„Jednalo se hlavně o popadané stromy a zprůjezdňování silnic,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Nejvíce případů bylo na Brněnsku a Blanensku, nejméně na Břeclavsku, kde nemuseli vyjet vůbec. Nejčastěji zasahovali mezi středeční třetí hodinou ranní a desátou odpolední, a to osmatřicetkrát.

 

Asi jen ve čtyřech případech se nejednalo o stromy na silnicích. Například v brněnském Komárově museli hasiči automobilovým žebříkem sundávat reklamní plachtu a na Boskovicku trampolínu z plotu, kterou tam vítr odfoukl.

S většími problémy se hasiči potýkali na Blanensku, kde ve středu ráno a dopoledne zůstalo okolo čtyř tisíc domácností bez elektřiny. „Bez dodávek elektřiny zůstala ráno a po celé dopoledne oblast Šošůvka, Holštějn a Vysočany. V místě byly přetrhané vodiče a ohnuté konzoly. Dodavatelská firma už zajistila opravy, dodávky proudu byly obnovené,“ sdělila po poledni mluvčí společnosti E.On Božena Herodesová.

Elektrické vedení přerušil padlý strom okolo deváté hodiny dopoledne i v Brně. „Jednalo se o okrajovou část Žebětína. Oprava trvala asi hodinu, teď už je vše v pořádku,“ dodala mluvčí E.Onu. Bez elektřiny po dobu oprav zůstalo okolo pěti set domácností.

Padající stromy zkomplikovaly i dopravu. Od středeční deváté hodiny dopoledne byl přerušený provoz vlakových linek S3 a R9 v úseku Vlkov – Tišnov, který zůstal bez přívodu energie. „Může za to vítr, kvůli kterému popadaly stromy. Od hasičů máme informaci, že odstraňování bude trvat minimálně do jedné hodiny odpoledne,“ sdělil vedoucí dopravního odboru Kordis, který dopravu zajišťuje, Michal Kocourek. Pro cestující byla zajištěná náhradní autobusová doprava.

DOMINIKA SVOBODOVÁ
ALENA GRYCOVÁ