Pokud vodohospodaří budou pouštět vodu z Nových Mlýnů pouze přes turbínu, a ne přes česla, problém nezmizí. „Voda se neokysličí, ryby nemohou dýchat," míní Pola.

Na místě byli v neděli také profesionální hasiči, konkrétně chemická laboratoř z Tišnova. „Je málo kyslíku ve vodě, provedli jsme měření. Více tam zatím neděláme," informoval mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Otto Vaďura na archivním snímku Deníku Rovnost.
Důvody úhynu ryb v okolí Břeclavi? Zkušený rybníkář Vaďura má jasno

Právě hasiči v minulých dnech pomáhali rybářům s vytažením uhynulých ryb u Bulhar a v Břeclavi. Podle odhadů se má jednat o desítky tun ryb. „Rybáři už je ani nechtějí vyvážet, protože na to nemají lidi," podotkl Pola.

Mnohým situace připomněla ještě rozsáhlejší úhyn z roku 2013. Někteří rybáři ze současného stavu viní vodohospodáře z Povodí Moravy. Marian Bešter, rybář a člen Moravského rybářského svazu, kvůli tomu podal trestní oznámení. „Podal jsem trestní oznámení na neznámého pachatele a na Povodí Moravy. Tomuto se opravdu na tekoucí vodě dalo zabránit, vzhledem k minulosti z roku 2013, za tohle už musí být někdo zodpovědný,“ řekl Deníku Rovnost muž.

Nehoda nákladního a osobního auta u Perné.
Nehoda kamionu uzavřela u Perné hlavní tah na Rakousko: unikla toxická látka

Tvrdí, že Povodí Moravy v minulosti přislíbilo umístit pod novomlýnskou přehradu speciální zařízení měřící úroveň kyslíku ve vodě. Vodohospodáři tvrdí opak. „Zařízení měli instalovat přímo rybáři, přesněji Moravský rybářský svaz. Domluva byla, že my jim to umožníme, ale instalaci a provoz budou řešit oni. Sledování podmínek pro rybí obsádku a její zdravotní stav je podle zákona povinností hospodařící rybářské organizace, nikoliv správce toku,“ vzkázal mluvčí povodí Petr Chmelař.

Uhynulé ryby končí v kafilérii.