Magazín VíkendMagazín VíkendZdroj: DeníkVzpomínky na legendu
Být slušný, příliš se nevyprodávat, moci se podívat do očí svým divákům i svým rolím… Tak nějak by asi mohl znít mravní kodex velkého herce a ještě většího člověka Josefa Abrháma. 16. května letošního roku jsme jeho smrtí ztratili jednu z posledních ikon českého divadla. Leccos se může vrátit, umění se čas od času opakuje – ale tento shůry posvěcený talent už nikdy nikdo nenahradí. Režisér Jiří Menzel o něm úplně vážně tvrdil, že jestli by někdo v dějinách tuzemské komedie mohl nahradit Vlastu Buriana, měl by to být právě Josef Abrhám. Vzpomínky na role i osobnost Josefa Abrháma otevírají aktuální vydání magazínu Víkend.

Jak se rodí velká deska?
Zvukař a producent Michal Pekárek stál u zrodu mnoha prvotřídních nahrávek, které už dnes patří do zlatého fondu české hudby. Kromě pěti alb autorské dvojice Petr Hapka a Michal Horáček pomohl na svět poslední desce Hany Hegerové Mlýnské kolo v srdci mém, velice osobnímu albu Richarda Müllera s názvem 55 nebo nejnovějšímu CD Jaromíra Nohavici Máma mi dala na krk klíč. S Martou Kubišovou točil album Soul, s Kollerbandem Unplugged, s Annou K. desku Nebe, s Michaelem Kocábem sólovku Za kyslík. Jak vzniká velké album a co musí nabízet, aby fungovalo ještě za desítky let od vydání? To zjistíte v rozhovoru s touto významnou osobností tuzemské popmusic.

Političtí šprýmaři
Když před sedmi lety svěsili členové radikální umělecké skupiny Ztohoven na Pražském hradě prezidentskou standartu a na jejím místě nechali vlát obří červené trenýrky, pomyslel si asi nejeden starší občan: „To za našich časů nebývalo.“ Ale bývalo! Už na počátku 18. století se v Praze utvořil spolek neohrožených kumštýřů, kteří si říkali Mravenci. I oni svéráznými způsoby protestovali proti establishmentu – například váženým měšťanům odstřihávali tehdy módní copy – a pak měli spoustu oplétaček s policií. Jejich alotria připomíná stejnojmenná hra, uváděná kdysi v Národním divadle. Co všechno prováděli, zjistíte při další procházce českou historií.

Udržitelný byznys
Situace na českém pracovním trhu je komplikovaná. Míra nezaměstnanosti navzdory předpokladům neroste, naopak roste počet volných pracovních míst. Ačkoli firmy mají zájem zejména o méně kvalifikované pozice, velký boj je také o profíky ve všech oblastech. A vyšší mzda jako hlavní motivace přestává fungovat. Naopak udržitelný přístup k byznysu může být trumfem, proč si člověk nakonec vybere právě vaši firmu.