„Oba byli opilí a předtím měli v restauraci někoho fyzicky napadnout. Když se odtud vymotali, požďuchovali se nejdříve mezi sebou, a pak jeden z nich do psa dvakrát kopl. Druhý chtěl taky, ale uklouzl a spadl na zem. V tu chvíli se na něj pes vrhl,“ popsal případ, který se stal během zhruba dvou minut velitel Městské policie Mikulov Jiří Hamerník.

Strážníci měli incident na očích, protože v místě sleduje dění bezpečnostní kameru. Ta vše zachytila a záznam je usvědčil z vyprovokování zvířete.

Podle Hamerníka už oba útočníci měli dříve problémy se zákonem. „Jsou to v uvozovkách naši staří známí. Vždyť normální člověk by nic takového neudělal. Oba byli podnapilí a překvapivě přesto natolik duchapřítomní, že měli sílu a schopnost reagovat tak, že do psa bušili pěstmi,“ poukázal Hamerník. Psa strážníci zpacifikovali až narkotizační puškou a umístili do kotce.¨

Veterináři nakonec psa utratili

Oba agresoři vyvázli z incidentu daleko lépe než útočící pes. Měli od pitbula pořádně potrhanou kůži na rukou, ale život vyprovokovaného psa nakonec uhasl po zásahu veterináře. „Pes byl bez majitele a měl projevovat zvýšenou agresivitu. Navíc nebyla známa anamnéza. Museli jsme proto přistoupit k jeho utracení,“ sdělil pracovník státní veterinární správy Jan Čambala.

Podle Hamerníka bylo zvíře velmi zbídačené. „Byl prý používaný na zápasy v psí aréně. Po konfliktu byl vystresovaný, prostě zničený od člověka. Zlomené zvíře už nikdo nenapraví,“ podotkl velitel mikulovských strážníků. To, že případ ukončila nutná smrt zvířete, je podle něj důsledkem špatného chování člověka systémem využít a použít.

Jeden z napadených bratrů se v rozhovoru pro Českou televizi vyjádřil neurčitě. Prý si toho moc nepamatuje. „Prostě já nevím, seběhlo se to tak rychle. Byl jsem v šoku. Drapl mě a táhl po schodech za tu ruku až navrch,“ sdělil Marcel Salay. K tomu, co útoku předcházelo, na kameru nic neřekl.

Mladý Rom si pouze stěžoval na hluboké rány na paži a že nemůže hýbat se dvěma prsty. „Brácha je bez prstu,“ řekl České televizi.

Podle velitele mikulovské městské policie oba tvrdí, že pes patřil jakémusi Jirkovi z Milovic. „Toho nikdo nezná. Jiný svědek zase řekl, že ho měl někdo koupit za pět set korun. Pes však nebyl přihlášený,“ nastínil Hamerník.