„Býk utekl ze Zemědělského družstva Velké Pavlovice. Oznámení o tom jsme přijali v půl jedenácté dopoledne. Hlídky začaly ihned monitorovat okolí," informovala břeclavská policejní mluvčí.

Zvíře urazilo asi dvoukilometrovou vzdálenost od družstva a dostalo se až k dálnici D2. Tam mohlo ohrozit projíždějící řidiče. Po jedenácté hodině hlídka zvíře objevila.

„Aby policisté zabránili vběhnutí na dálnici, kde by mohlo dojít k vážnému ohrožení řidičů, použili k zneškodnění nebezpečného zvířete služební střelnou zbraň. Policista několika výstřely býka usmrtil," potvrdila Haraštová. V danou chvíli to podle ní byla jediná možnost, jak odvrátit nebezpečí. Zásah se obešel bez jakéhokoliv ohrožení osob.

Prorazil závoru

Družstvu vznikla škoda třicet tisíc korun. Přesto je výkonný ředitel Zemědělského družstva ve Velkých Pavlovicích Štefan Greguš přesvědčený, že se policisté rozhodli správně. Soudí tak podle zkušeností z minulosti, kdy se jiný býk dostal přes svodidla do dálničního provozu. Výsledkem byla srážka s dodávkou.

„Naštěstí se nikomu nic nestalo, jen na autě vznikla škoda kolem dvaceti tisíc korun. Určitě je lepší zvíře usmrtit, než aby se, nedejbože, někdo na dálnici zabil," tvrdí Greguš.

Stejně jako v minulosti, také včera byly snahy zemědělců o nahnání zvířete zpět do ohraničeného prostoru marné. Zkoušeli to pomocí aut i traktorů. Zbytečně. Býk se odmítal podvolit. Jak se vlastně dostal ven? „Stalo se to při přehánění zvířat z jednoho kotce do druhého. Na kotcích jsou branky, které jsou zajištěné závorami a ty jsou ještě zajištěné karabinou. Ta se však uvolnila, býk to vyrazil a utekl," popsal ředitel.

Chovatelé chtěli pomoc od myslivců, ti však podle Gregušova vyjádření museli odmítnout. Nemají totiž právo střílet domácí zvířata. Nakonec se toho z bezpečnostních důvodů ujali policisté.

V minulosti trvalo nahánění býka i tři dny, přesto bylo neúspěšné. Na dotaz, zda lze podobným událostem zabránit, ředitel Greguš kroutil hlavou. „Každé zvíře je jiné. Některé patří ke klidnějším, jiné naopak dominantnějším. Zvířata nejsou specializované na to, aby se chovala slušně. Jsou chovaná na maso a když cítí, že mohou utéct na svobodu, udělají to," říkal Greguš.

Oprávněnost zásahu podle zákona odsouhlasili velící důstojníci břeclavské policie, vyrozumění se objeví také na stole státního zástupce. „My bychom se tím zabývali pouze v případě podezření z trestného činu," sdělila mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Radka Sandorová.