„Voda ve vjezdech do průjezdů dosahovala až do výše metru a dvaceti centimetrů. Sifóny v prádelnách a garážích se proměnily v tryskající gejzíry. V některých místnostech voda sahala až do výše sedmdesáti centimetrů,“ popisuje starosta obce Václav Surman.

Bezmocní majitelé domků jen bezradně přihlížejí a zoufale telefonují o pomoc, komu se jen dá. „Dělej něco,“ prosí starostu, manžela, nebo cizí hlas na lince tísňového volání. Každý se snaží zachránit ze zaplavených částí svých domovů všechno, co se dá.

Mezitím už jsou dávno na místě hasiči, které přivolal vyslaným varovným signálem starosta. Do čerpáním vody ze zatopených domů se zapojují dobrovolníci z Bořetic, Velkých Pavlovic a také Kobylí. Přijeli do patnácti minut. „Velmi jim děkuji za rychlou, nezištnou pomoc, kterou lidem poskytli,“ nezapomíná bořetický starosta na slova díků.

Ve čtvrt na pět ale znovu hřmí a z oblohy opět padají dešťové kapky. V očích pohromou postižených lidí je vidět zoufalství a obrovský strach. Naštěstí hasiči jsou na místě připraveni znovu pomoci. „Nepřeji nikomu, aby to zažil. Škody na životech, zaplať Pán Bůh nejsou, ty materiální se v tu to chvíli vyčíslit nedají,“ bilancuje v podvečer starosta.

„Dobrovolní hasiči z Modrých Hor dokázali, že opravdu plní své poslání. Považuji to za obrovský posun společnosti k toleranci a vzájemné úctě. Važme si toho, že jsou mezi námi takoví, kteří jsou ochotni se obětovat,“ vyzývá Surman po čtvrteční zkušenosti.