Tři srny při jediné jízdě srazil Petr Bílek z Velkých Bílovic na Břeclavsku před časem na silnici u Starého Poddvorova na Hodonínsku. Jedna mu skočila na předek, druhá do boku, poslední se auto snažila přeskočit. Na jihu Moravy se od letošního dubna do září střetlo se zvěří 537 řidičů. Vyplývá to ze Srna indexu, který tento týden vydala Generali Česká pojišťovna s Centrem dopravního výzkumu.

Nejrizikovější úsek v kraji je na silnici mezi břeclavskou místní částí Poštorná a rakouským Reintalem u tamní čerpací stanice. Ve sledovaném období se tam srazilo s volně žijícím zvířetem sedm aut, škoda dosáhla 210 tisíc korun. „Jedním z nejhorších je i úsek na silnici mezi Břeclaví a Valticemi,“ zmínil vedoucí břeclavského dopravního inspektorátu Jiří Mach.

Právě tamní lesy jsou plné zvěře. Mnozí řidiči ale na možné nebezpečí nedbají. „Vůbec nerespektují značky, které na zvěř upozorňují. Musí předpokládat, že jim do cesty může skočit třeba srnka,“ uvedl Mach.

Pro zvětšení klikněte.Zdroj: Deník/Markéta EvjákováJako ochranná opatření fungují například plašiče, odrazné prvky či pachové ohradníky. „Také by bylo vhodné, aby zemědělci pokud možno nevysazovali k silnicím třeba kukuřici," podotkl Mach.

Podle Srna indexu se v kraji auto se zvířetem srazí vzhledem k hustotě silniční sítě průměrně na každém osmém kilometru. Bílek má za sebou střety se srnkami i zajícem. „Když je někde remízek, je velká pravděpodobnost, že tam bude i zvěř. V úseku, kde ji častěji potkávám, zpomaluji. Vyplácí se to,“ řekl řidič.

Nejnákladnější jsou podle zkušeností Generali České pojišťovny nehody způsobené srážkou s divokým prasetem. Nejproblematičtější pak dvě hodiny před půlnocí a dvě po ní. „S přechodem na zimní nebo letní čas počet střetů vždy skokově narůstá,“ přiblížil za pojišťovnu Patrik Nauš.

V meziročním srovnání se na jihu Moravy počet srážek se zvěří snížil, a to zhruba o 150 případů. Michal Bíl z Centra dopravního výzkumu míní, že na statistiku měla vliv první vlna koronavirové pandemie. „Už v první polovině března prudce klesla intenzita dopravy,“ připomněl.

Opatřeními souvisejícími s koronavirem si vysvětluje snížení počtu srážek s volně žijícím zvířetem také Miloš Fischer z Českomoravské myslivecké jednoty.

To však podle něj neznamená, že riziko neexistuje. Vyšší počet lidí chodících do přírody měl velký vliv na změnu chování zvěře. „Lidé ji velmi ruší a svou aktivitu tak přesunuje více do nočních hodin. Zároveň před turisty uniká i přes silnice a kvůli tomu dochází ke srážkám přes celý den. Tedy i mimo tradiční hodiny po západu a před východem slunce," doplnil Fischer.

V porovnání s ostatními kraji policisté registrují ve sledovaném období letošního roku na jihu Moravy méně střetů se zvěří než na sousední Vysočině i v Olomouckém kraji. V prvním kraji jich napočítali 909, ve druhém 550.