Rok od tragédie se toho příliš nezměnilo. Viníkovi sice soud udělil trest, ale přejezd více bezpečí nenabízí. Koncem června tu po srážce s vlakem zemřel další člověk, dva cestující zůstali po nárazu zranění. „Obě nehody jsme prověřovali a následně potvrdili příčinu. Řidiči vjeli na železniční přejezd v době, kdy bylo v činnosti výstražné signální zařízení a v podstatě tak nedali přednost vlakové soupravě," shrnul s odstupem obě smrtelné události hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Přitom za vjíždění na přejezd i proti červenému světlu hrozí řidiči na místě pokuta dva a půl tisíce korun. „Ve správním řízení pak dva a půl tisíce až pět tisíc korun a šest trestných bodů na konto řidiče," upřesnil Zámečník.

Ani to ale oba muže za volantem od ignorování výstražných signálů neodradilo. Pro záchranu dalších lidí zřejmě nezbývá než další bezpečnostní krok. „V závěrečné zprávě bude pravděpodobně doporučení. Jeho součástí bude nejen zabezpečení přejezdu světelnou signalizací, jak je tomu v tuto chvíli, ale aby byla tato signalizace doplněná závorovými břevny," sdělil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

S tím už počítá i vedení Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). „Přejezd máme v plánu doplnit závorami, a to společně s přejezdem ve Vnorovech. Tato technická modernizace by se mohla uskutečnit v roce 2017, celkové náklady dosahují třiceti milionů korun," informoval Hodonínský deník Rovnost Marek Illiaš z tiskového oddělení SŽDC.

Pozůstalí obětí tragických nehod chtějí blízko strážnického přejezdu postavit pomník. „Rozhodnutí o jeho umístění je zcela v kompetenci místního oblastního ředitelství, jeho verdikt nemohu předjímat. Pomníčky ve zvláštních případech povolujeme. Musí však být umístěné tak, aby byly přístupné z místních cest a v dostatečné vzdálenosti od osy kolejí, aby se na místě naprosto vyloučila možnost dalšího neštěstí," vysvětlil Illiaš.