči. Zdechliny vodních obratlovců putují do kontejneru, a následně je řidiči převážejí do kafilérie.
Mrtvé ryby v Dyji: rybář podal trestní oznámení, Břeclav tíží puch

Rybáři nyní monitorují obsah kyslíku ve vodě. „Na aktuálních číslech jasně vidíme změnu k lepšímu v porovnání ranních hodnot. Konkrétně vyzdvihnu druhý masivní úhyn ryb v noci na neděli, kdy byla hodnota kyslíku v Dyji u stavidla do Zámecké Dyje ráno 0,59 miligramů na litr. Při odstavení vodní elektrárny a puštění dvanácti metrů krychlových přes segmenty došlo k výraznému okysličení vody nad kritickou hranici, dnes měřením na stejném bodě zjištěno 2,89 miligramů na litr,“ uvedl v pondělí ráno Bešter.

Podotkl, že je nutné, aby byla elektrárna i nadále vypnutá. „Stejně tak by měly být segmenty ponechány ve stávajícím nastavení. Třetí masivní úhyn asi nikdo nechce, nebo jsou zde i vyšší zájmy?“ poznamenal rybář.