Jen namátkou, co se odehrálo za poslední měsíce: supercely, dvě tornáda za sebou v jedné obci (Lubná na Svitavsku) i na jiných místech v republice, extrémní vedra, šílené bouřky s tisíci blesky a velkými kroupami, bleskové povodně, polámané a vyvrácené stromy i v centrech měst a v městských parcích, pět set zásahů hasičů za jeden víkend v jednom kraji apod.

Občas mě předpověď počasí namíchne, protože se nenaplní nebo je dost nepřesná. Je ale každopádně jasné, že meteorologie stojí v současné době před velkými výzvami, aby včas varovala a pomohla se lidem připravit. Vždyť i lovce bouřek jsme před pár lety znali právě jen z amerických filmů, a nyní pomáhají dokumentovat a pochopit ničivé jevy i u nás. Už ani nevím, kolikrát jsem letos stál s obavami u okna a přemýšlel, jestli nám na auto nebo na skleník nespadne strom a jak to asi vypadá jinde u příbuzných a kamarádů.

O lidech, které letos počasí dostalo na kolena a zničilo jim majetek, jsme letos psali až moc. Snad k nim nikdy nebudete patřit a snad se počasí aspoň trochu umoudří.