„A-tým obsadil v extralize nakonec deváté místo, což je velmi slušné umístění, nicméně je třeba uznat, že do posledního kola byla možnost sestupu z extraligy reálná. Pokud by však družstvo mohlo hrát celou sezonu v nejsilnějším složení, to znamená v sestavě Kalužný, Hoferik a Dvořáček, jsem absolutně přesvědčený, že o záchranu by se vůbec nehrálo, protože bychom měli minimálně o dvě vítězství více a nemuseli se tak strachovat do posledního kola o sestup,“ myslí si Matlach.

Zcela zásadní otázkou je však, co se bude dít dále? Extraliga mužů pronikla do televize, z každého kola se vysílá utkání. To je sice absolutně fantastická věc, ale pro hustopečský oddíl to paradoxně nemá jen výhody. „My jsme v poslední sezoně hráli pětkrát v televizi. Tato utkání se hrají ve čtvrtek v 18:00 hodin. Když hrajeme třeba v Hradci králové nebo v Ostravě, musí si naši hráči vzít dovolenou, protože všichni chodí do práce. To jsou sice ochotní dělat, ale nastal letos i případ, kdy jak Kalužný, tak Dvořáček, byli služebně v zahraničí a pak je obrovský problém, kdo vlastně nastoupí,“ vysvětluje předseda oddílu problém, se kterým bojuje kdejaký amatérský klub.

Nemají profi hráče

Jenže Agrotec hraje v extralize a je veřejným tajemstvím, že jsou vlastně jediným oddílem, který nemá žádného profesionálního hráče. V ostatních klubech hrají hráči, jejichž zaměstnání je stolní tenis, nebo studují. „Máme sice mladíky na střídavý start, ale i tak to bylo letos hodně složité. A tak se opět vracíme v Hustopečích k otázce, co dál,“ zamýšlí se nad budoucností Matlach.

Jak naznačil, pokud by chtěly Hustopeče dál hrát extraligu, musí mít minimálně jednoho hráče, který bude profesionál. S tím ale souvisí i další otázka, kde na to vzít peníze. Rok od roku se totiž příjem Agrotecu zmenšuje a zainteresovaní lidé otevřeně tvrdí, že není možné sehnat žádného nového sponzora, který by byl ochotný dát peníze do stolního tenisu. Přitom díky televizním přenosům je případným sponzorům určitě co nabídnout. „Dali jsme si cíl, do konce dubna rozhodnout, jestli budeme hrát extraligu dál, nebo se účasti v ní vzdáme. V tuto chvíli to je padesát na padesát. Ale i kdybychom rozhodli, že končíme, tak se to týká pouze extraligy, vše ostatní poběží dále,“ uklidňuje příznivce stolního tenisu Matlach.

Hustopečské béčko hrálo nejvyšší krajskou soutěž, tedy divizi, a skončilo nakonec na šestém místě, což je velmi slušné umístění, naproti tomu se tolik nevedlo C družstvu, které hrálo krajskou soutěž a skončilo na místě desátém a ještě bude čekat na výsledky všech kvalifikací, zda nakonec nesestoupí. D-tým hrál nejvyšší okresní soutěž a skončil na čtvrtém místě.

V mládežnických soutěžích jsme hráli v okresním přeboru družstev a chlapci skončili nakonec na sedmém místě. „Mládež má teď u nás v oddíle jasnou prioritu, hlavním trenérem mládeže je hráč extraligového áčka Petr Hoferik. Chlapci trénují čtyřikrát týdně, zúčastňují se celostátních i krajských turnajů. Je to sice běh na dlouhou vzdálenost, ale doufáme, že bude úspěšný,“ hodnotí oddílové naděje Matlach.

Již dnes chlapci dosahují výborných výsledků, například Filip Růžička je v celostátním žebříčku nejmladších žáků na sedmém místě. Ale i ostatní mladíci Hovězák, Pleskač, Hytych, Fíža nebo Groh mají šanci hrát stolní tenis na vysoké úrovni.