Policisté vyzývají všechny, kteří pomáhali v pátek večer zraněnému chodci na silnici mezi Mikulovem a Pohořelicemi, aby zavolali na infekční oddělení brněnské nemocnice. Svědci nehody neměli tušení, že ve své snaze riskují zdraví. Muž byl totiž nemocný. '

„Řidič osobního auta nestačil zareagovat na muže, který přecházel silnici v místě, kde není vyznačen přechod pro chodce,“ přiblížila důvod střetu břeclavská policejní mluvčí Alice Čechová.

Posádka automobilu okamžitě poskytla zraněnému kvalitní první pomoc, a to až do příjezdu záchranného týmu. „Podle řidiče u nehody zastavilo další auto, jehož šofér nabídl svou pomoc. Odjel ale ještě dřív, než na místo přijeli záchranáři,“ popisoval komisař břeclavské kriminální policie Zdeněk Zobač.
Sražený muž utrpěl velmi vážná poranění hlavy. Začaly mu také selhávat základní životní funkce.

„Zasahující lékařka spolu se záchranáři zahájili po příjezdu na místo resuscitaci. Muži zajistili dýchací cesty, provedli srdeční masáž a podali mu nitrožilně potřebné léky,“ sdělila mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Barbora Zuchová. Oživování v terénu bylo úspěšné. Poraněného chodce proto záchranáři převezli za stálé péče do Brna.

Zemřel v nemocnici


„Muž utrpěl vážná zranění neslučitelná se životem, kterým v brzkých ranních hodinách podlehl,“ překvapila včera smutnou zprávou mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Nesvadbová.

Policejní informaci, že trpěl infekční chorobou, ovšem potvrdit nemohla. „To lze pouze se souhlasem dotyčného, což už bohužel není možné,“ sdělila Nesvadbová. Jak ovšem vzápětí dodala, infekční onemocnění nijak nesouvisí s úmrtím muže, čímž nakažlivé onemocnění připustila. „Je to v rukou policie. Byly by to informace z minulosti, které nesouvisí s úmrtím,“ poukázala mluvčí nemocnice.

„Muž se v minulosti léčil s vážným infekčním onemocněním. Na žádost rodiny nemůžeme sdělovat, o jakou nemoc se jedná. Policie chce proto touto cestou upozornit osoby, které na místě nehody poskytovaly zraněnému muži první pomoc a přišly s ním do přímého fyzického kontaktu, že tuto událost mohou konzultovat s lékaři infekčního oddělení brněnské fakultní nemocnice na telefonním čísle 532 232 269,“ vzkazuje břeclavská policejní mluvčí.

Na uvedeném telefonu ovšem překvapivě o ničem nevěděla ani službu konající sestra, ani oslovená lékařka. „Pokud chcete nějaké informace, obraťte se na vedení nemocnice,“ odvětila na otázku, zda už někdo ze svědků na infekční oddělení zavolal. O závažnosti onemocnění tak lze jenom spekulovat. Policisté každopádně naznačili, že se nejedná o smrtelně nebezpečný virus AIDS.

JIŘÍ KOSÍK, JIŘÍ ŠEVČÍK