„Od ledna dopravní policisté šetřili 111 případů, které si vyžádaly osm lidských životů. S těžkým zrněním převezli zdravotníci do nemocnic dvanáct lidí, s lehkým jednadevadesát,“ popsala ve zkratce břeclavský policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce tak policie zaznamenala pokles o téměř čtyři sta dopravních nehod. Horší je to však s jejich následky. Letos totiž zemřelo na silnicích o dva lidi více než vloni.

„Do července tohoto roku zemřelo na silnicích Břeclavska šest lidí, s těžkým zraněním skončilo v péči lékařů třináct, s lehkým sto dva,“ uvedla mluvčí.

Hlavní podíl na nepříznivé statistice následků má měsíc červen. V něm totiž dopraváci řešili třiadvacet nehod, při kterých zemřeli hned tři lidé.

Na začátku června přišla o život sedmdesátiletá důchodkyně při srážce dvou aut mezi Valticemi a Mikulovem. Při této nehodě skončilo v péči záchranářů také šest zraněných.

„Další tragédie se odehrála na rychlostní silnici z Mikulova do Brna. Do protisměru přejel řidič osobního auta značky Citroen a narazil do autobusu. K poslednímu úmrtí došlo v obci Kobylí v polovině měsíce. Náhodní svědci našli dvaapadesátiletého muže, který jel pravděpodobně po chodníku a narazil do stromu. Tuto nešťastnou událost ještě stále šetříme,“ připomněla Haraštová.

Přestože dopravních nehod ubylo, policisté nechtějí ponechat nic náhodě a nezahálejí. Právě naopak. V prázdninovém období mohou řidiči počítat se stále větším počtem uniformovaných mužů zákona na silnicích, tím pádem také dopravních kontrol.

„Zejména v letních měsících budou dohlížet na bezpečnost a plynulost silničního provozu. Samozřejmě, že se zaměří i na alkohol a drogy za volantem,“ slibuje Haraštová.

Právě alkoholu a drog u řidičů rapidně přibylo. Letos policisté nachytali už 229 opilců a patnáct těch, kteří za volant usedli pod vlivem drog. V loňském roce tato čísla byla přitom o poznání nižší.