V posledním případě spolupracují s Českou kanceláří pojistitelů. Společně se soustředí na lidi, kteří za brzy padající tmy vystupují z aut na rušných místech. Policisté jim tento týden rozdali desítky reflexních vest.

K silnicím se vydají ještě v pondělí. „Často se setkáváme s případy, kdy při mimořádných událostech na silnicích osádka vystoupí a cestující se pohybují kolem odstaveného auta. A právě tehdy je dobrá viditelnost osob prvořadá. Pokud projíždějící řidiči osádku zaregistrují až na poslední chvíli, může snadno dojít k závažným dopravním nehodám, které mohou mít fatální následky," varovala policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Vylepší přechody

I přes další kampaň, v tomto případě dlouhotrvající, zaměřenou na bezpečnost chodců, není o sražené lidi nouze. Pro Zdenu Šichovou, jež učí na Základní umělecké škole v Pohořelicicích, jde téměř o každodenní téma. Kromě pokynů k pravidelnému procvičování dovedností rozdává školákům před odchodem ještě další: týkají se především bezpečného návratu domů.

Tma v těchto dnech padá už odpoledne, kdy se děti vrací z hodin domů. „Je to na denním pořádku. Když rodiče nemohou děti vyzvednout, chodí prarodiče. Děti, které ale odchází samy, upozorňujeme vždy. O potřebě refexních prvků mluvíme i s rodiči. Odezva je znát," pochvalovala si ve čtvrtek Šichová.

Nedostatečné osvětlení, splynutí s tmou nebo hazardní jízda ve večerních hodinách stojí za několika tragédiemi a zraněními. „Neviditelnost" podle všeho přispěla také k nehodě popsané v úvodu. „Řidič uvedl, že ženu vůbec neviděl. Případ ale nadále vyšetřujeme, o vině rozhodnuto není," poznamenala mluvčí Haraštová.

Riziky u silnic se momentálně zabývají například na radnici ve Velkých Bílovicích. Pro příští rok chtějí mezi investice zařadit úpravy u dvou tamních přechodů. Má jít o zúžení či lepší nasvětlení. „Věřím, že se nám zařazení mezi projekty podaří. Náklady na úpravu se budou pohybovat kolem čtyř set padesáti tisíc korun," uvedla velkobílovická starostka Marie Vlková.