Auto nedalo přednost při výjezdu z vedlejší silnice. Na hlavní se střetlo s jiným a obě pak ještě s dalším. Při nehodě, která se stala v srpnu v Kyjově na Hodonínsku, zemřela žena. Na jihu Moravy odborníci evidují do října už patnáct mrtvých právě kvůli nedání přednosti v jízdě. Je to nejvíc případů z celé republiky, tvoří takřka třetinový podíl všech jihomoravských smrtelných nehod.

Na některé řidiče nerespektující dopravní pravidla si postěžoval například Jan Sztanko z Podivína na Břeclavsku. Nebezpeční jsou podle něj především řidiči kamionů. „Mají v ruce mobily a telefonují,“ upozornil.

Tragická nehoda v Kyjově.
Havárii tří aut nepřežila jedna žena. Příčina smrtelné nehody? Nedání přednosti

Podle Jindřicha Friče z Centra dopravního výzkumu má nedání přednosti v jízdě několik důvodů. „Nehody vznikají třeba nesprávným vyhodnocením situace v provozu nebo nepozorností například v důsledku zanedbání potřeby vyhledat informaci či přetížení pozornosti řidiče,“ uvedl Frič.

Smrtelné nehody v Jihomoravském kraji:
- počet usmrcených lidí kvůli nedání přednosti v jízdě (do října): 15 (nejvíce v republice; 27 procent všech usmrcených v kraji)
- nejčastější příčiny usmrcení kvůli nedání přednosti: nedání přednosti při odbočování vlevo, nedání přednosti proti příkazu dopravní značky Dej přednost v jízdě, nedání přednosti chodci na vyznačeném přechodu
- celkový počet smrtelných nehod v kraji (do 18. listopadu): 69 (o 18 víc oproti roku 2018)
- největší nárůst smrtelných nehod v okrese: Znojemsko 20 (o 12 víc oproti roku 2018)

Krajský koordinátor Besipu Pavel Čížek řekl, že k nehodám přispívá také dnešní uspěchaná doba a jejich honba za penězi. „Telefonují, snaží se všechno vyřídit, všechno stihnout. Myslí si, že se jim nemůže nic stát, ale jen do okamžiku nehody,“ poznamenal Čížek.

Podle něj jsou vidět řidiči s telefonem u ucha často i při čekání v kolonách. „A to také v autech, která mají handsfree,“ zdůraznil.

Frič upozornil, že na nehody může mít vliv i špatné uspořádání křižovatky. „Pravděpodobnost vzniku nehod kvůli nedání přednosti v jízdě se zvyšuje také s přibývajícím věkem řidiče,“ poukázal.

V letošním roce se zvýšil počet mrtvých v kraji. K osmnáctému listopadu jich bylo devětašedesát, o osmnáct více než v loňském roce. Největší nárůst zaznamenali na Znojemsku. Registrují jich dvacet oproti loňským osmi. Výrazně tomu napomohla minulý týden nehoda u Pavlic na Znojemsku. Zahynulo tam pět lidí včetně čtyřměsíčního dítěte. „Apelujeme, aby lidé řídili s respektem a plně se věnovali řízení a brali také ohled na ostatní účastníky silničního provozu,“ sdělil policejní mluvčí Pavel Šváb.

Ilustrační foto.
Tragická nehoda na silnici smrti. Srážku s náklaďákem nepřežil řidič auta

Vyšší počet smrtelných dopravních nehod evidují třeba dopravní policisté na Břeclavsku. „Celkem máme už osm mrtvých, o tři víc než loni,“ vyčíslil vedoucí tamního inspektorátu Jiří Mach.

Podle něj je potřeba řidičům neustále připomínat, jak se mají za volantem chovat. „Někteří jsou nepoučitelní. Na druhou stranu nemůžeme být všude. Takové početní stavy nemáme, ani to není reálné,“ uvedl Mach.

Ilustrační fotografie.
Řidiči na přejezdech? Hazardéři se smrtí. Závory dokonce nadzvedávají

Koordinátor Besipu Čížek přesto zdůraznil, že jediní, kdo řidiče v současné době usměrňuje, jsou policisté. „Šoféři nemají školení nebo přeškolení. Jediní, kdo je vychovává, jsou policisté s pokutami,“ doplnil.