U vjezdu do rodinného domu ve Velkých Pavlovicích se ve čtvrtek večer propadla silnice. U domu v ulici Horní se zničehonic objevila jáma, která se postupně zvětšila až na zhruba čtyři krát čtyři metry. Místo se propadlo právě v okamžiku, kdy na něj najelo osobní auto.

„Podruhé jsem se narodil. Myslel jsem, že mi upadlo kolo. Najednou byl pode mnou dvoumetrový kráter. Rychle jsem vyskočil z auta. To jsme pak ještě večer za pomoci hasičů vytáhli,“ popisoval nečekané drama řidič, který chtěl z osobních důvodů raději zůstat v anonymitě. V redakci ale jeho jméno známe.

Nikomu se naštěstí nic nestalo. Tím ale problémy neskončily. Ukázalo se totiž, že dům v sousedství propadliny může mít narušenou statiku. Do země patrně delší dobu prosakovala voda z poškozeného vodovodního potrubí. Ta také podemlela silnici.

„Dům vlhnul už delší dobu, měli jsme mokrou stěnu od průjezdu. Teď se udělala prasklina přes celou štítovou stěnu a postupně se rozšiřuje. Je vidět, že to dále pracuje. Uvidíme, co na to řekne statik,“ přemýšlela v pátek dopoledne Jana Šmídová, která v ohroženém domě bydlí.

Plné ruce práce

Statik byl na místě už v noci, to ale nedokázal poškození domu posoudit. Dorazily také dvě jednotky hasičů, a to velkopavlovičtí dobrovolníci a profesionálové z Hustopečí. Měli plné ruce práce. Objekt podepřeli dřevěným pažením a ještě v noci udělali i další opatření, aby zajistili řidičům kolem propadliny bezpečný průjezd a dům zachránily. Unikající voda totiž úřadovala i pod garáží. Pod domem jsou ke všemu staré, nevyužívané sklepy.

„Co dělat jsme měli do jedenácti hodin večer. Hrozilo, že se se utrhne nejen část nejvíce ohroženého domu, ale i dalšího v sousedství. Napřed jsme však museli zachránit auto. Viselo nad jámou a díra se stále zvětšovala. Hrozilo, že by do ní celé spadlo,” popisoval starosta velkopavlovických dobrovolných hasičů Petr Hasil.

„Co to bude dělat dál, to nikdo neví. Hned večer hasiči díru zasypali drtí, aby se to zpevnilo. Ještě že tak. Také se mohlo docela dobře stát, že do rána by byl barák na zemi,“ oddechla si Šmídová, že nedošlo k nejhoršímu.

„Dům je v pořádku, nic závažného se nestalo. Přesto ho raději necháme zkontrolovat statikem. Podobných havárií máme za rok deset. Pod zemí prostě prasklo litinové potrubí s vodou. Hasiči ale místo hned zabezpečili. Ještě dnes bude všechno opravené a v pořádku,“ uklidňoval v pátek velkopavlovický místostarosta Zdeněk Karber.

Statik nakonec odpoledne nařídil zalít zalít dutiny pod domem speciálním betonem. Na své náklady ho nechalo přivézt město.

„Beton nalévali pod dlažbu do průjezdu. Vyprávěli, že se stejnou hmotou zalévali i propadlé sklepy v Bořeticích. Jen doufám, že tam nezůstane nějaká bublina. Statik mi říkal, že to bude sedat, je to podmočené a narušené. Tak uvidíme na jaře,” nechtěla Šmídová po ukončení odpoledních prací raději nic zakřiknout.