Například čtenářka Markéta z Pelhřimova píše: „Chtěla bych nabídnout byt pro ubytování Ukrajinců, kteří prchají před válkou. Je to 3+1 v panelovém domě.“ Martin z Prahy nabízí místo, ale i možnost pro uprchlíky na hranice dojet. Ozvali se i majitelé penzionů s volnou kapacitou, že zdarma umístí rodiny s dětmi ve svých prostorech. Silvie ze středních Čech napsala, jak moc ji situace uprchlíků zasáhla a také nabízí volné pokoje v jejich rodinném domě. Josef ze Zlína a další jsou ochotni a schopni zajistit dopravu lidí z hranic kamkoliv po republice. Lenka, podle jména sama z Ukrajiny, nabídla naším prostřednictvím tlumočnické služby.

Mnozí z vás čekají na impuls a jsou připraveni zorganizovat sbírku jakéhokoliv zboží na pomoc lidem uvnitř válečného konfliktu, ale i těm, co ze země ve strachu o život utíkají.

Manželé, oba lékaři, z Plzně jsou ochotni poskytnout konkrétní rodině finanční pomoc, pomoc s vybavením oblečením a hygienickými prostředky a se zajištěním ubytování a eventuální pracovní možnost. „Dále bychom mohli poskytnout lékařskou péči pro rodinu,“ píší plzeňští lékaři.

Mnozí z vás nabízejí pomoc lidem i jejich zvířecímu doprovodu. „Ubytujeme i pejsky, které si rodiny berou s sebou,“ čteme často v nabídkách na ubytování.

Reagují čtenáři od Plzně přes jih Čech směrem z Vysočiny na jih Moravy až do Zlínského kraje, hodně nabídek přichází ze severu Moravy, ale i severovýchodu Čech. Zapojili se čtenáři z Prahy a středních Čech, zkrátka napříč republikou.

Nabídky k nám došly například z Havířova, Bohumína, z Hradce Králové, Kladna, Nového Jičína, od Plzně, z Valašského Meziříčí, Milovic, Hodonína a Rousínova, z Krušnohoří, Kolína i z Vítězova u Kolína, Janovic, Prachatic, Třeboně.

Všechny nabídky předáváme do rukou specializovaným nadacím a organizacím, které budou ty z vás, kdo se s důvěrou obrátili na Deník, kontaktovat.

Děkujeme, za redakci

Alena Pancerová, zástupkyně ředitele redakcí
a Tomáš Herman, šéfeditor