Úhyn zpozoroval jako první správce tamní vodní elektrárny, kterému ve tři hodiny ráno ucpaly zdechliny turbínu. „Já jsem tady byl rybařit dneska ráno mezi půl sedmou a osmou. A žádné zdechliny jsem si nevšiml. Je to hrozné, ta voda je jak špenát. Samá sinice,“ kroutil hlavou rybář a důchodce Jan Viktorín.

Dlouhá léta pracoval ve vedení místních rybářských organizací. Čerstvě v paměti měl proto tak rok 2013, kdy zde došlo k masivnímu úhynu ryb. „Teď to ale není tak hrozné, tehdy do opravdu byla katastrofa,“ zavzpomínal muž.

V Havraníkách na Znojemsku vyrostlo nové vinařství Thaya.
Vyhlídka a střechy vlnité jako Dyje. Na jihu Moravy otevírá nové vinařství Thaya

Podle Jiřího Osičky, starosty obce Bulhary, která má ve svém znaku právě ryby, je úterní úhyn zhruba jen deseti procenty z toho, jaký byl před lety. „Ráno mi zavolali, že u jezu plavou ryby, tak jsme se sem vydali. Co je příčinou, zatím netušíme,“ okomentoval na místě pro Deník Rovnost Osička.

Jednou z verzí, proč k této situaci došlo, je zvýšený obsah sinic, které jsou aktivní především v noci a z vody v tu dobu ubírají pro ryby tolik potřebný kyslík.

Podle vodohospodářů se v tomto období lidé musejí připravit na to, že se čas od času objeví větší či menší úhyn ryb.

„Důvodem je kombinace více faktorů, jde o extrémně vysoké teploty, kdy dochází k rychlému prohřátí vodního sloupce zejména u stojící vody, jako bývá například v nadjezí. Zejména pak jde o kvalitu vody, protože vodnosti vodních toků klesají, ale produkce odpadních vod je stále stejná. To znamená, že koncentrace znečištění bývá v tomto období vyšší. Samočistící procesy pak vedou ke spotřebě kyslíku ve vodě, jeho úbytku, což může způsobit úhyn ryb. Je to tedy výzva pro obce zvýšit úroveň kvality čištění odpadních vod, která má na mnoha místech rezervy,“ reagoval mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.