Příběh nakonec skončil šťastně. „Policisté propátrali celý rozlehlý areál a přibližně po dvaceti minutách ztracenou dívku našli a předali ji dědečkovi,“ informovala mluvčí.

Zdůraznila zároveň, že ne vždy dopadnou podobné pátrací akce tak rychle a dobře. „V červnu policisté i za použití vrtulníku pátrali po dvanáctiletém chlapci, který se šel vykoupat do rybníka na Tišnovsku. Pohřešovaný chlapec byl nakonec objevený v rybníce a ve vážném stavu letecky převezený do dětské nemocnice,“ připomněla Ledabylová.

Poznamenala, že v létě častěji než kdy jindy policisté pátrají právě po ztracených dětech či lidech důchodového věku. „V letních měsících policisté častěji přijímají oznámení o pohřešování členů rodiny či známých během výletů a dovolených. Cestování do nových lokalit a někdy snížená obezřetnost snadno vedou k tomu, že se některý člen výpravy ztratí. Zvlášť děti nebo starší lidé přitom často u sebe nemívají mobilní telefon, pomocí kterého by se mohli s ostatními členy výpravy spojit,“ poukázala mluvčí.

Upozornila zároveň, aby byli Jihomoravané obezřetní také při procházkách v neznámém terénu. Rozhodně by se neměli nikam vydávat bez mapy či navigace v mobilním telefonu. „Najít cestu ven se totiž potom může stát oříškem. Zvlášť pokud jde člověk sám a přidruží se dehydratace, únava nebo zdravotní indispozice. Policisté pro pátrací akce používají kromě moderních technických prostředků i leteckou podporu, přesto však apelují na turisty, že je lepší učinit několik preventivních opatření, aby k náročné pátrací akci nemuselo vůbec dojít. Dobré je vždy mít u sebe nabitý mobilní telefon, a v případě bloudění a dezorientace v terénu zavolat hned na tísňovou linku. Rozhodně nečekat, až se setmí. Je dobré jít jedním směrem a pokusit se zorientovat podle nějakého výrazného bodu v krajině. Pokud se někdo z penzistů vydává pravidelně třeba na houby, je dobré zvážit pořízení lokátoru, díky kterému se pak snadno přesně určí poloha ztraceného člověka,“ doporučila Ledabylová.