„Voda stéká z polí. Zadržuje ji valová hráz, která chrání náš dům. Díky ní nejsme úplně vyplavení. Teď ale vytvořila jezero. To může mít sto metrů na šířku. Voda tak do sklepa stejně prosákla. Teče ze zdi a ze stropu," popisoval situaci ve svém sklepě v Kurdějově Richard Homola.

Hasiči tam vyjeli před polednem. On se ale v gumácích potýkal s živlem už o víkendu. „Teď už hrozilo, že se val poruší. Hasiče jsem si musel sehnat sám. Zachytili jsme to včas, ale sklep pod domem je vytopený. I ten u sousedů," uvedl Homola.

Podobnou zkušenost zažila jeho rodina v Kurdějově už dvakrát během pěti let. Problémy měla vyřešit právě hráz.

Hasiči z Perné v úterý vyjeli bojovat s živlem do Dolních Dunajovic. Tam voda zatopila sklep až do výše jednoho metru.

Vydatné deště si vyžádaly přítomnost hasičů s kalovými čerpadly i na dalších místech. „Jen od pondělních šesti hodin večer do úterních sedmi hodin ráno zasahovali na Břeclavsku kvůli technické pomoci šestkrát," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

A práci měli i potom.

Přijeli na pomoc obyvatelům rodinného domu ve Velkých Němčicích. Hrozilo tam, že voda proteče do domu v ulici Pod Hospodou. Profesionální hasiči z Hustopečí si pro jistotu připravili pytle s pískem. Na místo vyrazil i tamní starosta František Smetana.

„Dopadlo to nakonec dobře. Hasiči zasáhli rychle. Uvolnili ucpané kanály, aby voda mohla odtéct. Pytle nakonec ani nepoužili," sdělil Smetana.

Mikulovští hasiči zase odčerpávali vodu v Mikulově a v Klentnici. Odpoledne navíc odklízeli spadený strom z cyklostezky.

Dalších jednotek bylo zapotřebí v Popicích, Šitbořicích či v Hustopečích.

Kvůli dešťům nabraly na síle i řeky Dyje a Morava. Vodohospodáři byli proto v pohotovosti. Hladina vodní nádrže Nové Mlýny dosáhla v úterý v jednu hodinu odpoledne druhého stupně povodňové aktivity.

„V noci došlo k nárůstu průtoků na všech vodních tocích. V povodí Dyje napadlo za čtyřiadvacet hodin hodin více než padesát milimetrů srážek," řekla už v úterý ráno mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Vodohospodáři proto Nové Mlýny řízeně vypouštěli.

Kvůli následnému zvýšenému průtoku Dyje vedení břeclavské radnice odpoledne uzavřelo Lichtenštejnskou stezku pod železničním mostem na trati Břeclav – Vídeň. Zavřený byl také vstup do obory Soutik.

„Nedoporučujeme ani pohyb osob a vjíždění automobilů do mezihrázového prostoru a blízkosti vodních toků," uvedla mluvčí radnice v Břeclavi Eliška Windová.

Vydatné deště si vyžádaly přítomnost hasičů s kalovými čerpadly i na dalších místech. „Jen od pondělních šesti hodin večer do úterních sedmi hodin ráno zasahovaly jednotky hasičů na Břeclavsku kvůli technické pomoci šestkrát," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Přijeli i na pomoc obyvatelům rodinného domu ve Velkých Němčicích. Kvůli vodní laguně u domu měli připravené pytle s pískem. Na místo vyrazil i tamní starosta František Smetana. „Dopadlo to dobře. Hasiči zasáhli rychle. Uvolnili ucpané kanály a pytle nakonec ani nepoužili," sdělil Smetana.

Mikulovští hasiči zase odčerpávali vodu v Mikulově i v Klentnici. Dobrovolníci z Vranovic vypomohli kolegům v Popicích.

Na pozoru se mají i vodohospodáři. „V důsledku spadlých srážek docházelo během noci k nárůstu průtoků na všech vodních tocích. V povodí Dyje napadlo za čtyřiadvacet hodin hodin více než padesát milimetrů srážek," řekla v úterý ráno mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Vodohospodáři proto předpouští i vodní nádrž Nové Mlýny.

PŘEMYSL SPĚVÁK