Na nejtěžším a zároveň nejprestižnějším dostihovém závodu na starém kontinentu bude mít i břeclavský region své želízko vohni. Vmezinárodní konkurenci se totiž vneděli představí desetiletý hřebec Askot.

„Už je sice postarší, ale myslím si, že by mohl vPardubicích překvapit. Je to spolehlivý steepler, nervózní určitě nebude,“ nechal slyšet majitel Askota bývalý žokej Pavel Průdek zRakvic.

Zkušený chovatel, který vaktivních letech dokončil slavnou Velkou pardubickou na pátém místě, bude ale celému mumraji na okruhu přihlížet jen zpovzdálí.

„Budu hodně nervózní, což ale rozhodně neplatí o Marcelu Novákovi, který sAskoten pojede. I když bude startovat vPardubicích poprvé, jsem přesvědčen o tom, že to zvládne,“ nepochybuje Průdek o kvalitách libereckého žokeje.

„To, že má náš region má na Velké pardubické zastoupení, je velká věc. Pro hodně lidí to hodně znamená. Tento dostih je tak náročný, že i samotné dojetí do cíle, je úspěch,“ zdůraznil rakvický chovatel.

Askot už má spažitem ve městě perníků své zkušenosti. Předloni totiž na tamním oválu dokončil na hezkém sedmém místě. „Když bude tentokrát do pátého, budu velice spokojen,“ zasnil se Průdek. „Má očividně formu, protože bez problému proklouzl kvalifikací.“

Jeho svěřenec, o něhož se stará od útlého věku, má za sebou vydařenou sezonu. V italském Trevisu vcross country na 5000 metrů začátkem dubna triumfoval. Vkvětnové Velké ceně města Pardubice dokončil pátý. Koncem září vitalském Meranu vcross country na 6000 metrů získal stříbro.

„Je velice dobře připravený. Ty výsledky zpředchozí části sezony to jen dokládají. Ale teprve uvidíme, jak celá Velká pardubická pro Askota dopadne,“ nechce Průdek předjímat.

Již 117. ročník Velké pardubické bude podobně jako vpředešlých třech letech dotován lákavou sumou čtyř a půl milionů korun. V největší steeplechase cross country vEvropě nebude chybět tradičních osm překážkových dostihů. První začíná už v11.10 hodin vneděli.