V Břeclavi vyhasl mladý život. Zbytečně. Dvanáctiletý hoch se zřejmě předávkoval plynem ze spreje, kterým se plní zapalovače. Tragédie zasáhla i do života školy, kam mladík chodil.
„Všichni učitelé i žáci byli situací zaskočeni a otřeseni. Škola nemá žádné informace o události. Víme jen, že se nestala ve školní budově,“ sdělila ředitelka Základní školy Slovácká v Břeclavi Iva Jobánková.
Policie uvalila na případ informační embargo. „Tento případ šetříme. Vzhledem k tomu, že se jedná o nezletilé dítě, neposkytujeme žádné informace,“ uvedla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.
Podle informací Břeclavského deníku se neštěstí odehrálo v pondělí odpoledne. Chlapec byl venku se svou kamarádkou a měl u sebe sprej na doplnění plynu do zapalovačů. Dívce údajně nabízel, ať se taky nadýchne, že plyn způsobuje příjemné halucinace. Ta se však bála, a tak mladík vdechoval obsah spreje sám.
Lidé ho pak údajně našli bezvládně ležet. Zřejmě u něj došlo k srdeční zástavě.
O neštěstí se v dalších dnech dozvěděli jeho spolužáci. Podle jedné dívky, která na školu také chodí, o případu mezi sebou mluvili. Nějaké informace o tragédii totiž podle ní prosákly do dalších tříd i od učitelů.
„Děti o události informovala zástupkyně školy. Učitelé si se žáky povídali a rozebírali vzniklou situaci. Se spolužáky ze třídy ve středu pracovala školní psycholožka,“ řekla Jobánková s tím, že podobnou tragédii ve škole nepamatuje.
Neštěstí s podobným scénářem se odehrálo v září roku 2007 na Znojemsku, konkrétně v Hrušovanech nad Jevišovkou. Čichání plynu se tehdy stalo osudným třináctiletému chlapci. S dalšími hochy natahoval do nosu plyn z bombiček určených do plynových zapalovačů.
„Bylo jich tam ten večer asi devět a mezi nimi taky jeden dospělý, možná osmnáctiletý kluk. Ten taky donesl zapalovač,“ uvedl chlapcův vrstevník.
Lékařka z toxikologického centra tehdy uvedla, že chlapcova smrt byla zřejmě reakcí na nedostatek kyslíku. Bombičky do zapalovačů se totiž plní butanem, který vytěsňuje kyslík. Při vdechování většího množství butanu tak může dojí k udušení.
Podle mluvčí břeclavské nemocnice Radomíry Schweitzerové se lékaři v nemocnici ročně potýkají s patnácti až dvaceti případy otrav, při nichž u dětí následuje kolaps organismu. Převažují otravy alkoholem. „Zhruba ve třech případech ročně se prokáže použití drog. To je trend posledních zhruba tří let. Předtím to bylo opačně, tedy víc případů požití drog a méně alkoholu,“ vypočítala Schweitzerová. Nicméně aby zabíjel plyn ze zapalovače, takový případ je velmi ojedinělý.