více >>
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 06. 10. 2018 v 13:30

Komunální a senátní volby na jižní Moravě

Jižní Morava - Komunální i senátní volby na jižní Moravě skončily. Voliči rozhodli, kdo povede radnice na další čtyři roky a kdo bude reprezentovat Břeclavsko a část Brna v Senátu.

Komunální a senátní volby na jižní Moravě
 
06.10. 13:30

JIŽNÍ MORAVA - Vítáme vás u online reportáže z komunálních a také senátních voleb na jihu Moravy. Až do večera vás budeme informovat o průběhu sčítání hlasů, o dění ve štábech a o dalších zajímavostech, které se stanou. 

06.10. 13:36

VEDROVICE – Hodinu a půl před uzavřením volebních místností měly jednu z nejvyšších volebních účastí Vedrovice na  Moravskokrumlovsku. Odvolit přišlo 70 % oprávněných voličů. Lidi tam podle starosty Richarda Jenderky v urnám přivedla mimo jiné aféra kolem konkursu na ředitele základní školy. „Proto si myslím, že se zvedli v takovém počtu a šli vyjádřit vhozením lístku svůj názor i na tuto věc,“ konstatoval první muž obce. V roce 2014 tam k urnám zamířilo 63,8 procenta voličů.

06.10. 13:43

BŘECLAV (senátní volby) – Oranžové siluety vyrostly před volbami podél silnic na Břeclavsku. Na kampaň kandidáta do senátu Jaroslava Války ze sociální demokracie si někteří lidé stěžovali. Podle kritiků si panáky, umístěné kousek od krajnice, za snížené viditelnosti mohli řidiči splést s neosvětleným chodcem a zazmatkovat. Válka na Facebooku uvedl až v pátek, že siluety měla na starost reklamní agentura a že je nechají odstranit.

06.10. 13:46

KRAJ – Podle politologa Otty Eibla v komunálních volbách funguje spíše kontaktní kampaň. „Nicméně na úrovni velkých měst jako je Brno je samozřejmé komunikaci doplňovat skrze sociální sítě,“ doplnil odborník.

06.10. 13:52

HORNÍ BŘEČKOV – V sobotu krátce před polednem dorazila k volební urně v Čižově, částí Horního Břečkova Markéta Chudová. Volit přišla v bílých svatebních šatech těsně předtím, než společně s osmdesáti svatebčany odjela do kostela v Horním Břečkově, aby řekla „ano“ svému budoucímu muži. Pro vesničku na Vranovsku to byl výjimečný okamžik. „Nepamatuji si, že by u nás volila nevěsta. Pokud vím, Markéta Chudová si chtěla svůj velký den ozvláštnit. K volbám ji tedy doprovázelo asi patnáct aut se svatebčany. Členky volební komise dostaly pro zpříjemnění své práce cukroví a dorty. A církevní obřad v našem kostele je také zvláštností, velmi dlouho u nás nebyl,“ sdělila starostka Horního Břečkova Petra Formanová. Společně s Markétou Chudovou volil i její bratr Tomáš Chodo, který šel své sestře za svědka. K volební urně přišla také babička nevěsty Markéta Švestková.

Nevěsta Markéta Chudová ve volební místnosti v Čížově.

06.10. 13:55
06.10. 13:57

BRNO - Do sobotní jedné hodiny odpoledne zamířilo v Brně 47,29 % oprávněných voličů, informoval mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek. V posledních komunálních volbách v roce 2014 v Brně volilo 38,69 % lidí. Volební místnosti se uzavřou ve dvě hodiny odpoledne.

06.10. 13:57

BRNO - Lidé žijící ve volebním okrsku číslo 59 Brno-město volí v pátek a v sobotu také své zástupce do senátu. „V tomto obvodu odvolilo v sobotu do jedné hodiny odpoledne 37 % oprávněných voličů," uvedl za brněnský magistrát Filip Poňuchálek.

06.10. 13:59

ZNOJMO - V poslední hodině voleb přišel svůj hlas odevzdat lídr znojemského hnutí ANO, místostarosta Jan Blaha. „S rodinou chodíme volit v sobotu pravidelně, tentokrát jsem šel přímo z radnice. Dopoledne jsem oddával čtyři svatby a k tomu byla ještě dvě vítání občánků,“ uvedl Blaha. Volební výsledek příliš odhadovat nechtěl. „S pokorou vyčkám rozhodnutí voličů. Výsledky mohou bát velmi těsné, ale mohou nám přinést i vítězství. V každém případě doufám, že bychom mohli zdvojnásobit počet mandátů z dosavadních čtyř na osm. Pokud by jich bylo devět, byl by to důvod k oslavě,“ dodal Blaha.

V poslední hodině voleb přišel svůj hlas odevzdat i lídr hnutí ANO, jednoho z favoritů voleb ve městě, místostarosta Jan Blaha.

06.10. 14:00

KRAJ - Právě se uzavřely všechny volební místnosti, začíná sčítání hlasů. Uzavírání volební místnosti ve vyškovské Základní škole Purkyňova.

06.10. 14:07

HODONÍN – Hodinu před uzavřením volebních uren překročila v Hodoníně volební účast tu z před čtyř let, když nedosáhla ani třiceti procent. Dnes ve 13.00 byla už téměř čtyřiačtyřicet procent. „Účast je skutečně lepší, než tomu bylo u posledních komunálních voleb,“ potvrdil mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček.

06.10. 14:07

ZNOJMO – Nulový zájem volit registrovala znojemská věznice. Podle mluvčí Ludmily Lenikusové se prý nikoho z odsouzených volby netýkaly. 

06.10. 14:08

JIŽNÍ MORAVA – Ve dvě hodiny odpoledne se na jižní Moravě uzavřely volební místnosti. Do sobotní jedné hodiny odpoledne přišlo na jižní Moravě k volbám 51,66 % oprávněných voličů. Vyplývá to z informací z jihomoravského krajského úřadu. Nejvíce lidí volilo v Osikách na Tišnovsku, tam přišlo k urnám 92 ze 106 oprávněných voličů, tedy 86,8 %. Nejméně lidí naopak zamířilo k urnám v obci Višňové na Znojemsku, jen 24,4 % oprávněných voličů.

06.10. 14:13

ZNOJMO – Někteří voliči měli potíže zcela správně pochopit systém, podle kterého v komunálních volbách hlasuje. „Setkali jsme se i s případem, kdy si volička vystřihla kandidátku, které chtěla dát hlas, a chtěla ji do obálky vložit samostatně. Včas se nás ale zeptala, vydali jsme ji nový hlasovací lístek, který si už upravila správně a bez problému odhlasovala,“ řekla Hana Bílková, předsedkyně jedné z komisí v centru Znojma. Na správné hlasování se ptali voliči i v jiných okrscích. „V jednotlivých případech se nás voliči ptali, jak lístek správě upravit, těm jsem vysvětlil, jaké možnosti mají. Většinou ale hlasovali bez problémů,“ řekl předseda další okrskové komise Emanuel Macoun.

06.10. 14:20

BLANSKO – K nejstarším voličům ve městě patří Vlasta Oláhová. K volbám podle svých slov chodí pravidelně. Nevynechala je ani tentokrát. Společně s dalšími přibližně dvaceti starými lidmi hodila hlas do urny, kterou přinesli členové volební komise do blanenského Senior Centra. „K volbám by podle mého lidé chodit měli. Jak jinak se pak dá něco změnit? Alespoň tak to vidím já. Osobně bych se přimlouvala za rozšíření spojů městské hromadné dopravy v Blansku. Když mi ujede autobus tak čekám i hodinu,“ řekla žena.

06.10. 14:22

BŘECLAVSKO – Nejstarším kandidátem na Břeclavsku je osmaosmdesátiletá Dagmar Urbancová z Klentnice. V okresním městě je to pak čtyřiaosmdesátiletý středoškolský učitel a skaut Jiří Rufer. Osmnáctiletých kandidátů je v regionu celá řada. Třeba Filip Texl z Břeclavi studuje třetí ročník střední školy. Průměrný věk kandidátů na Břeclavsku je 45,88 let. Více si přečtěte zde

06.10. 14:26

HUSTOPEČE, VALTICE – Ve dvou městech na Břeclavsku letos přesunuli některé volební místnosti kvůli souběžným slavnostem vína a burčáku. Některým lidem v Hustopečích stejný termín voleb a komerční akce vadí. Vedení radnice přijalo opatření, aby případní opilci nenarušili průběh voleb. „Volby se odehrávaly bez problémů. Žádné voliče v podnapilém stavu jsme tu neměli,“ řekla předsedkyně z jedné volebních komisí v Hustopečích Hana Šalášková. Více si přečtěte zde.

Burčákové slavnosti v Hustopečích.

06.10. 14:29

BRNO – Voliče kandidáti do brněnského zastupitela oslovovali také z prostředí svých stánků. Na náměstí Svobody lidé našli stánek TOP 09, ANO 2011 i Zelených. Náměstí bylo kontaktním místem také lidovců. O kousek dál v České ulici stál na tradičním místě stánek občanských demokratů a za ním sociálních demokratů. Starostové a nezávislí se utábořili nedaleko, a to v Kobližné ulici. Na hlavním nádraží mohli voliči navštívit stánek SPD.

06.10. 14:30

SLAVKOV U BRNA – Komunální volby bere vážně Slavkovanka Eva Lojková. I proto je s volební účastí, která přesáhla padesát procent, spokojená. „Jsou důležité, volíme si přece vedení města. Myslím, že měli jít volit všichni, kdo můžou. Současné vedení města mi vyhovuje. Těší mě, že nemusím volit jen stranu, ale i kandidáty jednotlivě, proto jsem rozdávala křížky přímo těm, kterým fandím,“ neměla problém s vyplněním hlasovacího lístku Lojková.

06.10. 14:30

BRNO - Několikrát denně v pátek i v sobotu kontrolovali okolí volebních místností brněnští strážníci. Zatímco při letošních lednových prezidentských volbách hlídky ve volebních místnostech třeba poskytovaly pomoc epileptikovi nebo odchytávaly holuba, který vlétl do volební místnosti v centru Brna, při nynějších komunálních volbách nic řešit nemusely. „Nevyskytla se sebemenší komplikace," řekl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.