Prozatím si ale na svůj účet připsala Lokomotiva pouze tři porážky.
Jako první přišel na řadu zápas s brněnskými Černovicemi, který Ratajského svěřenci podle jeho slov nezvládli a prohráli 75:64. „Bohužel, to utkání se nám vůbec nepodařilo. Měli jsme smůlu,“ litoval špatného úvodu Ratajský.

Další na řadu přišel zápas v tradiční basketbalové baště Zlíně. Ani tento zápas Břeclavští nezvládli a prohráli vysoko 94:69.
Následné střetnutí s Uherským Hradištěm bylo zřejmě nad síli břeclavských košíkářů. Tým ze Slovácka skončil v uplynulém ročníku na druhém místě a postup do vyšší soutěže jim unikl jen o vlásek. Lokomotiva si připsala třetí porážku v řadě, tentokrát v poměru 88:69.
Takový vstup do sezony nečekal ani trenér, ani samotní hráči. To se také projevuje na trénincích. „Všichni jsou trochu zakřiknutí. Na hráčích leží po nepodařeném úvodu deka,“ osvětlil současnou atmosféru v kabině trenér Lokomotivy.
Přesto ale rozhodně ručník do ringu neháže. Svému týmu věří a je rozhodnutý přivést je na příčky, které avizoval před sezonou.

„Dva naši poslední soupeři zřejmě byli nad naše síly, ale po postupu jsme museli počítat s tím, že na snadné protivníky narážet nebudeme. Mužstvo je ale dobré, na každé pozici hrají kvalitní individuality. Jen se nám zatím nedaří tyto kvality přetavit v kolektivní úspěch,“ vidí příčiny problému Ratajský.
Úroveň se podařilo zvednout i zvýšením konkurence příchodem nových tváří. Trenér je spokojen zejména s Martinem Zechmisterem, ten ale musel vynechal jedno, což se na výkonu Lokomotivy negativně podepsalo. Na postu rozehravače, který Lokomotivu trápil, se posunul Tomáš Osička. I s tím je trenér spokojen.

„Rozehrávku máme celkem dobrou. hlavním problémem je to, že v každém zápase ztrácíme koncentraci a soupeř toho využivá,“ informoval Ratajský.
Do konce sezony je ale ještě devatenáct kol. Hráči Lokomotivy mají tedy ještě spoustu času na to, aby se na nepovedený start sezony zapomnělo.
„Potřebujeme se na některém soupeři chytit. Pokud se to zlomí a atmosféra se zlepší, můžeme se dostat na místa, která jsme chtěli atakovat před sezonou. Soutěž je velmi vyrovnaná,“ uzavřel trenér.