Na ploše postavili zástupci břeclavského celku čtyři kurty, které byly neustále v permanenci. Hrál se tu totiž čtvrtý ročník novoročního turnaje neregistrovaných badmintonistů ve čtyřhrách.

„Letos jsme turnaj museli posunout, protože Nový rok vycházel na neděli a lidé by po Silvestru asi nevstali. Ukázalo se to ale jako dobrý tah, protože tu nakonec máme více dvojic než vloni,“ těšilo vedoucí břeclavského celku badmintonistů Kamilu Benčovou. Ta nakonec zapsala do turnaje dvacet dvojic, včetně sebe samé.

Hrálo se švýcarským systémem, který přiděloval silnějším párům silnější soupeře a naopak. Během osmi kol si zahráli všichni.

„Letos jsme tu měli hráče z celého kraje, přijeli lidé z Hustopečí, Brna nebo Vranovic. Je to teprve druhý ročník, kdy jsme do turnaje zapojili i veřejnost, dříve to byl jen turnaj pro oddílové hráče. Přestože to je turnaj pro neregistrované, máme tu i pár závodních hráčů. Těm jsme ale do dvojice přidělili začátečníka, aby se síly srovnaly,“ popsala systém celé akce Benčová.

Podle přátelské atmosféry však bylo jasné, že nešlo o sportovní výsledky nebo o vítěze. Byla to hlavně společenská událost, kde se potkali mladí i staří, podebatovali a pořádně se zapotili. Ti nejaktivnější se proháněli na kurtu i během přestávek mezi koly.

Rozdíl padesát let

Během pěti hodin jste tak mohli vidět v akci i nejmladšího účastníka, kterému bylo teprve devět let. I on si mohl zahrát na druhé straně sítě s hráči, kterým bylo i přes šedesát.

Po pětihodinovém boji byly organizátory oceněné tři nejlepší dvojice, které dostaly věcné ceny. Kromě startovného přinášely dvojice i ceny do tomboly, a tak se mohlo stát, že si domů odnesli i tu cenu, kterou sami přinesli. „Stát se to může, ale oni jsou hráči vynalézaví a ceny si promění nebo je, jako v případě láhví vína dají do placu, a vypijí si je po turnaji,“ smála se Benčová.

Prvenství si nakonec z Břeclavi odnesl brněnský pár Mazálková – Hudák, druzí byli Beneš a Kopecká z domácího oddílu a bronz připadl dalším Břeclavanům Milatovi s Formánkem.

Břeclavský badminton má sice tradici, družstvo dospělých však dlouhá léta v Břeclavi nepůsobí a hráči jsou na hostování v jiných celcích. To by se mohlo změnit. Břeclavané uvažují, že by se mohli spojit s Podivínem a hrát pod spojenou hlavičkou.

A břeclavský oddíl myslí i na budoucnost. V minulých dnech se někteří jeho trenéři a mladí hráči zúčastnili školení malajského trenéra, který jim ukazoval, jak se trénuje badminton v Asii, kde má silnou tradici. Z praktických ukázek se budou snažit čerpat i ve svém hráčském a trenérském působení.