Hasiči a vodní záchranáři vytáhli v neděli z dolní novomlýnské nádrže jedenáct lidí. Převrhla se s nimi plavidla při závodu plachetnic. Podle břeclavské policejní mluvčí Kamily Haraštové je to spíše výjimka. Pořadatelé podle jejích slov dostatečně nezajistili bezpečnost závodníků a nezvážili možné následky špatných povětrnostních podmínek. Profesionální jachtaři se brání s tím, že nebezpečí se skrývá spíše v nezkušených lidech hledajících zábavu a adrenalin. Těch je, jak tvrdí, čím dál více.

„Pokud fouká takový vítr, pořadatelé vůbec neměli dovolit, aby plachetnice na hladinu vypluly. Závody byly podle nás špatně organizačně zvládnuté. Nejspíš se vůbec nemělo startovat,“ nechala se slyšet policejní mluvčí.

Podle předsedy Yacht Clubu Dyje Jiřího Krabičky však povětrnostní podmínky nebyly zdaleka tak špatné. „Nemyslím si, že by šlo o něco dramatického. Možná foukalo rychlostí čtrnáct až patnáct metrů za sekundu, bývá to však i horší. Na vodu se vyráží, i když fouká třeba dvacet,“ oponoval Krabička s tím, že jachtařská špička i za zhoršených podmínek v neděli neměla problém.

„Oddělilo se zrno od plev. Výborní jachtaři to zvládli. Byli nešťastní, že se závod zrušil. Ti slabší se měli sami rozhodnout, jestli na to mají nebo ne. Možná se závod mohl odpískat dřív, ale těžko říct,“ myslí si předseda.

Že by však byli jachtaři nezodpovědní, to se podle jednatele Vodní záchranné služby Nové Mlýny Stanislava Hrdličky říct rozhodně nedá. „Ročně máme na šest set zásahů nejen na Nových Mlýnech. Většinu nehod však způsobují jednotlivci, rekreační sportovci. Jachtaři jen výjimečně. Ale stát se to může, voda je nevyzpytatelný živel,“ připustil Hrdlička.

Také Haraštová potvrdila, že k nehodám jachtařů se smrtelnými následky na Nových Mlýnech za poslední roky nedošlo ani jednou. „I v době, kdy tam byl k dispozici policejní člun, bylo zásahů zhruba stejně. Občas se ale i nyní stává, že vítr někam plavidla zavane a jsme nucení vyjet,“ popisovala.

Jachting stal v posledních letech módní záležitostí. Zvláště na Nových Mlýnech, kde mají jachtaři pro svůj sport ideální podmínky.

„Přibývá rekreačních jachtařů, je to pro ně takový adrenalin. Ti s profesionály nemají nic společného. Samozřejmě, že mají méně zkušeností. Díky tomu jsou i nebezpečnější. Blázni jsou ale v jakémkoliv sportu, nejen v jachtingu,“ zamyslel se Krabička a dodal, že většina jachtařů si lásku k plachetnicím buduje už odmalička.

K poslední vážnější situaci, kromě té, která se odehrála v neděli, došlo podle Haraštové minulý rok v září. „Tehdy vyrazil na surfu šestačtyřicetiletý muž. Hladina vody byla v ten den hodně rozbouřená. Policisté dostali oznámení od jeho blízkých, že se ztratil. Rozjela se tedy velká pátrací akce i s vrtulníkem. Muž nakonec skutečně ze surfu spadl, ale snažil se doplavat ke břehu. Nakonec na něj naštěstí na druhé straně narazila vodní záchranná služba,“ popsala mluvčí.